پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاه گرگان، فرصتی برای توسعه مناطق شمالی کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 157409 // // //


فرودگاه گرگان، فرصتی برای توسعه مناطق شمالی کشور

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‎های مناطق شمالی کشور است که با سرعت زیادی به سوی توسعه و گسترش کمی و کیفی خدمت‎رسانی خود به مردم استان گلستان پیش می‎رود.


فرودگاه گرگان، فرصتی برای توسعه مناطق شمالی کشور

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‎های مناطق شمالی کشور است که با سرعت زیادی به سوی توسعه و گسترش کمی و کیفی خدمت‎رسانی خود به مردم استان گلستان پیش می‎رود.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه گرگان و کلاله را میخوانیم.

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاههای قدیمی کشور است که قدمت آن به 50 سال قبل بر میگردد. این فرودگاه ابتدا در زمینی به مساحت 100 هکتار و دو باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول 1000 متر احداث شد و به عنوان پایگاهی برای هواپیماهای سمپاش شرکت هواپیمایی خدمات ویژه وابسته به وزارت کشاورزی و همچنین در مقطعی توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت به منظور ارسال مبادلات پستی مورد استفاده قرار میگرفت.

این فرودگاه تا سال 1374 فاقد هرگونه تجهیزات فرودگاهی و کمک ناوبری بود تا اینکه با ساخت باند 2300 متری و تجهیز امکانات لازم در آن، در سال 1379 به عنوان فرودگاه مسافری آغاز به کار کرد.

این فرودگاه اکنون به عنوان یک فرودگاه مرزهوایی، با وسعت 327 هکتار دارای باندی با طول 3300 متر و عرض 45 متر است که امکان نشست و برخاست هواپیماهایی تا رده بویینگ 747 را داراست و از وجود سامانههای کمک ناوبری NDB، DVOR، DME، ILS،MSSR  وRCAG  بهره می‎برد که باعث افزایش ایمنی پروازها در این فرودگاه شده‎اند.

پارکینگ هواپیمای آن ظرفیت پذیرش چهار هواپیما را داراست و با وجود یک ترمینال به مساحت 4500 مترمربع میتواند 600 هزار مسافر را در سال پذیرش کند.

این فرودگاه در 9 ماهه سال 97 نشست و برخاست 2349 پرواز، اعزام و پذیرش حدود 138هزار مسافر و ارسال و پذیرش حدود یک میلیون و 120 هزار کیلوگرم بار و مرسوله پستی را تجربه کرده است.

فرودگاه گرگان در طول سالهای پس از انقلاب شاهد اجرای طرحهای ساخت ابنیه و سامانههای کمک ناوبری زیادی نظیر بهسازی و تطویل باند از 2300 متر به 3300 متر، توسعه اپرون با ظرفیت پذیرش همزمان چهار فروند هواپیما، ترمینال، نصب چراغهای تقرب دقیق (PALS)خرید، نصب و راهاندازی سیستم کمک ناوبری ILS، نصب و راهاندازی سیستم کمک ناوبری DVORDME، نصب و راهاندازی رادار MSSR در ارتفاعات درازنو، توسعه اراضی فرودگاه از 100 هکتار به 294 هکتار و سپس به 327 هکتار و احداث واحد سوختگیری، ساخت ساختمان جدید ایمنی زمینی و افزایش CAT فرودگاه، ساخت ساختمانهای پلیس، سپاه و تکنیکال بلاک بوده است.

همچنین پروژههای ساخت ترمینال بینالمللی با مساحت 9000 مترمربع، پارکینگ حجاج و پاویون، توسعه اپرون به مساحت 15000 مترمربع و ساخت منبع بتنی و محوطهسازی فرودگاه از پروژههای در دست اقدام این فرودگاه است.

این فرودگاه همچنین برای افزایش کیفیت خدمات خود به مسافران و رفاه بیشتر آنها اقدام به بهسازی سرویس‎های بهداشتی در ترمینال عمومی، ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی، بهسازی نمازخانه‎های ترانزیت داخلی و طبقه فوقانی ترمینال عمومی، محوطه‎سازی ایرساید و لندساید، زیباسازی غرف تجاری ترمینال عمومی، به‎روزرسانی و اصلاح شبکه هوایی و روشنایی بلوار ورودی، جدول‎کشی و رنگ‎آمیزی بلوار ورودی، نصب روکش چرم برای صندلی‎های انتظار سالن عمومی ترمینال، نصب تابلوهای جدید راهنمای مسافران، راه‎اندازی سامانه پیام کوتاه 199، راه‎اندازی مرکز تماس و سامانه جامع اطلاع‎رسانی 199، ساماندهی تاکسیرانی فرودگاه، ساماندهی پارکینگ خودرو، به‎روزرسانی و تغییر پوسته پورتال فرودگاه در راستای بهبود و تسهیل فرآیند اطلاع‎رسانی به مسافران و تغییر بستر ارتباطی فرودگاه از کابل مسی به فیبرنوری کرده است.

فرودگاه کلاله نیز تحت پوشش اداره کل فرودگاه‎های استان گلستان است که در ابتدای دهه سال 1350 به عنوان فرودگاه اختصاصی یکی از وابستگان خاندان پهلوی برای انجام پرواز هواپیماهای شخصی و سمپاشی احداث شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سال 74 به عنوان فرودگاه مسافری بهره‎برداری و در اردیبهشت 84 رسماً به شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران واگذار شد.

وسعت این فرودگاه 315 هکتار است که با داشتن باندی به طول 2217 متر قابلیت پذیرش هواپیمایی تا رده فوکر 100 را دارد که در آن سامانههای کمک ناوبری NDB  و  DME نصب شده است.

فرودگاه کلاله یک ترمینال داخلی به مساحت 750 مترمربع دارد و دو فروند هواپیما میتواند در اپرون آن پارک شود.

این فرودگاه در 9 ماهه سال 97 میزبان نشست و برخاست 24 هواپیما، اعزام و پذیرش 760 مسافر و ارسال و پذیرش 4980 کیلوگرم بار بوده است.

فرودگاه کلاله در طول این سال‎ها شاهد فعالیت‎های زیادی برای توسعه خود بوده است که می‎توان به ساخت برج و تکنیکال بلاک به مساحت 800 مترمربع، توسعه ترمینال از 450 به 750 مترمربع، تطویل باند از 1000 متر به 2217 متر و بهسازی سطوح پروازی، نصب دستگاه کمک ناوبری NDB جدید، نصب دستگاه کمک ناوبری DME، احداث موتورخانه برق اضطراری، احداث ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی و پلیس فرودگاه، اجرای فیبرنوری، احداث جایگاه آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما، بهسازی و محوطه‎سازی محوطه ورودی ترمینال و احداث پارکینگ خودرو مشایعین و بدرقه‎کنندگان اشاره کرد.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو