پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | از نشست سوچی تا سقوط هواپیمای روسی در سوریه

تاریخ خبر: // کد خبر: 105839 // // // //


از نشست سوچی تا سقوط هواپیمای روسی در سوریه

شب دوشنبه سه پایگاه سوریه در استان لاذقیه در غرب کشور بمباران شد. وزارت دفاع روسیه بامداد سه شنبه اعلام کرد که ارتباط پایگاه نظامی ‘حمیمیم’ با یک فروند هواپیمای شناسایی از نوع IL-20 قطع شده است. در این بیانیه آمده بود که ارتباط این هواپیما در ساعت 23 به وقت مسکو هنگام بازگشت به پایگاه نظامی حمیمیم و از فاصله 35 کیلومتری سواحل سوریه قطع شد. همزمان با حمله به لاذقیه، این هواپیما بر فراز دریای مدیترانه در حال پرواز بود. شبکه سی‌ان‌ان، به نقل از یک مقام آمریکایی آگاه مدعی شد پس حمله موشکی اسرائیل به سوریه، این هواپیما به طور غیرعمدی توسط توپخانه ضدهوایی سوریه سرنگون شد. در ادامه به ارائه اخبار و حواشی منتشر شده در خصوص سقوط هواپیمای ایلوشین – 20 روسیه در خصوص این هواپیما می پردازیم.


از نشست سوچی تا سقوط هواپیمای روسی در سوریه

شب دوشنبه سه پایگاه سوریه در استان لاذقیه در غرب کشور بمباران شد. وزارت دفاع روسیه بامداد سه شنبه اعلام کرد که ارتباط پایگاه نظامی ‘حمیمیم’ با یک فروند هواپیمای شناسایی از نوع IL-20 قطع شده است. در این بیانیه آمده بود که ارتباط این هواپیما در ساعت 23 به وقت مسکو هنگام بازگشت به پایگاه نظامی حمیمیم و از فاصله 35 کیلومتری سواحل سوریه قطع شد. همزمان با حمله به لاذقیه، این هواپیما بر فراز دریای مدیترانه در حال پرواز بود. شبکه سی‌ان‌ان، به نقل از یک مقام آمریکایی آگاه مدعی شد پس حمله موشکی اسرائیل به سوریه، این هواپیما به طور غیرعمدی توسط توپخانه ضدهوایی سوریه سرنگون شد. در ادامه به ارائه اخبار و حواشی منتشر شده در خصوص سقوط هواپیمای ایلوشین – 20 روسیه در خصوص این هواپیما می پردازیم.

دیشب در روسیه چه خبر بود؟

نشست سوچی تنها ۱۰ روز پس از نشست سه‌جانبه تهران برگزار شد. در تهران، بین پوتین و اردوغان، اختلاف نظر کم‌نظیری پدید آمد. در حالی که رئیس‌جمهور ترکیه، بر لزوم گنجاندن عبارتی درباره آتش بس در بیانیه پایانی نشست اصرار می‌کرد، همتای روسی او با این امر مخالفت کرد.
در روز و شب گذشته، سوریه شاهد تحولات مهم سیاسی و نظامی بود که می‌تواند مسیر بحران سوریه را تغییر دهد.
شب دوشنبه سه پایگاه سوریه در استان لاذقیه در غرب کشور بمباران شد. لحظاتی بعد خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، اعلام کرد سامانه پدافند هوایی این کشور با موشک‌هایی که از سوی دریای مدیترانه شلیک شدند، مقابله کرد و تعدادی از آن‎ها را قبل از اصابت به هدف، منهدم کرده است. برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اسرائیلی بودن این حمله مطرح شد و در این زمینه گزارش‌هایی هم منتشر شد، اما سخنگوی ارتش اسرائیل، در حین اظهارنظر درباره این حمله گفته اسرائیل درباره گزارش‌های خارجی دیدگاهی ندارد.
در جریان حمله، یک ایستگاه گاز، مرکز صنایع فناوری و مرکز پژوهش‌های علمی در نزدیکی دانشگاه تشرین، بمباران شدند. رسانه‌های روسی اعلام کردند مسکو شلیک موشک‌هایی از یک کشتی جنگی فرانسوی در دریای مدیترانه را رصد کرده است، اما پاریس این اتهام را رد کرد. سخنگوی ارتش فرانسه گفته ارتش کشورش هیچ نقشی در این حمله نداشته است. وزارت دفاع روسیه، اسرائیل و فرانسه را به انجام حملاتی علیه اهدافی در سوریه متهم کرد.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد در ۱۷ سپتامبر، حدود ساعت ۱۱ شب، تماس با یک هواپیمای مدل ایلوشین-۲۰ روسیه با ۱۴ سرنشین قطع شد. همزمان با حمله به لاذقیه، این هواپیما بر فراز دریای مدیترانه در حال پرواز بود. شبکه سی‌ان‌ان، به نقل از یک مقام آمریکایی آگاه مدعی شد پس حمله موشکی اسرائیل به سوریه، این هواپیما به طور غیرعمدی توسط توپخانه ضدهوایی سوریه سرنگون شد. این مقام گفته، سوریه واقعا تلاش کرد با حمله موشکی اسرائیل مقابله کند. یک مقام آمریکایی دیگر، تایید کرده که اسرائیل حمله موشکی شب دوشنبه را انجام داده است.
خبرگزاری دولتی روسیه، ایتارتاس، هم اسرائیلی بودن این حمله را تایید کرد و گفت: هواپیمای روسی در حین حمله جنگنده‌های اف-۱۶ نیروی هوایی اسرائیل به استان لاذقیه، از رادار محو شد. مقام آمریکایی ادعا کرد هواپیمای روسی توسط سامانه ضدهوایی که روس‌ها به سوریه فروخته بودند، سرنگون شد. سرانجام پس از مطرح شدن چندین گمانه‌‎زنی، وزارت دفاع روسیه، تایید کرد پدافند هوایی سوریه با یک موشک اس-۲۰۰ هواپیمای روسی را ساقط کرد، اما این اقدام را نتیجه رفتار “غیرمسئولانه” اسرائیل دانست. به گفته وزارت دفاع روسیه، خلبانان اسرائیلی، در کنار هواپیمای روسی پناه گرفته بودند و این امر هواپیمای روسی را در معرض هجوم پدافند سوریه قرار داد.
روسیه همچنین اعلام کرد در اثر اقدامات غیرمسئولانه اسرائیل، ۱۵ سرباز روسی جان‌شان را از دست دادند و مسکو ضمن خصمانه دانستن اقدامات اسرائیل، حق پاسخ را برای خود محفوظ می‌دارد. علاوه بر این، وزیر دفاع روسیه با همتای اسرائیلی‌اش تماس گرفت و به او اطلاع داد که رفتار اسرائیل غیرمسئولانه بوده است.
در روز‌های اخیر، حرف‌وحدیث‌ها درباره حمله ارتش سوریه به استان ادلب، آخرین پایگاه بزرگ معارضان سوری، بیشتر شده است. روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با همتای روسی‌اش، ولادیمیر پوتین، برای بررسی وضعیت ادلب، در سوچی نشستی برگزار کردند. این نشست در ادامه نشست اخیر سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در تهران است.
پس از نشست تهران، به نظر می‌رسید که حمله به ادلب نزدیک خواهد بود. اما در جریان این نشست و پس از آن، ترکیه با دو کشور دیگر اختلاف پیدا کرد و حتی تجهیزات و نیرو‌های نظامی بیشتری به سوریه اعزام کرد. در نشست سوچی، اردوغان و پوتین به راه حلی رسیده‌اند که به موجب آن، یک منطقه حائل غیرنظامی برای جدا کردن سربازان نظام سوریه از نیرو‌های معارض در استان ادلب ایجاد می‌شود و سربازان ترکیه‌ای و روسی برای تضمین احترام به این توافق، در آنجا گشت خواهند زد. پوتین، پس از گفتگو‌ها با اردوغان، گفته یکی از مفاد توافق دو طرف این بود که همه سلاح‌های سنگین از منطقه حائل خارج می‌شوند و گروه‌های تندرو، از جمله جبهه النصره، باید این منطقه را ترک کنند. پوتین تصریح کرده طبق پیشنهاد اردوغان، همه سلاح‌های سنگین تا دهم اکتبر از منطقه خارج خواهد شد. تانک‌ها، لانچر‌های موشک، تفنگ‌ها و خمپاره‌های همه گروه‌های معارض، از جمله این سلاح‌ها خواهد بود. نشست سوچی تنها ۱۰ روز پس از نشست سه‌جانبه تهران برگزار شد. در تهران، بین پوتین و اردوغان، اختلاف نظر کم‌نظیری پدید آمد. در حالی که رئیس‌جمهور ترکیه، بر لزوم گنجاندن عبارتی درباره آتش بس در بیانیه پایانی نشست اصرار می‌کرد، همتای روسی او با این امر مخالفت کرد. پس از آن، ترکیه، چندین بار درباره حمله به ادلب هشدار داد و حتی اردوغان در روزنامه وال‌ستریت‌ژورنال یادداشتی منتشر کرد و از جهان خواست جلوی حمله به ادلب را بگیرد. به نظر می‌رسد همین اختلاف‌نظرها، اردوغان را بر آن داشت تا ظرف مدت کوتاهی دوباره با پوتین درباره ادلب دیدار و گفتگو کند. اظهاراتی که او درباره نشست سوچی بیان کرده است نشان می‌دهد که او امید‌های فراوانی به این نشست بسته است. اردوغان قبل از نشست سوچی، گفت: “معتقدم که بیانیه مشترک ما پس از این نشست، امید جدیدی به منطقه خواهد داد”. رئیس‌جمهور ترکیه افزود: “در حال حاضر معتقدم که نه تنها منطقه ما بلکه جهان هم امروز به (نشست) سوچی نگاه می‌کند”. ایران از نتایج نشست سوچی که مانع حمله به ادلب شد، استقبال کرد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در توئیتر خود نوشت: “دیپلماسی فشرده و مسئولانه در چند هفته گذشته، که در سفرهایم به آنکارا و دمشق و نشست ایران، روسیه و ترکیه در تهران و سپس در دیدار سوچی دنبال شد، موفق به دفع جنگ در ادلب شد و تعهد محکمی برای مبارزه با تروریسم افراط‌گرا ایجاد کرد. دیپلماسی کارآمد است”. // فرارو

 

هواپیمای روسی با 14 سرنشین ناپدید شد

وزارت دفاع روسیه بامداد سه شنبه اعلام کرد که ارتباط پایگاه نظامی ‘حمیمیم’ با یک فروند هواپیمای شناسایی از نوع IL-20 قطع شده است.

به گزارش روسیا الیوم، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که ارتباط این هواپیما در ساعت 23 به وقت مسکو هنگام بازگشت به پایگاه نظامی حمیمیم و از فاصله 35 کیلومتری سواحل سوریه قطع شد.
وزارت دفاع روسیه اضافه کرد: هنگام قطع ارتباط با این هواپیما، چهار جنگنده F-16 درحال بمباران لاذقیه بودند و رادارهای ما شلیک موشک از ناو فرانسوی مستقر در این منطقه را نیز ثبت کردند.
عملیات جست وجو برای یافتن هواپیمای مفقود شده روسیه و نجات سرنشینان آن از پایگاه حمیمیم آغاز شده است.
جنگنده های رژیم صهیونیستی دوشنبه شب برخی مناطق را در خاک سوریه بمباران کردند.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد که هواپیماهای دشمن صهیونیستی ساعت 9.30 دقیقه شب دوشنبه چند موشک از حریم هوایی لبنان به سمت موسسه صنایع تحقیقاتی و فناوری واقع در استان لاذقیه شلیک کردند که منجر به واردآمدن خسارت هایی و همچنین شهادت دو نفر شد که در محل حضور داشتند.
براساس این بیانیه، دشمن با این اقدام در تلاش است تا روحیه گروه های تروریستی شکست خورده در استان ادلب را پس از پیروزی های برق آسای ارتش علیه تروریست ها در جبهه های نبرد، بالا ببرد.
فرماندهی کل ارتش سوریه افزوده است: این حمله تاکیدی است بر حمایت مستقیم اسرائیل از گروه های تندرو و دیگر گروه های تروریستی.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه درخصوص پیامدهای خطرناک چنین اقدامات متجاوزانه ای بر امنیت و ثبات منطقه هشدار داده و بر عزم و اراده ارتش سوریه برای نابودی تروریسم و ریشه کنی آن در تمام خاک سوریه تاکید کرد.
دو شب پیش نیز رژیم صهیونیستی فرودگاه دمشق را هدف حملات موشکی خود قرار داد که پدافند هوایی سوریه موفق به منهدم کردن چند موشک شد. // ایرنا

 

وزیر دفاع روسیه در تماس با لیبرمن: اسرائیل مسئول ساقط شدن هواپیمای روسیه در سوریه است

وزیر دفاع روسیه در جریان مکالمه تلفنی خود با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این رژیم مسئول ساقط شدن هواپیمای روسیه در سوریه است.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در جریان مکالمه تلفنی خود با «آویگدور لیبرمن»، تاکید کرد: مسئولیت کامل ساقط شدن هواپیمای روسیه در سوریه متوجه اسرائیل است.

وی در ادامه افزود: این حادثه در نتیجه اقدامات غیر مسئولانه نیروی هوایی اسرائیل است که به دنبال آن هواپیمایی روسی ساقط شده و ۱۵ نظامی روس کشته شده اند.

شویگو تاکید کرد: روسیه حق اتخاذ اقدامات لازم علیه اسرائیل را در این خصوص برای خود محفوظ می داند. وزارت دفاع روسیه بارها از طرف اسرائیلی از طریق کانال های مختلف خواسته بود تا علیه سوریه حمله انجام ندهد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه حملات جنگنده های اسرائیلی به سوریه موجب زنجیره ای از حوادث شده که هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی بخشی از این حوادث است. // مهر

وزارت دفاع روسیه با اشاره به اینکه اقدام جنگنده های صهیونیستی موجب هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی در سوریه شده اعلام کرد که پاسخگویی به این حادثه را برای خود محفوظ می داند.

وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای درباره سقوط هواپیمای Il-۲۰ این کشور در سوریه اعلام کرد: حملات جنگنده های اسرائیلی به سوریه موجب زنجیره ای از حوادث شده که هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی بخشی از این حوادث است. روسیه پاسخگویی به این حادثه را برای خود محفوظ می داند.

گویا جنگنده های اسرائیلی از هواپیمای روسی به عنوان پوششی برای حمله به سوریه استفاده کرده اند و همین امر موجب هدف قرار گرفتن آن از سوی سامانه دفاعی سوریه شده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، هواپیمای آی ال ۲۰ این کشور در زمان حمله جنگنده های اسرائیلی به سوریه، توسط سامانه دفاعی S۲۰۰ سوریه هدف قرار گرفته است. // مهر

 

واکنش تل آویو به ساقط شدن هواپیمای روسیه: نظری نداریم!

در حالیکه روسیه مستقیما رژیم صهیونیستی را مسئول ساقط شدن هواپیمای خود در سوریه معرفی کرده، کابینه این رژیم اعلام کرد که در حال حاضر نظری در این خصوص ندارد!

کابینه رژیم صهیونیستی صبح امروز اعلام کرد که مقامات سیاسی و نظامی این رژیم در حال حاضر نظری در خصوص اینکه روسیه مسئولیت کامل ساقط کردن هواپیمای خود را در سوریه متوجه تل آویو می داند ندارد.

وزارت جنگ رژیم صهیونیستی نیز در این خصوص سکوت پیشه کرده است. سفارت اسرائیل در مسکو نیز واکنشی به این مسأله نشان نداده است.

وزیر دفاع روسیه در جریان مکالمه تلفنی خود با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این رژیم مسئول ساقط شدن هواپیمای روسیه در سوریه است. // مهر

سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو به وزارت خارجه روسیه احضار شد

در پی تنش های بوجود آمده میان روسیه و رژیم صهیونیستی، سفیر تل آویو در مسکو به وزارت خارجه روسیه فراخوانده شد.

سفیر اسرائیل در مسکو برای ادای توضیحات در خصوص سقوط هواپیمای روسی در سوریه بواسطه عملیات جنگنده های اسرائیلی، به وزارت خارجه روسیه فراخوانده شد.

پیش از این «سرگی شویگو» وزیر دفاع روسیه در تماس با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، بطور مستقیم اسرائیل را مسئول سقوط هواپیمای روسی در سوریه دانسته بود.

در همین رابطه وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای درباره سقوط هواپیمای Il-۲۰ این کشور در سوریه اعلام کرد: حملات جنگنده های اسرائیلی به سوریه موجب زنجیره ای از حوادث شده که هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی بخشی از این حوادث است. روسیه پاسخگویی به این حادثه را برای خود محفوظ می داند.

گویا جنگنده های اسرائیلی از هواپیمای روسی به عنوان پوششی برای حمله به سوریه استفاده کرده اند و همین امر موجب هدف قرار گرفتن آن از سوی سامانه دفاعی سوریه شده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، هواپیمای آی ال ۲۰ این کشور در زمان حمله جنگنده های اسرائیلی به سوریه، توسط سامانه دفاعی S۲۰۰ سوریه هدف قرار گرفته است. // مهر

 

سقوط هواپیمای روس تاثیری بر توافق پوتین- اردوغان بر ادلب ندارد

ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که سقوط هواپیمای این کشور در سوریه تاثیری بر توافق پوتین و اردوغان درباره ادلب نخواهد داشت.

ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که سقوط هواپیمای این کشور در سوریه تاثیری بر اجرای توافق ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه درخصوص ادلب نخواهد داشت.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، هواپیمای آی ال ۲۰ این کشور در زمان حمله جنگنده های اسرائیلی به سوریه، توسط سامانه دفاعی S۲۰۰ سوریه هدف قرار گرفته و منهدم شده است. // مهر

 

تسلیت پوتین به خانواده قربانیان حادثه هواپیمای روسیه

سخنگوی کرملین با ابلاغ پیام تسلیت رئیس جمهوری روسیه به خانواده‌ها و نزدیکان سربازانی که در حادثه سقوط هواپیمای “ایل ۲۰ ” در سوریه کشته شدند، تاکید کرد: این حادثه هیچ‌گونه تاثیری بر توافق میان مسکو و آنکارا در مورد ادلب نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن ابلاغ پیام تسلیت پوتین به خانواده‌ها و نزدیکان نظامیانی که در حادثه سقوط هواپیمای “ایل- ۲۰ ” جان خود را از دست دادند، گفت: کرملین نسبت به این اوضاع بسیار نگران است و ارزیابی جامعی از این حادثه در بیانیه وزارت دفاع صورت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، هواپیمای نظامی “ایل-۲۰” روسیه در پی شلیک موشک  “اس-۲۰۰” سوریه در حین رویارویی با حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیلی به اهدافی در شهر لاذقیه سوریه سقوط کرد.

پسکوف عنوان داشت، حادثه سقوط هواپیمای ایل- ۲۰  روسیه در سواحل سوریه هرگز تاثیری بر توافق میان پوتین و رجب طیب اردوغان، همتای ترکی وی در مورد ایجاد منطقه عاری از سلاج در ادلب نخواهد گذاشت.

وی گفت: این توافق “جهش” مهم و سرنوشت سازی برای آینده سوریه است و بار دیگر توانمندی مسکو و آنکارا را برای دستیابی به تصمیمات کارآمد برای تحقق هدف نهایی یعنی حل بحران سوریه به روش‌های دیپلماتیک ثابت کرد. //ایسنا

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاشه هواپیمای تجسسی ایل-20 که بامداد امروز چهارشنبه سرنگون شده بود در دریای مدیترانه پیدا شد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: لاشه هواپیمای ایل-20 و بقایای اجساد شماری از سرنشینان هواپیما به یک کشتی روسی در دریای مدیترانه منتقل شد.
هواپیما در 27 کیلومتری ساحل منطقه بانیاس در استان لاذقیه سوریه در دریای مدیترانه سقوط کرده است.
به گزارش ایرنا، بامداد امروز اعلام شد که ارتباط پایگاه نظامی’حمیمیم’ با یک فروند هواپیمای شناسایی از نوع IL-20 قطع شده است.
ارتباط این هواپیما در ساعت 23 به وقت مسکو هنگام بازگشت به پایگاه نظامی حمیمیم و از فاصله 35 کیلومتری سواحل سوریه قطع شد و هنگام قطع ارتباط با این هواپیما، چهار جنگنده F-16 درحال بمباران لاذقیه بودند و رادارهای وزارت دفاع رسویه شلیک موشک از ناو فرانسوی مستقر دراین منطقه را نیز ثبت کردند.
ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه، رهگیری جنگنده های رژیم صهیونیستی را اقدامی خصمانه و غیرمسئولانه خواند که باعث شد هواپیمای روسی مورد هدف موشک اس-200 پدافند هوایی سوریه قرار بگیرد و 15 تن از سرنشینان آن کشته شوند.
روسیه در بیانیه ای پاسخ دادن به این اقدام اسرائیل را حق خود دانسته است.
در همین حال به گزارش شبکه روسیه24، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه امروز تلفنی با آویگدور لیبرمان وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این باره گفت و گو کرد.
از کرملین نیز خبر می رسد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بابت سرنگونی هواپیمای تجسسی روسیه در مدیترانه ابراز تاسف کرده و به بازماندگان قربانیان این حمله تسلیت گفته است. // ایرنا

 

 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو