پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزئیات جدید از نوسازی ناوگان هوایی کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 162606 // // // //


جزئیات جدید از نوسازی ناوگان هوایی کشور

صنعت هوایی ایران به‌عنوان مهم‌ترین صنعت حمل‌و‌نقل کشور هم‌زمان با اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا؛ دچار مشکلات بسیاری در بخش قطعات هواپیما و خرید ناوگان هوایی شد. به‌گزارشِ باشگاه خبرنگاران جوان؛ میانگین عمر ناوگان هوایی ایران به ۲۶‌سال رسیده؛ درحالی‌که در عرف بین‌المللی تمام هواپیما‌های بالای‌۲۰‌سال جزو ناوگان فرسوده محسوب شده و باید از رده خارج شوند اما شرکت‌های ایرانی با تحمل مشکلات و هزینه‌های بسیار زیاد سعی کرده‌اند که ناوگان هوایی کشور را سرپا نگه دارند. پس از لغو کوتاه‌مدت برخی از تحریم‌ها شرکت‌های هوایی ایران موفق شدند که قطعات بیش از ۲۰‌فروند هواپیمای خود را عملیاتی کنند تا در مسیر‌های داخلی و بین‌المللی پرواز کنند و شرکت «ایران‌ایر» توانست ۱۳ هواپیمای‌ ای‌تی‌آر برای پرواز در مسیر‌های کوتاه را وارد کشور کند.


جزئیات جدید از نوسازی ناوگان هوایی کشور

محمد رضایی کوچی؛ رئیس کمیسیون عمران مجلس با‌بیان‌اینکه شرکت‌های هواپیمای دولتی ایران؛ از‌جمله «ایران‌ایر» و «آسمان» در‌تلاش هستند که هواپیما‌های با عمر کمتر از ۲۰‌سال وارد کشور کنند، گفت: «هم‌اکنون شرایط ناوگان حمل‌و‌نقل هوایی خوب نیست و این شرکت‌ها در‌تلاش هستند که بتوانند ناوگان جدیدی وارد کشور کنند و امیدواریم تلاش آنها به نتیجه برسد». وی گفت: «این شرکت‌ها اعلام کردند که تلاش می‌کنیم هواپیما‌های با عمر کمتر از ۲۰‌سال را وارد کشور کنیم و این هواپیما‌ها استاندارد‌های ایمنی برای جابه‌جایی مسافران را داشته باشد». رضایی گفت: «ایران‌ایر به‌زودی چندین هواپیما با عمر پائین را وارد کشور می‌کند تا مشکل کمبود صندلی‌های مسافری در این شرکت هواپیمای برطرف شود». رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: «شرکت‌های خصوصی هواپیمای با‌توجه‌به تجربه‌های گذشته از تحریم‌ها، می‌توانند ناوگان هواپیمای لازم خود را تأمین کنند». وی درباره پرداخت هزینه‌های خرید این هواپیما‌ها توضیح داد: «به‌دلیل‌آنکه هم‌اکنون صنعت هوایی کشور با مشکلات بسیاری مواجه است، منابع مالی برای خرید این هواپیما‌ها تأمین می‌شود».

مقصود اسعدی سامانی؛ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز دراین‌باره با‌بیان‌اینکه شرکت‌های هواپیمایی درتلاش هستند که کمبود ناوگان هوایی موجود در تعطیلات نوروز را برطرف کنند، گفت: «شرکت‌های هواپیمایی، از حداکثر ظرفیت خود برای انجام پرواز با‌کیفیت استفاده می‌کنند». وی گفت: «محمد اسلامی (وزیر راه و شهرسازی)، چندی‌پیش اعلام کرد که هواپیما‌های خوب و مناسبی وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود». وی تصریح کرد: «هم‌اکنون ۱۴۰‌فروند هواپیمای عملیاتی برای پرواز‌های هوایی در مسیر‌های داخلی و خارجی وجود دارد و شرکت‌ها تلاش دارند تا مشکل کمبود ناوگان را برطرف کنند». سامانی با‌بیان‌اینکه آمریکا نهایت تلاش خود را برای تهدید این ناوگان هوایی درنظر گرفته، گفت: «شرکت‌های هواپیمایی برنامه‌ای برای دور‌زدن تحریم‌های آمریکا دارند اما به‌دلایل امنیتی نمی‌توانیم این راهکار‌ها را بازگو کنیم؛ بااین‌حال، مطمئن باشید که شرکت‌های هواپیمایی سعی دارند تا ناوگان حمل‌و‌نقلی خود را نوسازی کنند».

در‌ادامه رضا جعفرزاد؛ سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با‌بیان‌اینکه در چند‌سال‌گذشته برای ورود ناوگان‌های هوایی به کشور محور‌های اساسی را دنبال می‌کنند، گفت: «توسعه ناوگان هوایی، تجهیز فرودگاه‌ها و آموزش؛ از مهم‌ترین محور‌هایی‌ست که سازمان هواپیمایی دنبال می‌کند و نحوه اجرایی‌شدن آنها را توسط شرکت‌های هواپیمایی پیگیر است». وی با‌اشاره‌به‌اینکه سازمان هواپیمایی تنها اقدامات کارشناسی را انجام می‌دهد، گفت: «شرکت‌های هواپیمایی باید الزاماتی را که سازمان هواپیمایی برای ورود هواپیما‌ها عرضه کرده، رعایت کنند و تمام ناوگان حمل‌و‌نقل باید استاندارد‌های ایمنی را داشته باشند». وی توضیح داد: «شرکت‌های هواپیمایی آزاد هستند با کمپانی‌های سازنده و فروش هواپیما وارد مذاکره شوند و آنها باید پاسخگوی مطالبات مردم برای ناوگان هوایی باشند».
بر‌اساس برآورد‌های رسمی وزارت راه و شهرسازی؛ ناوگان هوایی کشور در ۱۰‌سال پیش‌رو به حدود ۵۰۰‌فروند هواپیما نیاز دارد؛ به‌طوری‌که ورود ۱۶‌فروند هواپیما منجر به حل مسئله صنعت هوایی نشده و همچنان نیازمندی‌هایی در‌این‌زمینه وجود دارد. به‌‌نظر بسیاری از کارشناسان صنعت هوایی؛ از‌آنجاکه اغلب قطعات هواپیما توسط شرکت‌های آمریکایی ساخته‌ شده، نمی‌توان انتظار داشت که با اجرای ساز‌و‌کار مالی ایران و اروپا، شاهد فروش قطعات، تجهیزات و ناوگان نو به ایران باشیم؛ زیرا فروش آنها به ایران، نیازمند مجوز «اوفک» است.

 

منبع: روزنامه سایه


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو