پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درس‌هایی از شکار پهپاد آمریکایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 201996 // // //


درس‌هایی از شکار پهپاد آمریکایی

اگر چه آمریکا تمام هزینه‌های درگیری و جنگ فرضی یا احتمالی را فاکتور می کند اما نمی‌تواند از بی‌اعتباری خود نزد افکار عمومی کشورش و جهان فرار کند.


درس‌هایی از شکار پهپاد آمریکایی

ایمان شمسایی مدیر مسئول روزنامه قدس در یادداشتی به بررسی ابعاد مختلف انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا پرداخته است.

متن یادداشت به شرح زیر است:

پهپاد گلوبال‌هاوک یا RQ۴C از پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی ایالات متحده بود که شکار پدافند هوایی ایران شد و بهت و حیرت جهانی نه از باب عملکرد سریع ایران بلکه از منظر قدرت دفاعی کشورمان، خبر اول رسانه‌ها شد.

اتفاق ۳۰ خرداد باعث شد تا آمریکا دیگر نتواند با اطمینان از رادارگریزی هواپیماهایش بگوید و نه تنها ابزارآلات نظامی پرنده‌اش در امان نیستند که فکری باید به حال ناو آبراهام لینکلن و نیروها و پایگاه‌هایش در منطقه بکند.

اما نکات این اتفاق خیره‌کننده برای داخل چیست؟

۱: قرار بود دموکراتها در صورت پیروزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، برجام دو و سه را کلید بزنند.

کلیدواژهای که از همان ابتدا با مخالفت صریح مقامات کشورمان به ویژه رهبر معظم انقلاب روبه‌رو شد. برجام دو و سه، هدف اصلی‌اش محدود کردن برنامه‌های دفاعی به ویژه موشکهای بالستیک نقطه‌زن و غیره جمهوری اسلامی بود.

ترامپ و جمهوری‌خواهان اما شیپور را از دهانه گشادش نواختند و تحریم و خروج از برجام را مستمسک تحمیل مذاکره قرار دادند. این لطف بزرگی در حق مردم ایران بود تا عده‌ای در دام منفعت‌های ظاهری برجام نیفتند و فضای عمومی را به سمت فکر کردن به برجام دو و سه سوق ندهند

۱: افکار عمومی فهمید آمریکایی که ابایی از قتل و خونریزی و حتی حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ندارد، چرا اقدام تلافی‌جویانه را به بهانه کشتار ۱۵۰ نفر متوقف می‌کند. دنیا به راحتی دریافت که امثال پدافند سه خرداد، قابلیت رویارویی با هر تهدیدی را دارد و نمیتوان در برابر ایران، گزینه نظامی را روی میز گذاشت.

حال باید برای مردم توضیح داد که یادتان هست عده‌ای مخالف گسترش توان موشکی بودند و در محافل عمومی، نخبگانی و رسانه‌ای داخلی، از صرف بودجه توسعه نظامی برای محیط زیست و فناوری‌های جایگزین سخن می‌گفتند؟

حال اگر قدرت دفاعی نداشتیم و به جایش بخش‌های دیگری به ظاهر آباد بود، آیا می‌شد آمریکا را به عقب راند و جلوی تهاجم را گرفت و از همان آبادانی‌های فرضی دفاع کرد؟

۳: پهپاد آمریکایی داخل مرزهای ایران سرنگون گردید. این سرنگونی باعث شد دنیا لحنش را با ما عوض کند و راه میانجیگری را پیش بگیرد. صدراعظم آلمان که تا دیروز ایران را تهدید به تحمل عواقب خروج از برجام می‌کرد، حال هر دو طرف را به خویشتنداری دعوت می‌کند.

مکرون فرانسوی از صحبت با طرفین سخن می‌گوید. اینجاست که منطق مقاومت را در برابر وادادگی می‌توان فهمید. فرض کنید ایران پهپاد را ساقط نمی‌کرد و صرفاً به شکایت و صدور بیانیه پناه می‌برد. آیا لحن هم‌پیمانان آمریکا اینگونه تغییر می‌کرد؟

آیا ترامپ، مذاکره بدون پیش شرط را مطرح و مسائل انسانی! را برای لغو صدور دستور جنگ، بهانه میکرد؟ آیا رئیس جمهور بی‌منطق آمریکا مدام از اشتباه فردی یک سرباز یا فرمانده ایرانی به جای سیاست دفاعی ایران سخن می‌گفت؟ پس ایران و ایرانی فهمید مقاومت و سرفرود نیاوردن در برابر زور چه پیامدی دارد.

۴: عقاب جهانی آمریکا را موشک تماماً ایرانی به آبها انداخت و نه تجهیزات جنگی وارداتی. صرف توان، استعداد، نبوغ و سرمایه ایرانی بر فناوری دفاعی بومی جواب داد و الگویی شد برای حرکت بیشتر در مسیر خودکفایی و تکیه بر توان داخلی.

اگر پدافند سه خرداد توانست حیثیت نظامی ابرقدرت زورگوی جهانی را ببرد، یقیناً مدل ایرانی در همه زمینه‌ها قابلیت رقابت با سایر تکنولوژی‌های پیشرفته غرب را دارد. به شرطی که هم مسئولان، استعداد ایرانی را باور کنند هم مردم.

منبع : خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو