پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تفسیر تعلیم اسما به انسان در محفل انس با قرآن کریم

تاریخ خبر: // کد خبر: 197997 // // //


تفسیر تعلیم اسما به انسان در محفل انس با قرآن کریم

شصت و هفتمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران با تفسیر آیه 31 سوره بقره مبنی بر تعلیم اسم ها به انسان و عرضه آنها بر فرشتگان برگزار شد.


تفسیر تعلیم اسما به انسان در محفل انس با قرآن کریم

شصت و هفتمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران با تفسیر آیه 31 سوره بقره مبنی بر تعلیم اسم ها به انسان و عرضه آنها بر فرشتگان برگزار شد.

 شصت و هفتمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران امروز، سهشنبه 21 خرداد، با سخنان رییس ستاد اقامه نماز این شرکت برگزار شد.

عباسی در این جلسه با اشاره به آیه « و علم الاسماء کلها ثم عرضهم علی الملائکه فقال انبئونی باسماء هولاء ان کنتم صادقین» گفت: خداوند اسم ها را به آدم آموخت سپس این اسم ها را به فرشتگان عرضه کرد و فرمود که خصوصیات اسم های ایشان را به من بگویید اگر راست می گویید. درباره چیستی این اسما دو دیدگاه وجود دارد. یکی اینکه خداوند اسامی انبیا و اولیایی را که در نسل حضرت آدم بودند را به انسان آموخت و دیگر اینکه خصوصیات و ویژگی های تمام حقایق هستی را به انسان آموخت که این دیدگاه توجیه دارد زیرا خدا، شناخت حقایق و اسرار هستی را در ذات انسان نهادینه کرد و به صورت فطری به انسان آموخت یا اینکه خدا همه اسما را آموخت حتی فرشی که امروز زیر پای ماست.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر خداوند تمام حقایق و اسامی را به آدم آموخت چرا انسان به درخت ممنوعه نزدیک شد؟ افزود: فریب خوردن به معنای نشناختن شجره بوده است مانند پزشکی که پس از عمل جراحی دست های خونی خود را در ظرف آبی شسته ولی خوب می داند که نباید از آن آب بنوشد.

عباسی درباره اینکه شخص ابلیس جزو اسما بوده یا نه؟ گفت: اگر به ما بگویند فلانی خائن است و خود ما هم واقعا بدانیم فلانی خائن است ما هر نصیحتی از او را رد می کنیم و فریبش را نمی خوریم.

رییس ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود: سوال فرشتگان این نبود که چرا این انسان که توشه علمی ندارد و یا انسان قابل تعلیم و تعلم نیست بلکه سوال این بود که این خلیفه که انسان است خون ریز و تبهکار است و علم به تنهایی جلوی خونریزی انسان را نمی گیرد بلکه کمک می کند که خونریزی را گسترش دهد. اگر خداوند اسما و خصوصیات انبیای الهی و صالحانی را که در نسل آدم بودند به فرشتگان عرضه می کرد دیگر جای سوال نبود.

وی گفت: بر اساس نظریه ای که از قول حضرت امام صادق(ع) است، خدا اسامی انبیا و اولیای خود را به آدم آموخت سپس آنها را که به صورت ارواح بودند بر ملائکه عرضه کرد.

عباسی افزود: خدا اسما و خصوصیات اخلاقی و انسانی افراد شایسته ای را که در طول تاریخ از نسل آدم پدید خواهند آمد بر فرشتگان عرضه کرد (ثم عرضهم علی الملائکه) و فرمود اینها را معرفی و شناسایی کنید و به من بگویید کیستند (فقال انبئونی باسماء هولاء ان کنتم صادقین).

وی همچنین گفت: فرشتگان در این عرضه فقط اشخاص و انواری را می دیدند ولی از ویژگی های آنها چیزی نمی دانستند، بنابراین گفتند که بارالها ما از اینها چیزی نمی دانیم (قالوا سبحانک لا علم لنا الا ما علمتنا).

عباسی افزود: آنگاه آدم با تعلیم الهی، نام ها و خصوصیات اخلاقی و ایثارهای یکایک آنها را توضیح داد. فرشتگان در نسل آدم انسان هایی مانند پیامبران، اولیا، صالحان و شهیدان را مشاهده کردند که برتر از فرشتگان بودند و تعدادشان هم کم نبود از این رو دریافتند که آدم و نسل او همیشه خونریز و مفسد نیستند. آنگاه خدای سبحان فرمود که آیا نگفتم من غیب آسمان ها و زمین را می دانم و از آنچه در اندیشه شما می گذرد آگاهم (قال الم اقل لکم انی اعلم غیب السموات و الارض و اعلم ما تبدون و ما کنتم تکتمون).

وی گفت: خداوند متعال اسما و اسرار عالم از نام اولیای خود تا جمادات را به آدم تعلیم داد. به تعبیر امام صادق (ع) تمام زمین ها، کوه ها، دره ها، بستر رودخانه ها و حتی همین فرشی که در زیر پای ماست، به آدم شناسانده شد. معلم واقعی خداست و قلم، بیان، استاد و کتاب، زمینه های تعلیم هستند، برتری انسان بر فرشتگان، به خاطر علم است، انسان برای دریافت تمام علوم، استعداد و لیاقت دارد. فرشتگان عبادت بیشتری داشتند و آدم علم بیشتری داشت، رابطه مقام خلاقت با علم، بیشتر از عبادت است، برای روشن شدن دیگران بهترین راه برگزاری امتحان و به نمایش گذاشتن تفاوت ها و لیاقت هاست و فرشتگان خود را به مقام خلیفه اللهی لایق تر می دانستند.

منبع : شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو