پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | عملیات حمل و نقل بار هوایی در یک نگاه

تاریخ خبر: // کد خبر: 189361 // // //


عملیات حمل و نقل بار هوایی در یک نگاه

حمل و نقل بارهوایی تسهیل گر تجارت بین الملل، عامل رشد و پویایی اقتصاد جهانی و مولد اشتغال است و اقتصاد جهانی برای ارائه قیمت های رقابتی در مقوله کالاهای خاص، به قابلیت های این بخش از صنعت حمل و نقل اتکا دارد.


عملیات حمل و نقل بار هوایی در یک نگاه

فرق فریت با کارگو

بدیهی است هر کشوری کالاهایی صادر می کند و وارداتی انجام می دهد که در این فرایندها، کالاها در مقیاس بسیار بزرگ از طریق کامیون، قطار، کشتی و هواپیما جابه جا می شوند. در این میان، واژگان “فریت” و “کارگو” کلماتی هستند که در صنعت حمل و نقل بار به وفور شنیده می شوند و اغلب افراد نیز این دو واژه را مترادف فرض می کنند یا به جای یکدیگر به کار می برند. با وجود این، همان گونه که هیچ دو کلمه مترادفی وجود ندارد که به لحاظ بار معنایی یا موارد دیگر کاملا با یکدیگر یکسان باشند، این دو واژه نیز در معانی لغوی و اصطلاحی تفاوت هایی باهم دارند. مهم ترین تفاوت این دو کلمه، در نوع وسیله ای است که کالا با آن حمل می شود چرا که معمولا، به کالاهایی که با کامیون و قطار حمل می شوند، عنوان فریت اطلاق می شود و لفظ کارگو عمدتا برای بارهایی به کار می رود که با هواپیما و کشتی جابه جا می شوند. همچنین، فریت برای اشاره به پرداخت هزینه جابه جایی بار هم استفاده می شود، اما کارگو چنین کاربردی ندارد. در مجموع، کلمه فریت کاربرد گسترده تری دارد و غیر از محموله های پستی که نمی توان نام کارگو بر آن نهاد، طیف وسیعی از موارد از جمله خود کالا، مال التجاره، هزینه جابه جایی بار و موارد مشابه را در بر می گیرد، ولی کارکرد کارگو این گونه نیست و با فرض اینکه باشد، از نوع غلط مصطلح می باشد. این در حالی است که این دو واژه، در کاربرد اصطلاحی نیز، به خصوص در صنعت هوانوردی، تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در این صنعت، فریت به “بار هوایی غیر تجاری” گفته می شود و کارگو به “بار هوایی تجاری”. فرض کنید اعضای یک خانواده تصمیم به مهاجرت گرفته و تمایل دارند بخشی از لوازم خانگی یا اموال نفیس خود را به کشور مقصد حمل کنند. در نقطه مقابل، تاجری را تصور کنید که می خواهد چند تخته فرش را به یک کشور خارجی صادر کند. بدیهی است شرایط حمل کالا در این دو حالت، کاملا با یکدیگر متفاوت خواهد بود چرا که شرایط حمل بار به صورت فریت (بار هوایی غیر تجاری)، که همان فرض نخست است، مشمول شرایط خاص خود می باشد، که مفاد آن از دفاتر نمایندگی های خطوط هوایی قابل استعلام است در حالی که شرایط و نرخ تعرفه های ارسال کارگو (بار هوایی تجاری) نیز قوانین و چارچوب خاص خود را دارد .

 

اهمیت حمل و نقل بار هوایی

حمل و نقل بارهوایی تسهیل گر تجارت بین الملل، عامل رشد و پویایی اقتصاد جهانی و مولد اشتغال است و اقتصاد جهانی برای ارائه قیمت های رقابتی در مقوله کالاهای خاص، به قابلیت های این بخش از صنعت حمل و نقل اتکا دارد. به عنوان مثال، اگر حمل و نقل هوایی در این حد گسترده نبود، گوشی های هوشمند هرگز نمی توانستند به این سرعت در اقصی نقاط دنیا فراگیر شوند. در جایگاه مثالی دیگر، کاهش میران مرگ و میر نوزادان نیز تا حد زیادی مرهون قابلیت های حمل و نقل هوایی است چرا که اصولا واکسن های پیشگیری یا مصون سازی، همانند اکثر محصولات دارویی، فرآورده هایی حساس به دما هستند که با استفاده از فرآیندهای خاص، بهره گیری از فناوری های روز و در نهایت، سرعت بسیار بالای هواپیماهای مدرن، در یک بازه زمانی کوتاه از قاره ای به قاره دیگر منتقل می شوند. طبق آمار رسمی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا)، ارزش مالی کالاهای حمل شده از طریق حمل و نقل هوایی، سالانه حدود شش تریلیون دلار است که این میزان، تقریباً 35 درصد کل مبادلات تجارت جهانی را تشکیل می دهد. این در حالی است که سالانه 328 نامه و هفت میلیارد و 400 میلیون مرسولات مختلف پستی، از طریق پشت هوایی جا به جا می شوند. نکته قابل توجه اینکه به رغم ظهور فناوری های نوین و امکان ارسال نامه های الکترونیکی که موجب کاهش ارسال نامهه ای فیزیکی گردید، رشد و رونق تجارت بین الملل الکترونیکی، به افزایش ارسال و دریافت مرسولات پستی منجر شده است.

مفهوم عملیاتی فرودگاه و فرآیند حمل و نقل بار هوایی

منظور از مفهوم عملیاتی فرودگاه این است که چگونه یک فرودگاه می تواند سازماندهی های لازم را برای مدیریت فعالیت های عملیاتی به عمل آورد. در این فرآیند، موارد مهمی باید مد نظر قرار گیرد که در زیر نگاهی اجمالی به آنها خواهیم داشت.

الف) حجم خدمات (ساده یا پیچیده): فرودگاه کدام خدمات را مستقیما مدیریت خواهد کرد و مدیریت کدام خدمات بر عهده شرکت های هواپیمایی، سایر شرکت ها یا نهادهای دولتی خواهد بود؛
ب) نحوه انجام خدمات (با استفاده از پرسنل داخلی یا برون سپاری): کدام خدمات از نوع ذاتی محسوب می شوند یا جزو وظایف فرودگاه به شمار می آیند و باید با استفاده از توان پرسنل داخلی انجام شوند و کدام خدمات هستند که می توان آنها را برون سپاری کرد یا به مقاطعه سپرد؛
ج) مدیریت منابع: (مشترک یا اختصاصی): منابع مشترک چگونه تخصیص داده می شوند و تامین پرسنل، نحوه اعمال کنترل ها و شیوه تعمیر و نگهداری چگونه باید باشد؛
د) مشخصات ترافیک (با سرعت عملیاتی بالا یا پایین): حجم ترافیک، داخلی یا بین المللی بودن پروازها، هاب بودن فرودگاه یا نقطه به نقطه بودن پروازها، فعالیت تمام وقت یا نیمه وقت فرودگاه و الگوی ساعات اوج ترافیک (پیک).

با نگاهی به موارد فوق، عملیات حمل و نقل بار هوایی در فرودگاه را به اختصار محموله های پستی و توشه، بررسی می کنیم که اصولا متشکل از فریت و کارگو غیر همراه مسافر است و از طریق هواپیماهای باری و مسافری جابه جا می شود. رشد، اصولا، مهم ترین عاملی که موجب رونق حمل و نقل بار هوایی می شود سریع تجارت بین المللی و استفاده از هواپیماهای پهن پیکر می باشد که دارای ظرفیت بسیار زیادی در قسمت بار هستند. این در شرایطی است که برای فرودگاه ها، تمرکز در زمینه حمل و نقل بار هوایی معمولا بسیار مقرون به صرفه و مطلوب است چرا که فعالیت در این خصوص، مستلزم صرف همان میزان وقت و هزینه ای نیست که تمرکز بر عملیات مسافری و حتی مدیریت اپرون آن را می طلبد چون در بسیاری از موارد، مالکیت و بهره برداری از ترمینال های باری در اختیار خود شرکت های هواپیمایی، شرکت های متفرقه یا شرکت های هندلینگ زمینی است. در این موارد، هرچند بهره بردار یا مدیر فرودگاه همچنان دغدغه های ایمنی، مدیریت اپرون و نگرانی های امنیتی خواهد داشت، اما مستقیما درگیر عملیات ترمینال نخواهد بود که نکته ای بسیار حائز اهمیت به شمار می رود.

منبع: خبرنامه الکترونیکی سفیر هوانوردی


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو