پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | افزایش تمایل به سفرهای قسطی و داخلی و تصمیمات لحظه‌آخری

تاریخ خبر: // کد خبر: 186445 // // //


افزایش تمایل به سفرهای قسطی و داخلی و تصمیمات لحظه‌آخری

یک فعال گردشگری گفت: پیش بینی می‌شود در سال ۹۸ سفرهای مردم به سمت اقساطی شدن، رویکرد به گردشگری داخلی و تصمیمات لحظه آخری برود.


افزایش تمایل به سفرهای قسطی و داخلی و تصمیمات لحظه‌آخری

مهدی نجفی مدیرعامل یکی از آژانس‌های مسافرتی و ارائه دهنده خدمات گردشگری به آژانس‌های مسافرتی دیگر شب گذشته در جمع مدیران فنی و مدیران عامل آژانس‌های مسافرتی که در هتل اسپیناس پالاس گرد هم آمده بودند گفت: سال گذشته سال بسیار سختی را در صنعت گردشگری پشت سر گذاشتیم امسال هم شاید سال سخت‌تری را پیش رو داشته باشیم. گفته شده بود ارز ۴۲۰۰ تومانی به همه داده خواهد شد من هم مطمئن هستم همه شمایی که در این جمع حضور دارید ارز آقای جهانگیری را گرفته اید!

وی گفت: به فاصله دو روز از این اظهار نظر عوارض خروج از کشور برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان اعلام شد و قرار بود ۱,۶۰۰ میلیارد تومان از این سهم عوارض به بخش گردشگری و سازمان میراث فرهنگی برسد حتی آقای واعظی گفته بود بقیه آن را هم به فقرا خواهد داد نمی دانم سرنوشت این پول چه شد اما در صنف ما تأثیر بدی گذاشت. نجفی بیان کرد: بلافاصله سیاست اختصاص ارز برای سفرهای خارجی در نظر گرفته شد و باعث شد گردشگری از خرداد تا نیمه‌های مرداد به رغم وضعیت بد اقتصادی دچار نوسان در بازار ارز شود. سفرهای خارجی افت چندانی کرد خیلی‌ها معترض شدند وزیر وقت خواست با برخی از آژانس‌ها برخورد کند اما رئیس جمهور زودتر او را برکنار کرد.

وی گفت: سفرهای داخلی با هواپیما در مقایسه با سال ۹۶ روند کاهشی شدیدی داشت، بعد از تیر ماه سفرهای داخلی هم کم و کمتر شد. هر زمان در تهران جشنواره نفت و گاز برگزار می‌شد اتاق هتل‌ها پر بود اما اکنون می‌بینیم رکود در این حوزه باعث شده ما در این ایام هم هتل‌های خالی داشته باشیم. روند افزایش نرخ ارز از سال گذشته تا امروز وجود دارد و ارزی که زیر ۵ هزار تومان قیمت داشت به ۱۵ هزار تومان رسید، همین اتفاقات تأثیر زیادی روی سفرها داشت.

این فعال گردشگری ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی زیادی از ایران رفتند، همه این اتفاقات نشان دهنده کاهشی بود که در میزان فروش اتفاق افتاد، آن ایرلاین هایی که ماندند از ظرفیت خود کم کردند، هواپیمایی ترکیه ۲۵ درصد ظرفیتش را کاهش داد، هواپیمایی خوب ایرانی مجبور شد بسیاری مقاصدش را کنسل کند. هواپیمایی کشور امارات ظرفیت پروازهایش را نصف کرد. اینها همه شرایطی است که ما با آن در بازار گردشگری مواجه هستیم.

وی گفت: از سال ۹۷ به دنبال اتفاقاتی که افتاد برخی از همکاران رویکرد متفاوتی در پیش گرفتند. برخی به سراغ ویزا رفتند و دیگران درگیر جنگ قیمت بودند. می‌خواستند بازار را بگیرند و زیر قیمت خرید نرخ اعلام می‌کردند. پیشنهاداتی به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی داده شد، اتفاقی که افتاد این بود که برای مدتی نرخ ارز تعلق گرفته به صنوف نزدیک به نرخ نیمایی بود اما دوباره این نرخ برگشت.

نجفی افزود: در سال ۹۷ درآمد هر ایرانی ۵۵ هزار تومان در ماه کم شده است این یعنی در مقایسه با سال ۹۶ هر ایرانی ماهی ۵۵ هزار تومان کمتر درآمد داشته است. پیش بینی شده در سال ۹۸ بین ۳.۵ تا ۵ درصد دچار رکود شویم. در سال ۹۸ حدود ۷۵ هزار تومان دیگر نیز از درآمد هر ایرانی کم می‌شود یعنی در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۱۳۰ هزار تومان هر ایرانی کمتر درآمد دارد.

وی افزود: چشم انداز سال ۹۸ این است که سفرها بیشتر به سمت اقساطی شدن پیش می‌رود، مردم لحظه آخر برای سفرشان تصمیم گیری خواهند کرد و با کمبود منابع مالی رو به رو می شویم، فرصت‌ها تأمین منابع مالی، رونق گردشگری داخلی و تمایل به بومگردی است. گردشگری ورودی نیز یکی از شانس‌های ما خواهد بود، در این حوزه کشورهای همسایه بهترین مقاصد برای فعالیت‌های گردشگری ما هستند. چه بهتر است که برای گردشگران کشورهای شرق آسیا ویزا را حذف کنیم و در حوزه گردشگری سلامت به خصوص در بازارهای آذربایجان و عراق کار کنیم.

منبع :با اندکی اضافات و تلخیص از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو