پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاه مشهد؛ در محضر امام هشتم، رونق‎بخش گردشگری مذهبی

تاریخ خبر: // کد خبر: 159235 // // //


فرودگاه مشهد؛ در محضر امام هشتم، رونق‎بخش گردشگری مذهبی

فرودگاه مشهد به برکت وجود مقدس امام هشتم دومین فرودگاه پرتردد کشور است و در کنار کمک به توسعه استان خراسان رضوی در رونق گردشگری مذهبی و سهولت سفر زائران نقش بی‎بدیلی پیدا کرده است.


فرودگاه مشهد؛ در محضر امام هشتم، رونق‎بخش گردشگری مذهبی

فرودگاه مشهد به برکت وجود مقدس امام هشتم دومین فرودگاه پرتردد کشور است و در کنار کمک به توسعه استان خراسان رضوی در رونق گردشگری مذهبی و سهولت سفر زائران نقش بی‎بدیلی پیدا کرده است.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه مشهد را میخوانیم.

فرودگاه مشهد در سال ۱۳۳۰ در محل زائرسرای فعلی آن احداث شد. پیش از آن در محل میدان 15 خرداد باندی خاکی برای فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجود داشت که محل استقرار قبضه‎های ضد هوایی نیز بود. در سال ۱۳۴۶ باندی از جنس بتن در آن ساخته شد و پایگاه پدافند نیروی هوایی مورد بهره‌برداری قرار گرفت که روزانه برای یک پرواز از نوع DC3 در مسیر تهران-مشهد و پروازهای آموزشی و ایرتاکسی، علاوه بر پروازهای نظامی از آن استفاده می‌کردند.

با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای DC8 و متعاقباً هواپیماهای بوئینگ ۷۰۷، ۷۲۷ و ۷۳۷ و ایرباس، در سال ۱۳۵۷ پارکینگ و ترمینال جدید، برج مراقبت پرواز و ساختمان‌های جانبی فرودگاه جدید به صورت ناقص مورد بهره‌برداری قرار گرفت که به علت انحلال شرکت پیمانکار مراحل تکمیل آن تا بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ادامه یافت.

اکنون فرودگاه مشهد به عنوان یک فرودگاه بین‎المللی با مساحتی بالغ بر 860 هزار مترمربع و با دو باند موازی ظرفیت پذیرش همه هواپیماها تا رده بویینگ ۷۴۷ را دارد و سالانه میزبان اعزام و پذیرش بیش از 10 میلیون مسافر و نشست و برخاست بیش از 74 هزار پرواز است که در ایام پیک روزانه تا حدود 300 عملیات پروازی در این فرودگاه انجام و بالغ بر 35 هزار مسافر در روز اعزام و پذیرش می‌شوند.

فرودگاه مشهد از ممتازترین فرودگاه ایران اسلامی است که در آن 15 شرکت هواپیمایی داخلی و 11 شرکت هواپیمایی خارجی پرواز ورودی و خروجی داشته و چهار آشیانه پروازی برای تعمیر و نگهداری هواپیما دارد که یک آشیانه دیگر نیز در حال احداث است.

طی سال‌های اخیر اقدامات مهمی در حوزه عمرانی در فرودگاه مشهد انجام گرفته است که می‌توان به ساخت پارکینگ طبقاتی به مساحت 36هزار مترمربع و ظرفیت پارک هزار و 400 خودرو،‌ ساختمان پلیس فرودگاه‌های استان به مساحت 5 هزار مترمربع، بهره‌برداری از جایگاه انتظار تاکسی‌ها به مساحت شش هزار مترمربع،‌ توسعه 12 هزار مترمربعی ترمینال داخلی، ساختمان تکنیکال بلاک با مساحت 12 هزار مترمربع در دست احداث،‌ راه‌اندازی 30 کانتر پروازی جدید، بهره‌برداری از 70 متر واک وی در ترمینال داخلی، بهره‌برداری از سامانه‌ خودکار اعلان پرواز صوتی، اتصال ترانزیت ترمینال داخلی به پل تلسکوپی، ایجاد مجموعه دفاتر فروش به مساحت 70 مترمربع در ترمینال داخلی، بهره‌برداری از 20 پوزیشن پارک جدید هواپیما،‌ بهره‌برداری از سالن جدید پروازهای کانکشن ترمینال خارجی با مساحت سه هزار و 600 مترمربع،‌ بهره‌برداری از سامانه‌ ارتباط کلامی خلبان و کنترلر در سایت خواجه محمد میرزا مشهد، بهره‌برداری از غرف جدید ترانزیت و فضای عمومی ترمینال داخلی فرودگاه مشهد با مساحت هزار مترمربع، بهره‌برداری از مسیر جدید تردد خودروها از مقابل ترمینال داخلی، اتصال به قطار شهری، پروژه‌ در حال انجام بهسازی محاوط مقابل ترمینال‌های پروازی به مساحت 25 هزار مترمربع و پروژه صدور روادید تمام الکترونیک جمهوری اسلامی ایران جهت اتباع خارجی در فرودگاه مشهد اشاره کرد.

این فرودگاه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای و پروژه‌های متعدد عمرانی برای چشم‌انداز سال‌های پیش‌رو و تامین نیازهای رفاهی مسافران به جایی رسیده است که به اذعان موسسات و سازمان‌های معتبری همچون دپارتمان ASQ، ACI و ENAC این فرودگاه در سال ٢٠١۶ رتبه یازدهم را در میان 82 فرودگاه دارای ۵ تا ١۵ میلیون مسافر در سال را کسب کرد و جایگاه چهاردهم خاورمیانه و آفریقا به لحاظ آمار مسافری و برتری از 3 فرودگاه اروپایی به لحاظ سطح کیفیت خدمات و کمیت پروازی و مسافری را به خود اختصاص داده است.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو