پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ساخت پوششی هوشمند برای فضاپیماها

تاریخ خبر: // کد خبر: 189313 // // //


ساخت پوششی هوشمند برای فضاپیماها

شرکت سنر (SENER) و مرکز فناوری آی‌کا4-تکنیکر (IK4-TEKNIKER) در اسپانیا برای ساخت پوشش‌های هوشمندی که مانع پدیده جوش سرد در قطعات فلزی ماهواره‌ها و فضاپیماها می‌شوند همکاری می‌کنند. در روش پیشنهادی این شرکت‌ها از فناوری رسوب‌دهی فیزیکی بخار (Physical Vapour Deposition به‌اختصار PVD) برای ایجاد پوشش استفاده…


ساخت پوششی هوشمند برای فضاپیماها

شرکت سنر (SENER) و مرکز فناوری آی‌کا4-تکنیکر (IK4-TEKNIKER) در اسپانیا برای ساخت پوشش‌های هوشمندی که مانع پدیده جوش سرد در قطعات فلزی ماهواره‌ها و فضاپیماها می‌شوند همکاری می‌کنند. اگر دو قطعه فلزی در خلأ با یکدیگر تماس پیدا کنند، به دلیل نبود هوا و هیچ‌گونه جداکننده‌ای بین آن‌ها، به یکدیگر متصل می‌شوند. این پدیده جوش سرد نامیده می‌شوند و برای قطعات فضاپیماها و ماهواره‌ها که باید امکان حرکت و باز و بسته شدن داشته باشند، مانند آنتن‌ها و یا صفحات خورشیدی، بسیار خطرناک است. برای جلوگیری از جوش سرد باید روی قطعات فلزی ماهواره‌ها و فضاپیماها پوشش مناسبی قرار گیرد.

در روش پیشنهادی این شرکت‌ها از فناوری رسوب‌دهی فیزیکی بخار (Physical Vapour Deposition به‌اختصار PVD) برای ایجاد پوشش استفاده می‌شود. در این روش ابتدا ماده جامد مورداستفاده برای پوشش به صورت اتم یا مولکول تبخیر می‌شود و سپس روی سطح موردنظر نشانده می‌شود. با این روش می‌توان پوشش‌هایی به ضخامت فقط چند میکرومتر یا نانومتر با ویژگی‌های فیزیکی-شیمیایی مشخص ایجاد کرد.

سازمان فضایی اروپا (ESA) این روش پوشش دهی برای ماهواره‌ها و فضاپیماها را تأیید کرده و قرار است در مأموریت‌های سولار اربیتر (Solar Orbiter به‌اختصار SolO)، اگزومارس (EXOMARS) و جویس (JUICE) به کار رود.

منبع: spacenewsfeed
 


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو