پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پیش‌بینی طوفان‌های فضایی آسیب‌زا برای ماهواره

تاریخ خبر: // کد خبر: 189309 // // //


پیش‌بینی طوفان‌های فضایی آسیب‌زا برای ماهواره

پژوهشگران آزمایشگاه ملی لس آلاموس (Los Alamos National Laboratory) در آمریکا برای نخستین بار موفق شده‌اند مدلی ارائه دهند که امکان پیش‌بینی طوفان‌های ذرات پرانرژی آسیب‌زننده به ماهواره‌ها را فراهم می‌کند. این مدل می‌تواند به‌طور دقیق و قابل‌اطمینانی از یک روز قبل وقوع طوفان‌های فضایی ذرات پرانرژی را…


پیش‌بینی طوفان‌های فضایی آسیب‌زا برای ماهواره

وابستگی روزافزون زیرساخت‌ها در جوامع امروزی به ماهواره‌ها آسیب‌پذیری زیرساخت‌ها در هنگام مواجهه ماهواره با طوفان‌های فضایی را افزایش داده است. پژوهشگران آزمایشگاه ملی لس آلاموس (Los Alamos National Laboratory) در آمریکا برای نخستین بار موفق شده‌اند مدلی ارائه دهند که امکان پیش‌بینی طوفان‌های ذرات پرانرژی آسیب‌زننده به ماهواره‌ها را فراهم می‌کند. این مدل می‌تواند به‌طور دقیق و قابل‌اطمینانی از یک روز قبل وقوع طوفان‌های فضایی ذرات پرانرژی را پیش‌بینی کند. الکترون‌های بسیار پرسرعت این طوفان‌ها به ماهواره‌های ناوبری، مخابراتی و هواشناسی آسیب می‌زنند. گاهی از این الکترون‌های پرسرعت با نام الکترون‌های قاتل (killer electrons) یاد می‌شود. با پیش‌بینی طوفان‌ها می‌توان به حفاظت از ماهواره‌ها کمک کرد.

در این پژوهش که به مدت ۳/۵ سال طول کشیده است محققان موفق شدند که ارتباطی بین تعداد الکترون‌ها در کمربند بیرونی ون آلن  و اندازه‌گیری‌های ماهواره‌هایی که  در مدار زمین ثابت و همچنین مدار کم ارتفاع زمین می‌گردند برقرار کنند. سپس پژوهشگران مدلی ساخته‌اند که امکان پیش‌بینی طوفان‌ها بر اساس داده‌های ماهواره‌ای را فراهم کنند. کمربند بیرونی ون آلن از حدود ارتفاع ۱۳ هزار کیلومتری آغاز می‌شود و تا ارتفاع بیش از ۴۸ هزار کیلومتری ادامه می‌یابد. تعداد الکترون‌های پرانرژی در این کمربند تابشی در زمان‌های مختلف و به ویژه در هنگام طوفان‌های خورشیدی بسیار متغیر است.

منبع: اسپاش


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو