پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | طراحی هواپیما و پهپاد در راس لیست اختراعات ستاد فناوری های فضایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 179985 // // // //


طراحی هواپیما و پهپاد در راس لیست اختراعات ستاد فناوری های فضایی

کمیته هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی وحمل ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: بالاترین میزان اختراعات ارسال شده به این ستاد درصنعت هوایی، به دو حوزه طراحی هواپیما و پهپاد مربوط است.


طراحی هواپیما و پهپاد در راس لیست اختراعات ستاد فناوری های فضایی

کمیته هوایی بیان داشت: 30 درصد اختراعات ارسال شده به ستاد مربوط به حوزه طراحی هواپیما و سامانه ها و 23 درصد مربوط به طراحی پهپادها است.
براساس این آمار، بخش «الکترونیک، اویونیک و ناوبری» و «موتور پیشرانه» با 16 درصد اختراعات ارسال شده به ستاد به صورت مشترک در رتبه سوم قرار دارند، بخش «بالگرد و سامانه ها» نیز با 11 درصد در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
گروه هوایی ستاد، ازابتدای سال 95 به‌عنوان مرجع استعلام ارزیابی اختراعات هوافضا همکاری خود را با سازمان ثبت‌اسناد آغاز کرد و در این ‌بین اختراعات مختلفی را مورد بررسی قرارداده است که از آن جمله می توان به «ارابه‌های اضطراری پنهان فرود و توقف خودکار هواپیما بدون دخالت انسان»، «جت عمودپرواز باقابلیت هیبریدی – الکتریکی»، «کابین پرنده (جنگنده و هلیکوپتر) برای بازیابی خلبان طی مأموریت با استفاده از جداشونده هوشمند»، «چراغ فرود و تاکسی هواپیما با تکنولوژی LED»، «بالگرد هم‌محور با سیستم دم مستقل»، «پهپاد تلفیقی بال ثابت و مولتی روتور الکتریکی» اشاره کرد.
با توجه به جذابیت وهمچنین گستردگی کاربردی دو محور طراحی هواپیما و پهپاد، اظهارنامه‌های ارائه‌ شده به ستاد در این دو حوزه، فراوانی بیشتری دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و با جلب مشارکت بخش‌های صنعتی و دانشگاهی، این ایده ها را به سمت رفع نیازهای صنعت، جهت‌دهی کرد.
با توجه به اینکه هراختراع و ابتکاری با یک ایده نو وخلاق همراه است، می توان گفت که در صورت ورود این ایده ها و اختراعات به صنعت هوایی، جانی تازه به این صنعت پیچیده و پرکاربرد دمیده خواهد شد، جانی که از نفس جوانان ایرانی و مخترعان توانمند داخلی برمی آید و به رونق اقتصادی کشور می انجامد.


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو