پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سفر ایرانی‌ها به ترکیه کم شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 204231 // // //


سفر ایرانی‌ها به ترکیه کم شد

۷۰۰ هزار و ۷۱۱ ایرانی در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی به ترکیه سفر کردند. این آمار در مقایسه با سال قبل حدود ۲۸ درصد کمتر شده است. با این حال اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه از هدف‌گذاری برای جذب ۲.۵ میلیون ایرانی تا پایان سال ۲۰۱۹ خبر داده است.


سفر ایرانی‌ها به ترکیه کم شد

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در گزارشی وضعیت سفر به این کشور در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۹ را درحالی روشن کرده که ارزش لیر (واحد پولی این کشور) در چند ماه اخیر با افت مواجه بوده است و انتظار می‌رود این شرایط که کاهش هزینه‌ی خدمات را برای گردشگران خارجی به دنبال دارد، تا حدی برنامه جذب گردشگر در ترکیه را پیش براند.

بیش از ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ به ترکیه سفر کرده‌اند که ۱۱.۳۰ درصد رشد را نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. «طرح جامع و صندوق توسعه گردشگری» ترکیه پیش‌بینی کرده است این کشور امسال میزبان ۵۰ میلیون گردشگر خارجی باشد و سطح درآمد آن از این صنعت به ۳۵ میلیارد دلار برسد.

بیشترین گردشگران ترکیه از روسیه بوده که با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۶۷۰ هزار نفر همچنان پیشتاز است. روس‌ها در این ۵ ماه به نسبت دوره مشابه گذشته حدود ۲۰.۵ درصد بیشتر به ترکیه سفر کرده‌اند. روسیه از جمله بازارهای قدیمی و مهم گردشگری ترکیه به حساب می‌آید که نوع روابط سیاسی دو کشور همواره در سطح تعاملات گردشگری آن‌ها اثر داشته است.

آلمان نیز با حدود یک میلیون و ۲۰۰ نفر در رده دوم کشورهایی که گردشگری به ترکیه می‌فرستند قرار دارد و پس از آن به ترتیب گردشگران بلغارستان، ایران و گرجستان در رده‌های پایین‌تر جای گرفته‌اند.

از ایران در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۰۰ هزار و ۷۱۱ نفر به ترکیه سفر کرده‌اند که این عدد در مدت زمان مشابه سال گذشته ۹۸۰ هزار و ۱۰۳ نفر بوده است.

هرچند گزارش ۵ ماهه وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، ۲۸.۵۱ درصد افت در سفر ایرانی‌ها را به این کشور نشان می‌دهد اما آمار گردشگران ایرانی در ماه‌ «می» (خرداد و اردیبهشت ۹۸) از حدود ۱۶ درصد رشد حکایت دارد. در همین یک مدت حدود ۱۴۲ هزار ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند، درحالی‌که این عدد در مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۸ حدود ۱۲۲ هزار نفر بوده است.

اتحادیه آژانس‌های مسافرتی نیز با اشاره به سفر یک میلیون و ۶۷۰ هزار ایرانی در سال گذشته، پیش‌بینی کرده است: جمعیت گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۹ به ۲.۵ میلیون نفر برسد.

راه‌اندازی قطار تهران ـ وان ـ آنکارا با حجم تبلیغات گسترده‌ای که روی هزینه پایین آن در مقایسه با مسیر هوایی می‌شود، از جمله عوامل افزایش سفر ایرانی‌ها به ترکیه تلقی می‌شود.

حسن اردم ـ معاون رییس اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه ـ نیز به خبرگزاری آناتولی گفته که ایرانی‌ها بیشتر متقاضی سفر به شهرهای ساحلی آلانیا، آنتالیا و مارماریس هستند.

او گفته که پروازهای چارتر از ایران به دلیل برخی موانع قانونی امکان ورود مستقیم به فرودگاه‌های این شهرها را ندارند و ناچارند پس از فرود در دیگر فرودگاه‌ها از جمله دنیزلی، عافیون کارا حصار و آدانا مسافران را با پروازهای دیگر راهی شهرهای ساحلی کنند.

حرمت‌الله رفیعی ـ رییس انجمن آژانس‌های مسافرتی ایران ـ نیز پیش‌تر هشدار داده بود که محدود شدن پروازهای ایرانی به شهرهای ساحلی جنوب ترکیه، بیشتر به نفع شرکت‌های هواپیمایی ترکیه و ضرر مالی هواپیماها و مسافران ایرانی منجر شده است.

 

منبع : با اندکی اضافات و تلخیص از  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو