پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نابسامانی حمل و نقل هوایی چهار سال پس از آزادسازی قیمت‌ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 191574 // // //


نابسامانی حمل و نقل هوایی چهار سال پس از آزادسازی قیمت‌ها

در حالی حدود چهار سال از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما می‌گذرد که برخلاف تمام وعده‌های داده شده، نه تنها قیمت بلیت هواپیما رقابتی نشد که شرکت‌های هواپیمایی در سایه ضعف نظارت‌ها هیچ توجهی به رعایت حقوق مردم نمی‌کنند.


نابسامانی حمل و نقل هوایی چهار سال پس از آزادسازی قیمت‌ها

قرار بود آزادسازی نرخ بلیت هواپیما برای این بخش اثراتی از جمله ایجاد رقابت بین ایرلاین‌ها، افزایش کیفیت خدمات‌رسانی و کاهش تدریجی قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد. 

اوایل آذرماه سال 94 سازمان هواپیمایی کشوری خبر از آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی داد. خبری که کمتر از 48 ساعت بعد تاثیر عمیقی بر قیمت‌ها گذاشت. به‌عنوان نمونه پیش از این اتفاق در ایام اوج تقاضا بلیت پرواز تهران-مشهد تا 95هزار تومان هم به فروش می‌رسید، اما بعد از آزادسازی بلیت این مسیر پروازی به 400 هزار تومان در آن زمان افزایش پیدا کرد. وضعیت نابسامان قیمت بلیت پروازهای داخلی به پروازهای خارجی به ویژه پروازهای زیارتی تعمیم یافت.
علی عابدازده اوایل سال 93 یعنی تقریبا یکسال قبل از آن به‌عنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشوری جایگزین جهانگیریان می شود و درباره آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، گفته بود:  آزادسازی نرخ در کشورهای پیشرفته انجام شده و به ایجاد صنعت هواپیمایی پیشرفته‌ و نظام‌مند منجر شده که مردم از آن راضی هشتند و ز امکانات زیرساختی آن به نحو خوبی بهره‌برداری می‌شود.در گذشته  ما با ترکیه به‌عنوان همسایه ایران  در صنعت هوایی فاصله زیادی نداشتیم، اما آنها با آزادسازی قیمت‌ها فاصله خود را با کشورمان زیاد کردند و هم‌اکنون در این حوزه خیلی توسعه یافته هستند.
وی بیان کرد: کشورهای خیلی پیشرفته مانند آمریکا یا کشورهای اروپای غربی پس از آزادسازی قیمت‌ها توسعه یافته شدند، این کشورها زمانیکه نرخ‌ها تکلیفی بود یعنی در سی چهل سال پیش نمی‌توانستند از امکانات و سرمایه‌گذاری‌ها بهره‌برداری لازم را انجام دهند و در مجموع صنعت حمل‌ونقل هوایی در توسعه ملی اثرگذار نبود.اما پس از آزادسازی صنعت هواپیمایی اثرگذاری بیشتری داشت و بهره‌وری از سرمایه‌ها ارتقا یافت، همچنین ایمنی پروازها و رضایتمندی از پروازها بالا رفت.
وی یادآور شد: اگر چه شرکت‌های هواپیمایی از از آزادسازی سود آنچنانی نبردند چراکه وارد رقابت شدند، اما توسعه ملی و حمل‌ونقل هوایی کشورهای مذکور یکی از اثرات آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بود.
وی که در آن زمان قائم مقام شرکت هواپیمایی معراج گفت:  اگر قرار است از امکانات فرودگاهی زیرساخت ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده استفاده کنیم و شبکه ناقص هوایی داخل کشور را گسترش دهیم و بتوانیم رقابت بهتری با شرکت‌های هواپیمایی خارجی داشته باشیم، مجبور به رفتن به سمت  آزادسازی قیمت‌ها هستیم و راه دیگری نداریم. شاید اجرای این قانون مقداری برای شرکت‌های هواپیمایی و مردم سخت باشد، افزود:‌ با این حال این کار در نهایت باید اتفاق بیفتد ضمن این‌که حمل‌ونقل هوایی صنعت هزینه‌بر و ارزبر است. هزینه یک ساعت تولید در این صنعت خیلی بالاست و اگر بخواهد این بار روی دوش دولت بماند کار دولت بسیار سخت می‌شود. دولت کارهای مهم‌تر دارد که بخواهد روی آن هزینه کند بنابراین بهتر است که آزادسازی صورت گیرد و مطمئنا در آینده به نفع مردم خواهد بود.
عابدازده تاکید کرد: به‌عنوان یک کارشناس معتقدم اگر آزادسازی قیمت‌ها انجام شود اثر تحریم‌ها کمتر می‌شود چراکه دست و بال شرکت‌های هواپیمایی بازتر می‌شود و محدودیت‌های کنونی باعث اثرگذاری بیشتر تحریم‌ها شده است. به نظرم یک سال پس از آزادسازی اثر تحریم‌ صنعت هوایی کاهش می‌یابد.
 
 تا وقتی آخوندی وزیر راه و شهرسازی بود برخلاف شعار رعایت حقوق مسافران هیچ توجهی به این مهم نمی شد. نحوه برخورد با مردم در فرودگاه گواه این ادعاست که از مردادماه 92 تا اواخر مهرماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی حداقل در بخش حمل‌ونقل هوایی به وعده‌های خود در خصوص ارتقای خدمات دهی عمل نکرد.
افزایش‌های لجام‌گسیخته قیمت بلیت هواپیما به خصوص در ایام پیک طی چهار سال اخیر به چالشی در حمل‌ونقل هوایی کشور تبدیل شده است. قرار بود با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، عدالت در حمل‌ونقل هوایی کشور حاکم شده و مناطق محروم و کم‌برخوردار از نعمت مسافرت با هواپیما برخوردار شوند. اما در عمل نه تنها چنین اتفاقی روی نداد، بلکه در سایه ضعف سازمان هواپیمایی کشوری ایرلاین‌های داخلی هر کاری که به سود آنها بوده را در این بخش انجام داده‌اند.
البته ناگفته نماند از آبان‌ماه 97 به این سو با استعفای آخوندی و روی کار آمدن اسلامی، بخش حمل‌ونقل هوایی کشور تا حدی به سمت و سوی رعایت حقوق مردم در حرکت بوده است. شاید ساماندهی متولیان حمل‌ونقل هوایی کشور بتواند نابسامانی این بخش را تا حدود بسیاری از بین ببرد.
با وجود آن‌که وزیر راه و شهرسازی بارها اعلام کرده فروش چارتری بلیت هواپیما غیرقانونی است و بر این مسئله تاکید دارد، اما فروش بلیت به این شیوه همچنان توسط اکثر شرکت‌های هواپیمایی انجام می‌شود.
منبع: وبسایت سازه نیوز

دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو