پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | راهکارهای افزایش پروازهای بیرجند/آمادگی اتاق بازرگانی برای رونق

تاریخ خبر: // کد خبر: 193810 // // //


راهکارهای افزایش پروازهای بیرجند/آمادگی اتاق بازرگانی برای رونق

محسن احتشام شب شنبه در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند که در خصوص بررسی و ارائه راهکارهای افزایش پروازهای بین بیرجند به مشهد و زاهدان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مشکلات کسب و کار تجار و بازرگانان خراسان جنوبی با فعالان اقتصادی سایر استان‌ها و تجار کشورهای همسایه موضوع پروازها است. رئیس اتاق بازرگانی،


راهکارهای افزایش پروازهای بیرجند/آمادگی اتاق بازرگانی برای رونق

محسن احتشام شب شنبه در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند که در خصوص بررسی و ارائه راهکارهای افزایش پروازهای بین بیرجند به مشهد و زاهدان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مشکلات کسب و کار تجار و بازرگانان خراسان جنوبی با فعالان اقتصادی سایر استان‌ها و تجار کشورهای همسایه موضوع پروازها است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی سایر کشورها ترجیح می‌دهند به جای طی کردن مسیر هفت ساعته مشهد به بیرجند یا زاهدان به بیرجند با استان‌هایی ارتباط اقتصادی داشته باشند که در حمل و نقل سهولت بیشتری دارد. احتشام ادامه داد: این در حالی است که سهولت حمل و نقل و ارتباطات هوایی برای تجاری که قصد خرید از واحدهای تولیدی خراسان جنوبی را داشته و یا قصدشان از سفر به استان ما گردشگری است بسیار حائز اهمیت است.

آمادگی اتاق بازرگانی برای مشارکت در اقتصادی کردن پروازهای فرودگاه بیرجند

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی بیرجند در راستای اقتصادی کردن پروازهای بیرجند- مشهد- زاهدان در ابتدای شروع پروازها آماده همکاری است، افزود: واحدهای تولیدی نیز در این زمینه می‌توانند همکاری لازم را داشته باشند. رئیس اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: استاندار خراسان‌جنوبی نیز در زمینه گسترش و بهبود وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند و خراسان‌جنوبی بسیار مصمم است و این پیگیری‌ها دستور استاندار است که اتاق بازرگانی هم جهت اجرای آن مشارکت می‌کند.

هادی سلامی مدیرکل فرودگاه خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: فرودگاه بیرجند در نقطه استراتژیکی واقع شده است و به واسطه فاصله بیرجند با مراکز سیاسی، اقتصادی و تجاری کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل در خراسان‌جنوبی علاوه بر بحث پروازها در زمینه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای نیز جای کار بسیار وجود دارد، بیان کرد: در مناطقی که رونق تولیدی و اقتصادی فراهم است فعالان اقتصادی در زمینه ارتباط بین توسعه پایدار و رونق حمل و نقل دغدغه مند هستند.

صندلی‌های خالی و پروازهایی که لغو می‌شود

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی ادامه داد: در خراسان‌جنوبی و فرودگاه بیرجند گاه با سختی و تلاش و رایزنی‌های فراوان یک پرواز راه می‌افتد ولی به واسطه پر نشدن صندلی‌ها و مسائل اقتصادی پرواز لغو می‌شود.

سلامی با اشاره به اینکه به اینکه فرودگاه‌ها تأثیر زیادی در اقتصاد و اتصال دهنده نقش‌های مختلف کارآفرین به یکدیگر هستند، گفت: بی‌شک رونق پروازها به معنای رونق صادرات و واردات و حضور سرمایه گذاران، گردشگران، تجار و پزشکان و متخصصین رشته‌های مختلف در خراسان‌جنوبی است. وی اظهار کرد: اگر به دنبال یک خط پروازی جدید هستیم باید با همدلی و به دور از فشارهای سیاسی بیندیشیم که چگونه می‌توان ۱۶۰ یا ۳۰۰ صندلی را از مسافر پر کرد تا پرواز برای شرکت هواپیمایی صرفه اقتصادی داشته باشد.

راهکارهای بهبود پروازهای فرودگاه بیرجند

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از راهکارها برای بهبود وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند ثبت یک ایرلاین برای استان است، بیان کرد: البته این اقدام یک کار بسیار سخت و نیازمند یک نیروی متخصص است.

سلامی ادامه داد: راهکارهای دیگر خرید هواپیما توسط بخش خصوصی و یا اجاره تضمینی صندلی (چارتر) است که فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند. وی افزود: شاید فعال اقتصادی در اراک، همدان، زنجان و سمنان به واسطه نزدیک بودن به پایتخت بدون پرواز هم مشکلات خود را رفع کند ولی بدون پرواز چرخه اقتصادی در خراسان‌جنوبی لنگ می‌زند.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی یادآور شد: زیر ساخت‌های بسیار خوبی در سال‌های اخیر در فرودگاه بین‌المللی بیرجند فراهم شده است و وجود باند پروازی با قابلیت نشست و برخاست همه نوع هواپیما، وجود دستگاه‌های کمک ناوبری و سیستم‌های ارتباطی، توسعه ترمینال و دیگر زیرساخت‌ها فرودگاه بیرجند را به سطوح بالا سوق داده اما بحث پرواز نیازمند خرد جمعی و کمک همه فعالان گردشگری، فعالان اقتصادی و مسئولین استان است علیرضا خامه زر عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: خراسان‌جنوبی همواره موقعیت ویژه‌ای در بحث تجارت داشته و از این جهت زبانزد بوده است. وی بیان کرد: اگر اتاق بازرگانی می‌خواهد در بحث اقتصادی کردن و رونق پروازهای فرودگاه‌های بیرجند در راستای تسهیل حمل و نقل مباحث مرتبط با تولید مشارکت داشته باشد بی شک واحدهای بزرگ تولیدی و برخی از نهادها و دستگاه‌های اجرایی نیز در این زمینه باید همکاری لازم را داشته باشند.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به مشکلاتی که نبود پروازها برای برخی همایش‌ها ایجاد می‌کند، ادامه داد: به عنوان مثال برای پرواز مهمانان همایش بین‌المللی لوت با مشکلات و سختی‌های فراوانی رو به رو بودیم.

پروازهای فرودگاه بیرجند تجاری شود

خامه زر با بیان اینکه پروازها باید از پروازهای اداری به سمت پروازهای تجاری برود، یادآور شد: پروازهای تجاری که حامل بازرگانان و فعالان اقتصادی استان‌های مختلف و کشورهای همسایه است موجب توسعه و رونق خراسان جنوبی می‌شود. جلیلیان رئیس انجمن صنفی دفاتر خدماتی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: سه روز پرواز بیرجند به مشهد و برعکس به شرط همکاری همه جانبه به راحتی پر می‌شود و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: پروازها باید به گونه‌ای باشد که وقتی کسی یک روزه در مشهد یا تهران کاری داشته باشد به راحتی بتواند بلیط رفت و برگشت را تهیه کند. در نهایت تصمیم گرفته شده که موضوع چارتر (اجاره تضمینی صندلی) برای پرواز بیرجند- مشهد پیگیری شود.

 

منبع : با اندکی اضافات وتلخیص از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو