پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سرمایه‌گذاری ۶۵۰میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در ترمینال سلام

تاریخ خبر: // کد خبر: 201270 // // //


سرمایه‌گذاری ۶۵۰میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در ترمینال سلام

معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان با اشاره به سرمایه‌گذاری ۶۵۰میلیارد تومانی این مجموعه در ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی(ره)، گفت: انتظار می‌رود در قبال انجام این پروژه شاهد بازپرداخت به‌موقع اقساط از طرف سرمایه‌پذیر باشیم.


سرمایه‌گذاری ۶۵۰میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در ترمینال سلام

منوچهر خواجه دلویی با یادآوری این‌که  سال 89 شرکت ملی ساختمان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان با شرکت در مناقصه عمومی و ارائه قیمت مناسب به عنوان پیمانکار طراحی و احداث ساختمان ترمینال سلام انتخاب شد، اظهار کرد:‌  به دلیل مشکلات مربوط به کارفرما طی مدت حدود 5 سال این پروژه حدود 18 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وی با بیان این‌که قرارداد شرکت ملی ساختمان شامل اجرای کلی اسکلت و سفت‌کاری پروژه و نازک‌کاری یک طبقه جهت راه‌اندازی فاز اول پروژه بود، ادامه داد: همچنین بخشی از سطوح پروازی ترمینال نیز در قالب افزایش 25 درصد قرارداد باند جنوبی به شرکت ملی ساختمان واگذار شد.

وی بیان کرد:‌ اما با توجه به عدم نقدینگی و بودجه مناسب جهت اجرا و همچنین نظر کارفرما بر بازنگری کلی در طرح و تغییر کاربری از ترمینال زیارتی به ترمینال مسافری بین‌المللی و اجرای کل پروژه در یک فاز در نهایت منجر به آن شد تا وزیر وقت راه و شهرسازی از بنیاد مستضعفان بخواهد سرمایه‌گذاری و تکمیل پروژه را برعهده بگیرد.

معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان با بیان “بر این اساس پس از مذاکرات متعدد، مدل سرمایه‌گذاری اجاره به شرط تملیک (BLT) برای اجرای پروژه توافق شد” گفت: بر اساس مصوبه 19 مهرماه سال 95 هیئت وزیران در ثبت شرکت پروژه طراحی و احداث ترمینال سلام به سهامداری بنیاد مستضعفان قرارداد فی ما بین شرکت پروژه و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی به عنوان نمایندگان بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی امضا شد.

خواجه دلویی افزود: بر اساس این قرارداد مدت دوره ساخت 12 ماه تعیین و  از 14 دیماه سال 95 آغاز شد. اما با توجه به درخواست مکتوب سرمایه‌پذیر (وزارت راه و شهرسازی) مبنی بر تغییرات در طراحی جهت توسعه فضاها و تجهیزات به منظور افزایش ظرفیت مسافری ترمینال از 4 میلیون و به 5.5 میلیون مسافر در سال و سایر دستور کارهای سرمایه‌پذیر در حوزه عوامل بهره‌بردار از قبیل گمرک، سپاه و نیروی انتظامی در تاریخ 18 خرداد 98 تست گرم با حضور وزیر راه و شهرسازی با موفقیت انجام شد.

وی با بیان این‌که علیرغم همه مشکلات و تحمیل هزینه‌های گزاف مالی ناشی از تحریم‌های ظالمانه به حول قوه الهی امروز شاهد شروع بهره‌برداری همین پروژه هستیم، اظهار کرد: کل مبلغ سرمایه‌گذاری بنیاد به صورت نقدی و غیرنقدی در این پروژه تاکنون 650 میلیارد تومان بوده که دوره بازپرداخت اقساط اجاره آن 84 ماه است.

وی یکی از نکات حائز اهمیت در اجرای این ترمینال سلام را استفاده حداکثری از توان و تولید داخلی و  بومی‌سازی این دانش در کشور اعلام کرد و گفت: انتظار می‌رود در قبال انجام این پروژه شاهد بازپرداخت به موقع اقساط از طرف سرمایه‌پذیر باشیم. به‌طور قطع اجرای موفق این قرارداد باعث افزایش و توسعه همکاری‌های ملی فی ما بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه شهرسازی در سایر پروژه‌ها از جمله سرمایه‌گذاری طراحی و احداث راه‌آهن شملچه – بصره، ترمینال ایران شهر و … خواهد شد.

به گزارش تسنیم، مساحت کل ترمینال 31 هزار و 340 متر مربع است. طبقات همفک اول و دوم کنکورس هر کدام 7 هزار و 680 متر مربع و مجموعا 230 هزار و 40 متر مربع،‌ زیرزمین این پروژه 4800 متر مربع و فیکیس بریج‌ها 720 متر مربع است. همچنین مساحت موتورخانه و پست برق ترمینال سلام 4 هزار متر مربع است.

محوطه‌سازی به میزان 13 هکتار طی قرارداد پیمانکاری به صورت جداگانه و بالغ بر 64 میلیارد تومان در این پروژه انجام شده و ظرفیت پارکینگ ایجاد شده در آن 4 هزار دستگاه خودرو است. این ترمینال دارای 52 کانتر چک، 6 دستگاه ایربریج با قابلیت پهلوگیری همزمان 6 فروند هواپیمای پهن پیکر و کوچک است.

ترمینال سلام همچنین دارای سیستم تسمه نقاله حمل بار مسافری هوشمند، سیستم کنترل مرکزی مانیتورینگ شامل 530 دوربین، سیستم‌های Network و wifi و صوت شامل 900 عدد اسپیکر، برق اضطراری دیزل شامل 6 دستگاه ژنراتور با ظرفیت 6 هزار کیلووات ساعت، 24 دستگاه هواساز، سیستم اعلام و اطفاء حریق آبی و گازی، سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، سیستم آی تی فرودگاهی، 8 دستگاه چیلر هوای خنک، 12 دستگاه پله‌برقی، 12 دستگاه آسانسور و سیستم برقی یو پی اس، با ظرفیت تامین یک ساعت برق اضطراری است.

این ترمینال دارای 3 دستگاه دیگ تامین آب گرم به ظرفیت 7.5 میلیون کیلوکاری، 4 دستگاه ایکس ری بازرسی، 8 دستگاه تامین برق هواپیما، 4 دستگاه تامین هوای گرم و سرد هواپیما، است. این پروژه بر اساس آخرین استانداردهای ترمینال فرودگاهی ساخته شده و به عنوان یکی از بروزترین ترمینال‌های مسافربری ایران به بهره‌برداری رسیده است.

منبع : تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو