پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ترمینال سلام امسال افتتاح می شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 188600 // // // //


ترمینال سلام امسال افتتاح می شود

ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) که قرار بود تا پایان سال ۹۷ افتتاح شود حالا در آخرین مراحل احداث قرار دارد و در صورتی که پیمانکار به تعهدات خود عمل کند، به زودی افتتاح می شود.


ترمینال سلام امسال افتتاح می شود

اسفند ماه سال گذشته در خبرها آمده بود که ترمینال سلام  تا پایان سال 97 افتتاح می شود. سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در آن تاریخ ابراز امیدواری کرده بود که در دوران تست گرم نواقص احتمالی پروژه رفع شود و بخشی از پروازهای نوروزی سال ۹۸ در ترمینال سلام انجام شود و به تدریج برخی از پروازها به این ترمینال منتقل شود.

 

وی اعلام کرده بود که ظرفیت نهایی ترمینال سلام ۵ میلیون نفر مسافر در سال است و همزمان با افتتاح ترمینال سلام، پروازهای داخلی هم به فرودگاه امام می‌آید.

 

سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با بیان اینکه نگرانی بابت خرید تجهیزات ترمینال سلام نداریم، اضافه کرده بود: «بخشی از تجهیزات که مانده بود، در حال ترخیص از گمرک است و تا هفته آینده وارد می‌شود. در ترمینال سلام برای تأمین تجهیزات از هیچ ارز دولتی استفاده نشده و تاکنون حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.»

 

حالا با پایان سال 97 به تازگی مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به اهداف و اولویت‌های این مجموعه در سال جدید گفته است: «آغاز به کار منطقه آزاد تجاری، افتتاح ترمینال سلام، برقراری پرواز‌های داخلی و استقرار نظام لجستیک چهار هدف عمده شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در سال ۹۸ به حساب می‌آیند.»

 

وزارت راه و شهرسازی به نقل از «علی رستمی» آورده است: «اگر بتوانیم این چهار هدف را امسال محقق کنیم، از اهداف برنامه‌ریزی شده برای این مجموعه جلوتر خواهیم بود.

 

این گزارش می افزاید: ترمینال سلام، در آخرین مراحل احداث قرار دارد و در صورتی که پیمانکار به تعهدات خود عمل کند، به زودی افتتاح می شود. همچنین برای برقراری پرواز‌های داخلی در فرودگاه امام خمینی (ره) و ایجاد کانکشن بین پرواز‌های داخلی و خارجی شرکت‌های ایرانی در این فرودگاه، پس از افتتاح ترمینال سلام برنامه‌ریزی شده است.

 

یادآور می شود: اسفند ماه سال گذشته معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان اعلام کرده بود که برای اتمام سریعتر پروژه ترمینال سلام فرودگاه امام ۶۱۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. این پروژه از سال ۸۸ با هدف احداث‌ ترمینال زیارتی آغاز شد و تا قبل از سال ۹۵ تا حدود ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما مدت زمان قابل توجهی به دلیل کمبود منابع و اعتبارات عمرانی متوقف می‌شود. سال ۹۵ وزارت راه و شهرسازی از بنیاد مستضعفان درخواست کرد تا در زمینه تامین منابع و احداث این پروژه مشارکت کند.

 

معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان بیان کرده است: «پس از تشکیل کارگروه مشترک وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان تصمیم گرفته شد بنیاد هم به‌عنوان تامین کننده منابع و هم سازنده اقدام کند و شرکت ملی ساختمان در بهمن ماه سال ۹۵ به عنوان نماینده بنیاد مستضعفان اولین قرارداد BLT در کشور را برای احداث ترمینال سلام منعقد کرد. ‌ همچنین وزارت راه  و شهر‌سازی از بنیاد مستضعفان خواست با توجه به اینکه ترمینال مذکور از حالت سرویس دهی صرفاً به زائران، به یک ترمینال بین المللی تبدیل شده در طراحی تجدید نظر کرده و بر این مبنا طرح اصلاح و سپس اجرا شود.»

 

«منوچهر خواجه‌دلوئی»اضافه کرده بود: «طی قرارداد مسئولیت طراحی، ساخت و همچنین تأمین منابع‌ بر عهده بنیاد مستضعفان واگذار شد و مقرر شد اصل و سود سرمایه‌گذاری مذکور به صورت اقساطی ظرف مدت ۸ سال به بنیاد مستضعفان بازپرداخت شود. این پروژه دارای ۵۸ هزار متر زیربنا است و حدود ۶۱۰ میلیارد تومان در پروژه سرمایه‌گذاری شده است که ظرف ۱۶ ماه در کمترین زمان ممکن اجرا شد و پروژه ترمینال سلام ثابت کرد در شرایط تحریم فنی‌ترین پروژه‌های کشور را می‌توان با حداقل منابع و با اتکا بر توان و تخصص داخلی به انجام رساند که نتیجه حاصل همکاری نزدیک بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی و سایر سازمان‌های مرتبط است.»

 

منبع: خبرگزاری شبستان


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو