پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فناوری تصویربرداری فضایی در خدمت تشخیص زودهنگام سرطان

تاریخ خبر: // کد خبر: 191566 // // //


فناوری تصویربرداری فضایی در خدمت تشخیص زودهنگام سرطان

تشخیص نشانه‌های اولیه سرطان با تصویربرداری‌های متداول پرتوی ایکس به دلیل به دلیل عدم وضوح کافی تصاویر آسان نیست که باعث می‌شود تشخیص بیماری تا پیشرفته شدن آن به تعویق بیفتد. مهندسان شرکت بریتانیایی ادپتیکس (Adaptix) فناوری‌ای که در اصل برای تصویربرداری فضایی اخترشناسی ایجادشده است را برای تصویربرداری…


فناوری تصویربرداری فضایی در خدمت تشخیص زودهنگام سرطان

تشخیص نشانه‌های اولیه سرطان با تصویربرداری‌های متداول پرتوی ایکس به دلیل وضوح ناکافی تصاویر آسان نیست که باعث می‌شود تشخیص بیماری تا پیشرفته شدن آن به تعویق بیفتد. مهندسان شرکت بریتانیایی ادپتیکس (Adaptix) فناوری‌ای که در اصل برای تصویربرداری فضایی اخترشناسی ایجادشده است را برای تصویربرداری پرتو ایکس سه‌بعدی واضح از بدن انسان به کار گرفته‌اند. این ابزار برای تشخیص زودهنگام نشانه‌های اولیه سرطان به پزشکان کمک می‌کند. ادپتیکس بسیار کوچک و قابل‌حمل ساخته شده و قابلیت ارتباط مخابراتی با ماهواره‌ را دارد؛ بدین‌ترتیب می‌توان این دستگاه را در محل اقامت بیماران بدون نیاز به فرستادن آن‌ها به بیمارستان نیز استفاده کرد.

ماشین اسکنر ادپتیکس از حسگری بهره می‌گیرد که برای اخترشناسی در طول موج ایکس ساخته شده و در چند مأموریت فضایی ازجمله مأموریت ایکس‌ام‌ام-نیوتن (XMM-Newton) متعلق به سازمان فضایی اروپا به کار گرفته شده بود. ماهواره ایکس‌ام‌ام-نیوتن که یک تلسکوپ فضایی پرتوی ایکس است در سال ۱۹۹۹ میلادی در مدار زمین قرار گرفت.

سازمان فضایی اروپا (ESA) و سازمان فضایی بریتانیا (UK Space Agency) بودجه‌ای معادل ۱/۲ میلیون دلار برای ساخت این ماشین تصویربرداری پرتوی ایکس اختصاص داده‌اند. شرکت ادپتیکس در مرکز رشد کسب‌وکارهای سازمان فضایی اروپا در هارول (Harwell) در بریتانیا به وجود آمده است. سازمان فضایی اروپا ۲۰ مرکز رشد کسب‌وکار در سرتاسر اروپا دارد. این مراکز از استارت‌آپ‌ها برای به‌کارگیری نوآورانه فناوری‌های فضایی در کاربردهای دیگر حمایت فنی و اقتصادی می‌کنند .

منبع: esa


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو