پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | حمل و نقل هوایی مانع ساختاری در صنعت گردشگری کیش

تاریخ خبر: // کد خبر: 203340 // // //


حمل و نقل هوایی مانع ساختاری در صنعت گردشگری کیش

گردشگری به عنوان محور توسعه برخی نقاط کشور بویژه جزیره کیش همواره مورد توجه قرار دارد و این درحالیست که حمل و نقل هوایی و نابسامانی عرضه و فروش بلیط هواپیما مهمترین مشکل ساختاری در توسعه و رشد این صنعت است.


حمل و نقل هوایی مانع ساختاری در صنعت گردشگری کیش

تأخیرهای مکرر در انجام پروازها، سختی و مشکلات خرید بلیط و نوسانات قیمت، اکنون به یکی از مشکلات جدی گردشگری داخلی تبدیل شده و برنامه ریزی برای انجام سفرهای گردشگری، زیارتی و سیاحتی و کاری به نقاط مختلف کشور، بوِیژه کیش را با مشکلات جدی و تأخیرهای مکرر روبرو کرده است.

طبق معمول علت اینگونه تاخیرها مشکلات یا نقص فنی عنوان می‌شود و محدود به شرکتی خاص نیست، بلکه این مشکل به یک عادت و روال معمولی برای همه شرکت‌های هواپیمایی تبدیل شده و در کنار مشکلات خرید بلیط و نوسانات عجیب قیمت صندلی‌های که هر ساعت تغییر می‌کند و در نتیجه برنامه ریزی های سفر گردشگران و مسافران را به کلی به هم می‌ریزد و این روند اکنون به چالش و مانعی جدی در گردشگری داخلی تبدیل شده بگونه ای که اکثریت مسافران از این وضعیت ابراز نارضایتی می‌کنند.

این مسافران ضمن انتقاد از آنچه نابسامانی در بخش حمل نقل هوایی می‌نامند معتقدند: اینگونه مشکلات ممکن است از سیستم فروش بلیط و شبکه‌های متعدد آژانس‌ها و در مجموع، چارتر بازی‌ها نیز ناشی شود، این شبکه‌ها با شگردهای ویژه و بالا و پایین کردن قیمتها، سعی می‌کنند به هر طریق بلیط‌های خود را به فروش برسانند و گاهاً مشاهده شده که با اعلام آمارهای غیر واقعی و محدود از میزان صندلی‌های خالی سعی در جلب مشتری می‌کنند.

طبق بررسی‌های انجام شده، معمولان امارهای اعلام شده در خصوص صندلی موجود یا باقیمانده عددی بین ۱ تا ۹ است درحالیکه وقتی هواپیما پرواز می‌کند بسیاری از صندلی‌های خالی است و همین امر در مواردی به حذف پرواز و بقول معروف یکی کردن ۲ پرواز به فاصله یک تا ساعت منجرمی‌شود.

از طرفی مردم و مسافران نیز به تبع سیاست‌های چارتری و شگردهای آژانس‌های اینترنتی عادت کرده‌اند تا برای خرید بلیط ارزان بطور تکراری ساعت‌ها وقت صرف کنند و با مراجعه مکرر به سایت‌های مربوطه قیمت‌ها را بطور مرتب پایش کنند که هر مراجعه نیز از سوی آژانس‌ها به عنوان یک تقاضا ارزیابی می‌شود و این مراجعه‌ها خود احتمال مبنای افزایش قیمت بلیط قرار می‌گیرد و در نتیجه قیمتها بصورت کاذب سیر صعودی داشته و در نهایت این روند به زیان فروشنده و مسافر تمام می‌شود.

این وضعیت علاوه بر گردشگران و مسافران؛ کیشوندان، و کسانی که به تبع شرایط کاری و شغلی در کیش مشغول به کار هستند را برای رفت و امد به شهرهای اصلی خود با مشکلات جدی روبرو می‌کند که علاوه بر تلف کردن وقت، هزینه سنگین تهیه بلیط نیز در بسیاری موارد بخش زیادی از حقوق انها را شامل می‌شود.

از انجائیکه برنامه ریزی برای سفر و تهیه بلیط مهمترین و نقطه آغازین گردشگری محسوب می‌شود، این وضعیت هم اکنون به مانعی جدی در انجام این سفرها تبدیل شده و بی تردید روند گردشگری بویژه سفر به جزیره گردشگری کیش را که راه ارتباط زمینی ندارد تحت تأثیرات منفی قرار می‌دهد.

از طرفی نیز کارشناسان معتقدند: حمل و نقل هوایی یک امکان زیرساختی، مهم و عامل تعیین کننده در رشد گردشگری کشور بویژه جزیره کیش است و از آنجایی که که گردشگری به عنوان محور توسعه این منطقه تعیین شده، ساماندهی بخش حمل نقل هوایی اعم از حمل نقل مسافر و بار یکی از ممهمترین اولویت هاست و ضرورت دارد که مشکلات این بخش بطور ریشه‌ای مورد بررسی قرار گیرد و برای آن چاره اندیشی شود.

منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو