پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اجرای طرح مکانیزه و هوشمند سمپاشی مزارع برنج با پهپاد در نوشهر

تاریخ خبر: // کد خبر: 200879 // // //


اجرای طرح مکانیزه و هوشمند سمپاشی مزارع برنج با پهپاد در نوشهر

برای نخستین بار، سمپاشی هوشمند با پهپادهای کشاورزی در مزارع زیر کشت برنج شهرستان نوشهر اجرایی شد.


اجرای طرح مکانیزه و هوشمند سمپاشی مزارع برنج با پهپاد در نوشهر

این روش به منظور مبارزه با علف‌های هرز و در راستای کشاورزی هوشمند و با هدف کاهش آلودگی محیط‌ زیست و آب، کاهش مصرف سم و جذب بالای کود شیمیایی در شالیزارهای کوشکسرای نوشهر اجرا شد.

مدیر شرکت ارائه دهنده خدمات پهپادی عصر امروز در حاشیه اجرای این طرح  در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تولید ربات‌های پرنده عمود پرواز با قابلیت سم، بذر، محلول، نم، کود پاشی و… از خدمات این شرکت است که امروز به صورت نمادین پهپاد سمپاش معرفی می‌شود.

هادی شریفیان با اشاره به اینکه پهپادها با ظرفیت ۵، ۱۰، ۱۵ و ۲۰ لیتری هستند که هر لیتر هزار متر مربع را می‌تواند سمپاشی کند، افزود: از مزایای این دستگاه سرعت بالای آن است که در عرض ۷ دقیقه یک هکتار از مزارع را سمپاشی می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به پرواز پرنده از فراز مزرعه، بحث لهیدگی و خرابی محصولات و زمین کشاورزی وجود ندارد و از آنجا که 10 درصد محصولات کشاورزی به علت حضور ادوات و کارگران دچار خرابی می‌شوند، با این روش دیگر شاهد چنین مشکلی نخواهیم بود.

شریفیان با بیان اینکه از دیگر مزایای این پهپاد دقت بالا در سمپاشی است گفت:  به واسطه دارابودن دو gps و اتصال به ماهواره ها، بدون خطا سطح زیر کشت را سمپاشی می کند و آلودگی محیط زیست را بسیار کاهش می دهد.

وی در ادامه به اشتغال‌زایی هر پهپاد اشاره و عنوان کرد: هر پرنده برای ۴ نفر نیروی متخصص خلبان، کمک خلبان، مسؤول باطری و سمپاش شغل به وجود می‌آورد که هم برای رفع معضل بیکاری و همچنین جلوگیری از مهاجرت بسیار مؤثر است.

مدیر شرکت ارائه دهنده خدمات پهپادی حمل آسان را از دیگر مزایای این پهپادها برشمرد و ابراز کرد: این پرنده به واسطه نوع طراحی، قابلیت تاشوندگی دارد و قیمت آن بر اساس ظرفیت مخزن و قدرت موتور بین ۶۷ تا بیش از ۲۰۰ میلیون تومان است که از تسهیلات ۴ تا ۱۵ درصدی نیز برخوردار بوده و بخش‌های خصوصی با سرمایه‌گذاری در این بخش علاوه بر ایجاد اشتغال به درآمد پایدار بین 10 تا ۲۰ میلیون تومان در ماه خواهند رسید.

این مسؤول با اشاره به تمامی مزیت‌ها و جلوگیری از هزینه‌های جانبی که شاید در نگاه اول به چشم کشاورزان نیاید، افزود: سمپاشی با پهپاد حداقل هکتاری یک میلیون تومان به نفع کشاورز است.

وی با اشاره به اینکه نوشهر و چالوس جز 10 شهر اول استفاده کننده از این تکنولوژی هستند، یادآور شد: در کشور ما ۱۸ میلیون هکتار زمین زراعی وجود دارد که به طور متوسط سالی 3 بار نیاز به سمپاشی دارند و با توجه به اینکه ظرفیت هر پهپاد ۲۵۰۰ هکتار است، نیاز به ۲۰ هزار پهپاد در کشور است و تاکنون رقم پایینی بکارگیری شده که امیدواریم با سرمایه گذاری در این زمینه و همچنین استقبال کشاورزان منجر به رونق تولید شویم.

شریفیان با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این بخش به جز اندک آورده نقدی و استفاده از تسهیلات نیازمند اخذ مدرک دوره‌های مقررات و ایمنی پرواز و همچنین تأئیدیه از شورای تأمین و مراجع امنیتی به واسطه قدرت موتور آن است، گفت: تمامی افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با این شرایط نسبت به خریداری پهپادها اقدام کنند.

 

منبع: فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین