پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کاهش ۳۰ درصدی بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی ‌در وسایل پرنده زیر ۲۰۰۰ کیلوگرم

تاریخ خبر: // کد خبر: 199817 // // //


کاهش ۳۰ درصدی بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی ‌در وسایل پرنده زیر ۲۰۰۰ کیلوگرم

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: وزیر راه و شهرسازی با پیشنهاد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران مبنی بر اعمال تخفیف تا سقف 30 درصد بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی برای حوزه هوانوردی عمومی موافقت کرد.


کاهش ۳۰ درصدی بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی ‌در وسایل پرنده زیر ۲۰۰۰ کیلوگرم

مراسم امضای تفاهم‌نامه در حوزه هوانوردی عمومی‌ با حضور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته هفتم خردادماه امسال در سازمان هواپیمایی کشوری برگزار شد.

در این مراسم دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری گفت:‌ یکی از مهم ترین نیازهای صنعت هوایی در کشور، توسعه هوانوردی عمومی است، در ایران نیز برای توسعه این بخش اقداماتی صورت گرفته است که کافی نیست.

به گفته منوچهر منطقی‌ هزینه‌های بالای هوانوردی عمومی، طولانی و سخت بودن مراحل اداری و عدم وجود ساز و کارهای پشتیبانی مهم‌ترین مشکلاتی است که بر سر راه توسعه هوانوردی عمومی وجود دارد؛ این تفاهم نامه با هدف رفع این مشکلات به امضا رسید تا همه بازیگران این عرصه برای رفع مشکلات موجود گام بردارند و از همه ظرفیت‌های موجود در کشور بهره بگیرند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری می‌گوید: برای ایجاد تحول در حوزه هوانوردی عمومی نیاز است که این صنعت را در همه بخش‌های خدماتی، گردشگری، بازرسی، لجستیکی و غیره توسعه دهیم، نه اینکه صرفا در مباحث آموزشی از این صنعت کاربردی استفاده کنیم.

به گفته منطقی تا پایان سال جاری دو مسیر تاکسی هوایی در کشور راه اندازی خواهد شد که هنوز مسیر آن مشخص نیست‌، اما این تاکسی‌های هوایی در کشور توسعه خواهد یافت.

در همان جلسه، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی هم از راه‌اندازی ایر‌تاکسی تا پایان امسال در برخی از مسیر‌های کشوری خبر داد و گفت: «کاهش هزینه‌های ناو‌بری عمومی»، «افزایش شبکه توزیع سوخت» و «استفاده از ظرفیت‌ها بیش از گذشته در حوزه هوا‌نوردی» از دیگر موارد‌ تفاهم‌نامه است.

به گفته شهرام آدم‌نژاد، هر سال چند ایر‌تاکسی در هوا‌نوردی عمومی اجرا می‌شود و با توجه به آنکه فرودگاه‌ها در این بخش هزینه زیادی را دریافت می‌کنند، تلاش می‌کنیم تا این هزینه‌ها را کاهش دهیم، تا پایان امسال ۲ مسیر اصلی ایرتاکسی برای رونق فرودگاه‌های کوچک راه‌اندازی خواهد شد.

کاهش ۳۰ درصدی بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی ‌در وسایل پرنده زیر ۲۰۰۰ کیلوگرم

پس از آن تفاهم‌نامه، به تازگی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران‌، از کاهش ۳۰ درصدی بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی ‌در وسایل پرنده زیر ۲۰۰۰ کیلوگرم خبر داده است.

به گفته سیاوش امیر مکری‌ پس از عقد تفاهم‌نامه بین شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، سازمان هواپیمایی کشوری و ستاد فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در حضور معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، ‌شرکت فرودگاه‌ها با هدف کمک به توسعه هوانوردی کشور و وفق ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده 63 وصول بدهی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین پیشنهاد اعمال تخفیف تا سقف 30 درصدبهای خدمات ناوبری و فرودگاهی را به مقام عالی وزارت راه و شهرسازی ارایه کرد.

مدیرعامل شرکت فرودگا‌ه‌ها و ناوبری هوایی ایران می‌گوید: ‌وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن تاکید بر حمایت همه جانبه از توسعه هوانوردی عمومی کشور با این پیشنهاد موافقت کرد.

به گفته وی فعالان حوزه هوانوردی عمومی دارای پرنده زیر 2000 کیلوگرم از تاریخ ابلاغ این مصوبه (12 خرداد 98) می توانند از تخفیف لحاظ شده برای توسعه فعالیت‌های خود بهره‌مند شوند.

بنابراین گزارش منظور از هوانوردی عمومی، همه پروازهای غیر نظامی غیر از حمل و نقل هوایی برنامه‌ریزی شده و همچنین آن دسته از پروازهای برنامه‌ریزی نشده است که با هدف تجاری انجام می‌ شوند. پرنده‌هایی که در هوانوردی عمومی استفاده می‌شود، می‌تواند از گلایدر تا جت‌های پیشرفته متغیر باشد.

 

منبع : با اضافات وتلخیص از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو