پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سازمان هواپیمایی چه چیزی را انکار می‌کند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 188561 // // //


سازمان هواپیمایی چه چیزی را انکار می‌کند؟

دو روز پس از اعلام صریح معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر اجازه داشتن انجام پرواز هواپیما با ایراد فنی، سازمان هواپیمایی کشوری به این اظهارات واکنش نشان داد.


سازمان هواپیمایی چه چیزی را انکار می‌کند؟

یکشنبه گذشته (31 تیرماه 97) معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری از تهیه گزارش مربوط به ادعاهای یکی از خلبانان هواپیمایی سپهران مبنی پرواز هواپیماها با نقص فنی خبر داد و گفت: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند.

مجید حسنلو بیان کرد: معمولا بین خلبان‌ها و مسئولان فنی یک هواپیما اختلافاتی پیش می‌آید؛ مثلا خلبان می‌گوید فلان سیستم ایراد دارد اما فنی می‌گوید طبق کتاب ایراد را برطرف کرده‌ام و وسیله پرنده قابل ترخیص است.به هر حال تصمیم‌گیری درباره پرواز با خلبان است. برخی خلبانان سخت‌گیری خاصی برای انجام پرواز دارد اما خلبان دیگری می‌بیند که طبق مقررات است و پرواز را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: چنانچه مورد هم وجود داشته باشد قابل گزارش به سازمان هواپیمایی کشوری است. در سایت سازمان قسمتی برای گزارش‌ داریم که بر اساس آن شرکت‌ها، خلبانان و… می‌توانند موارد موردنظر را اعلام کنند که سازمان هواپیمایی به اینها رسیدگی می‌کند.

وی با اشاره به این‌که موضوع اخیر -اظهارات یکی از خلبانان هواپیمایی سپهران- توسط کارشناسان دفتر صلاحیت پرواز و عملیات پرواز در حال رسیدگی است، اظهار کرد: در این رابطه مدارک رویت و مصاحبه هم انجام شده تا مشخص شود که آیا این مسئله صحت داشته و اگر صحت داشته در چه حدی بوده است.

حسنلو با اعلام این‌که گزارش مربوط به ادعاهای خلبان هواپیمایی سپهران آماده شده و در حال انتقال آن به مراجع ذی‌ربط هستیم، گفت: در صنعت هواپیمایی در موارد اینچنینی و سوانح کسی را مقصر قلمداد نمی‌کنیم، وظیقه ما این نیست که مشخص کنیم چه کسی مقصر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا موردی وجود داشته که هواپیما با قطعه دارای ایراد پرواز کرده باشد، اظهار کرد: هواپیما مجاز است که با ایراد پرواز کند، در دنیا مقررات این اجازه را می‌دهد. منتها باید در کتابی تحت عنوان MEL باید ببینیم در چه حدی این اجازه داده شده است. خارج از این کتاب باید از سازمان هواپیمایی کشوری اجازه گرفته شود.

وی با تاکید بر این‌که پرواز با ایراد هواپیما اگر در محدوده کتاب و لیست تجهیزات باشد، منعی ندارد در پاسخ به این پرسش که آیا مورد پیش آمده برای هواپیمایی سپهران خارج از کتاب بوده یا خیر،‌ افزود: «باید گزارش را ببینم چون آقایان رفته اند گزارش تهیه کرده‌اند و باید ببینم داخل گزارش چه نوشته شده است.»

این در حالی است که روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری نیز دقایقی پیش با بارگذاری خبر در سایت این سازمان به اظهارات معاون استاندارد واکنش نشان داد که در ادامه می‌آید؛

«در پی انتشار خبری در یکی از رسانه ها با تیتر خلاف واقع تحت عنوان ” هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند” نکاتی جهت تنویر افکار عمومی لازم و ضروری است.

معاون استاندارد پرواز در توضیحی از امکانات و تجهیزاتی که هواپیماها از آن برای انجام پروازهای ایمن و سلامت برخورداراست و اینکه هر هواپیما براساس کتاب و یا لیستی که کارخانه سازنده مشخص کرده است، می تواند پرواز کند مطالبی را بیان کرده که متاسفانه نحوه انعکاس برخلاف توضیجات تخصصی ایشان که خود ابعادی از ایمنی بوده است منعکس شده و به گونه ای عنوان شده که هواپیما دارای ایراد، اجازه پرواز دارد و ایراد هم ایراد ایمنی است حال آنکه این‌گونه نیست و نزد افکار عمومی تمامی تلاش های بازرسان عملیات و صلاحیت پرواز سازمان هواپیمایی کشوری را کم رنگ و زیر سئوال برده است.

لذا سازمان هواپیمایی کشوری با توجه به جایگاه نظارتی و حاکمیتی خود نسبت به اجرای دقیق این دستورالعمل ها، نظارت و مسئولیت خود را با حساسیت لازم انجام می دهد همانطور که گفته معاون استاندارد پرواز اشعار به این موضوع داشته است اما نوع چینش خبر و انتخاب تیتر، انعکاس گفته ها را به گونه ای دیگر تداعی کرده است که هیچ سنخیتی با واقعیات نظارت ها و اصول  استانداردهایی که در خصوص هواپیماها اعمال می شود و در حال انجام است، ندارد.«

به گزارش تسنیم، معاون استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری یکشنبه گذشته در حاشیه برگزاری نشست خبری نمایشگاه فرصت‌های طراحی در ساخت قطعات صنعت هوانوردی درباره پرواز هواپیما با نقص فنی گفته بود: «هواپیما مجاز است که با ایراد پرواز کند، در دنیا مقررات این اجازه را می‌دهد.»

لازم به ذکر است فایل صوتی مربوط به اظهارات حسنلو معاون استاندارد سازمان هواپیمایی موجود است و در صورت لزوم منتشر خواهد شد.

 

منبع: وبسایت سژین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو