پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاه رشت پنجاه ساله شد/ بهره‎برداری از سه پروژه زیرساختی تا ابتدای سال 98

تاریخ خبر: // کد خبر: 151941 // // //


فرودگاه رشت پنجاه ساله شد/ بهره‎برداری از سه پروژه زیرساختی تا ابتدای سال 98

مدیرکل فرودگاه استان گیلان در آستانۀ چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با پنجاهمین سال تاسیس فرودگاه رشت از تکمیل و بهره‎برداری از سه پروژه زیرساختی با اعتبار 200 میلیارد ریال در ابتدای سال 1398 خبر داد.


فرودگاه رشت پنجاه ساله شد/ بهره‎برداری از سه پروژه زیرساختی تا ابتدای سال 98

مدیرکل فرودگاه استان گیلان در آستانۀ چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با پنجاهمین سال تاسیس فرودگاه رشت از تکمیل و بهره‎برداری از سه پروژه زیرساختی با اعتبار 200 میلیارد ریال در ابتدای سال 1398 خبر داد.

به گزارش روابط‎عمومی فرودگاه استان گیلان، غلامرضا کریم آقایی که از مردادماه سال 1395 در سمت مدیرکل فرودگاه استان گیلان مشغول به فعالیت است در مورد زمان تاسیس و موقعیت فرودگاه سردار جنگل رشت گفت: این فرودگاه در سال ۱۳۴۷ خورشیدی تأسیس شد و که با علامت اختصاری  OIGGدر کتاب هوانوردی دنیا به ثبت رسیده است. این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری، یکی از برترین فرودگاه‌های ایران و از نظر آمار پروازی در رتبه دوازدهم قرار دارد.

وی ادامه داد: قرارگیری فرودگاه رشت در قلب استان گیلان سبب پوشش سفرهای هوایی تمامی شهرستان‌های این استان و استان‌های همجوار شده است. این فرودگاه دارای موقعیت ارتباطی ممتاز حاشیه دریای خزر(کاسپین) و در مسیر کریدور شمال–جنوب و در سومین شهر گردشگرپذیر ایران یعنی رشت، واقع شده است.

کریم آقایی در مورد موقعیت جغرافیایی فرودگاه رشت گفت: این فرودگاه با ارتفاع 40 پا پایین‎تر از آب‎های دریای آزاد در هفت کیلومتری جاده رشت به انزلی و 15 کیلومتری منطقه آزاد بندر انزلی واقع شده است و مساحت کل آن به 220 هکتار می‎رسد.

وی با بیان اینکه این فرودگاه به سامانه‎های کمک ناوبری دقیق و ارتباطی مجهز است و با داشتن هفت طرح تقرب، آماده ارائه خدمات فرودگاهی شبانه‎روزی است، گفت: در حال حاضر فرودگاه سردار جنگل رشت با داشتن حدود 100 سورتی پرواز برنامه‎ای در هفته به مقاصد داخلی مشهد، اهواز، عسلویه، تهران، شیراز، بندرعباس، کیش، اصفهان و تبریز و همچنین پروازهای عتبات، حج، ترکیه و گرجستان به صورت فصلی و غیربرنامه‎ای خدمات فرودگاهی ارایه می‎دهد و با توجه به زیرساخت‎های موجود، ظرفیت پذیرش حداقل روزانه، 40 سورتی پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی را داراست که در صورت درخواست شرکت‎های هواپیمایی برای افزایش پرواز این آمادگی وجود دارد.

مدیرکل فرودگاه استان گیلان دستاورد انقلاب اسلامی برای صنعت حمل و نقل هوایی گیلان را در دو بخش منابع نیروی انسانی و تجهیزات و سامانه‎های کمک ناوبری دسته‎بندی کرد و گفت: اگر تا سال 1357 کارشناسان خارجی در واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه‎های کشور مشغول به کار بودند امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور کارشناسان ایرانی در واحدهای عملیات هوانوردی فرودگاه‎، شاهد توسعه سطوح پروازی، احداث ترمینال پروازهای داخلی، ساختمان عملیاتی و اداری و داشتن تجهیزات و از پیشرفته‎ترین سامانه‎های کمک ناوبری همچون DVOR، ILS و  DME برای نشست و برخاست پروازها هستیم.

وی همچنین فرصت‎های سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در این فرودگاه را در دو بخش هوانوردی و غیر هوانوردی دسته‎بندی کرد و ادامه داد: در بخش هوانوردی می‎توان به افزایش پروازهای داخلی و خارجی توسط شرکت‎های هواپیمایی مختلف و تاسیس باشگاه خلبانی و راه‎اندازی تاکسی هوایی اشاره کرد و در بخش غیرهوانوردی می‎توان به راه‎اندازی ترمینال تشریفاتی(CIP)، اجاره غرفه‎ها و فضاهای تبلیغاتی، برگزاری نمایشگاه در سالن پشتیبانی پروازهای خارجی و احداث مجتمع تفریحی، تجاری و فرهنگی اشاره کرد.

کریم آقایی تملک اراضی اطراف فرودگاه رشت را یکی از پیش نیازهای توسعه این فرودگاه و حمل و نقل هوایی در گیلان دانست و افزود: به منظور توسعه حمل و نقل هوایی در استان گیلان و طبق طرح جامع این فرودگاه، پیشنهاد تملک 160 هکتار از اراضی اطراف آن را به استانداری گیلان داده‎ایم که پس از بحث و بررسی در معاونت عمرانی استانداری گیلان و کمیسیون ماده 5 شهرداری رشت مورد تصویب قرار گرفت و برای تملک آن نیازمند تخصیص اعتبار هستیم.

وی در مورد نحوه تامین اعتبار لازم برای تملک این اراضی گفت: از آنجایی‎که شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران به صورت درآمد-هزینه‎ای اداره می‎شود و با وجود محدودیت منابع مالی این شرکت در 10 سال گذشته بالغ بر 100 میلیارد تومان سرمایه‎گذاری در جهت توسعه و بهسازی این فرودگاه کرده است، می‎طلبد دولت و نمایندگان محترم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با تعیین ردیف اعتباری، طی چند سال، برای تملک این اراضی مساعدت فرمایند.

غلامرضا کریم آقایی در پایان در مورد پروژه‎های در دست اجرای فرودگاه گفت: در حال حاضر سه پروژه شامل 45 هزار متر مربع محوطه‎سازی روبروی ترمینال داخلی، احداث مخزن 500 مترمکعبی آب شرب و نصب سیستم کمک ناوبری DVOR/DME، چراغ‎های روشنایی تقرب دقیق پرواز که با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال در دست اجرا داریم که حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و امیدواریم تا چهار ماه دیگر به بهره‎برداری برسد.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو