پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نوتام آمریکا خلاف واقع است/ آمریکایی‌ها اولین بارشان نیست

تاریخ خبر: // کد خبر: 202032 // // //


نوتام آمریکا خلاف واقع است/ آمریکایی‌ها اولین بارشان نیست

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه اطلاعیه خلاف واقع هوانوردی آمریکا در خصوص آسمان ایران مسبوق به سابقه است، گفت: آسمان ایران امن‌ترین فضا برای پروازهای عبوری است.


نوتام آمریکا خلاف واقع است/ آمریکایی‌ها اولین بارشان نیست

 

مرتضی دهقان در درباره اعلام ممنوعیت پرواز هواپیماهای مسافری در بخشی از آسمان جنوب ایران از سوی برخی شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی، هلندی و استرالیایی (کانتاس) اظهار داشت: فضای آسمان جمهوری اسلامی ایران فضای امنی است و بر اساس مقررات بین المللی اداره می‌شود.

وی افزود: اگر هر هواپیمایی بخواهد بر اساس مقررات بین المللی از آسمان ایران عبور کند، هیچ مشکلی ندارد و هواپیماهای خارجی در هنگام عبور از آسمان ایران، در حال گذر از امن‌ترین فضای جهان هستند.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: نوتام (اطلاعیه هوانوردی) هایی که برخی ایرلاین‌های آمریکایی صادر کرده‌اند، صرفاً برای اتباع این کشور و هواپیماهای تحت مالکیت و رجیستری آنها ارزش دارد.

وی با تأکید بر اینکه آنچه آمریکایی‌ها درباره عبور از آسمان ایران با عنوان Security Notam (اطلاعیه امنیتی هوانوردی) صادر کرده‌اند، خلاف واقع است گفت: بر خلاف ادعای وزارت دفاع آمریکا که سبب شده تا سازمان هواپیمایی آمریکا چنین اطلاعیه‌ای در خصوص بخشی از آسمان ایران در آب های خلیج فارس و دریای عمان برای هواپیماهای مسافری منتشر کند، آسمان ایران بسیار امن است و هواپیماهای عبوری از فضای کشورمان هم از نظر مقررات بین المللی و هم از نظر ایمنی هوایی بهترین خدمات را دریافت می‌کنند.

دهقان با بیان اینکه آسمان ایران از نظر امنیتی کاملاً مورد تأیید مجامع جهانی هوانوردی است، تصریح کرد: هر هواپیمای مسافری که بر اساس مقررات بین المللی و با استفاده از مجوزهایی که در دنیا مرسوم بوده و ایکائو صادر می‌کند، بخواهد در آسمان تردد کند، هیچ مشکل امنیتی نخواهد داشت و با امنیت کامل از آسمان ایران عبور خواهد کرد.

وی درباره اینکه آیا نوتام هایی که چند شرکت هواپیمایی غربی در خصوص امنیت بخشی از آسمان ایران صادر کرده اند را ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) به رسمیت می‌شناسد؟ یادآور شد: ایکائو یک سازمان قانونگذار در زمینه هوانوردی است و این کشورها هستند که نوتام و اطلاعیه های هوانوردی صادر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که به اتباع کشور خود هشدار سفر بدهند.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: ما به همه شرکت های هواپیمایی دنیا اطمینان می‌دهیم که دغدغه تردد از آسمان ایران را نداشته باشند و آسمان ما از امنیت کامل برای پروازهای مسافری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: نوتام ها تاریخ مصرف دارند و آمریکایی ها بار اولشان نیست که چنین نوتام هایی صادر کرده اند. با این حال هر کشوری مختار است که پرواز هواپیماهای خود را از چه کریدوری عبور بدهد.

دهقان در خصوص کاهش آمار پروازهای عبوری از آسمان ایران گفت: تاکنون هنوز آماری در این زمینه به دست من نرسیده است.

منبع : خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو