پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برنامه‌های ناتو در نشست فردای وزرای دفاع و پاسخ به روسیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 203138 // // //


برنامه‌های ناتو در نشست فردای وزرای دفاع و پاسخ به روسیه

ناتو خواستار پایبندی روسیه به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد شده و اعلام کرده است که روسیه باید سیستم موشکی جدیدش را منهدم کند؛ در غیر این صورت با پاسخ محکم‌تری از سوی متحدان ناتو در منطقه مواجه می‌شود.


برنامه‌های ناتو در نشست فردای وزرای دفاع و پاسخ به روسیه

به نقل از خبرگزاری رویترز، امروز ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که هفته بعد در شورای “روسیه-ناتو”، جلسه‌ای در مورد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد برگزار خواهد شد و وزرای دفاع ناتو درخصوص سیستم موشکی جدید روسیه که به گفته آمریکا ناقض این پیمان است، به بحث خواهند پرداخت.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ بین ایالات متحده آمریکا و اتحادیه جماهیر شوروی برای محدود کردن حملات هسته‌ای و حذف انبارهای موشک‌های میان‌برد دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان امضا شده بود که استفاده از موشک‌های با برد بین ۵۰۰ و ۵۵۰۰ کیلومتر را منع می‌کرد. وی افزود: “ما هیچ نشانه‌ای از پذیرفتن درخواست‌مان از سوی روسیه ندیده‌ایم و قدم بعدی ناتو را درخصوص نقض این پیمان، تعیین خواهیم کرد. پاسخ ما دفاعی، حساب‌شده و هماهنگ خواهد بود”.

روسیه تاکنون از انهدام این سیستم موشکی سرباز زده است و با انکار نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، واشنگتن را به تلاش برای رقابت تسلیحاتی متهم می‌کند. دبیرکل ناتو از ارائه جزئیات بیشتر درخصوص دیدار وزرای دفاع ناتو که فردا (چهارشنبه) برگزار می‌شود، امتناع کرد اما به گفته دیپلمات‌ها، وزرای دفاع در مورد بیشتر شدن پرواز هواپیماهای نظامی آمریکا بر فراز اروپا که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را نیز دارند، در کنار افزایش آموزش‌های نظامی و جابجایی موشک‌های دریایی آمریکا، گفت‌وگو خواهند کرد.

آمریکا اعلام کرده است که دوم ماه اوت، از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای (به اختصار آی‌ ان اف) کناره‌گیری خواهد کرد؛ در نتیجه این کناره‌گیری، آمریکا از زیر محدودیت‌های توسعه موشک‌های میان‌برد و هسته‌ای خارج می‌شود.

این مناقشه، شکاف روابط غرب و شرق را به خصوص بعد از تصرف کریمه توسط روسیه و حضور این کشور در سوریه، عمیق‌تر کرده است. هم‌چنین به گزارش اسپوتنیک در ادامه این کنفرانس استولتنبرگ با اشاره به افزایش ۳.۹ درصدی بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ کشورهای اروپایی و کانادا، اعلام کرد که این بودجه برای پنج سال متوالی روند صعودی داشته است.

وی همچنین در مورد اولین سیاست فضایی ناتو افزود: “وزرای دفاع اولین سیاست فضایی ناتو را تصویب خواهند کرد که مقرر می‌کند این سازمان چگونه با چالش‌ها و فرصت‌ها در فضا عمل کند”. دبیرکل ناتو در بیان نظر خود درخصوص وضعیت خلیج فارس نیز بر اهمیت موضوع فعالیت‌های ایران در منطقه تاکید کرد و گفت: “مسئله ایران موضوع جلسه نیست اما من انتظار بحث در مورد این کشور را هم طی جلسه وزرای دفاع ناتو و هم طی دیدارهای دوجانبه در حاشیه این جلسه دارم”.

 

منبع :  بااندکی اضافات وتلخیص از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو