پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزئیاتی از سانحه برخورد هواپیمای ماهان با اتوبوس

تاریخ خبر: // کد خبر: 204294 // // // // //


جزئیاتی از سانحه برخورد هواپیمای ماهان با اتوبوس

عصر روز جمعه گذشته وزش باد شدید در فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد موجب شد تا یک فروند هواپیمای درحال تعمیر متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان با یک دستگاه اتوبوس برخورد کند و خسارت به بار آورد. مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص این حادثه گفت: شدت باد در فرودگاه مشهد غیر منتظره بود و باعث جابه‌جایی هواپیمای بدون موتور شد.


جزئیاتی از سانحه برخورد هواپیمای ماهان با اتوبوس

روز گذشته در اثر وقوع طوفان در مشهد و وزش بادهای شدید یک فروند هواپیمای BAE پارک شده متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان  شروع به حرکت می‌کند و در نهایت با برخورد به یک دستگاه اتوبوس متعلق به هواپیمایی تابان که در مقابل آشیانه این شرکت پارک شده بود،  متوقف می‌شود.خسارت‌هایی به هر دو وسیله وارد می شود اما هواپیما فاقد موتور بوده، در آشیانه پارک شده بود و هیچ یک از این دو سرنشین نداشتند.هر چند که این سانحه بدون خسارت جدی به خیر گذشت اما مسئولان فرودگاه مشهد و شرکت هواپیمایی ماهان باید درباره این سانحه و این که چگونه یک هواپیما با وزش باد شروع به حرکت می‌کند و در فرودگاه سانحه می‌آفریند،  پاسخگو باشند.

 

**جزئیات بیشتری از ماجرای برخورد هواپیما با اتوبوس:

حسن جعفری مدیر روابط عمومی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد در تشریح ماجرا گفت: در زمان حادثه یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت ماهان برای انجام تعمیرات در نزدیکی آشیانه این شرکت قرار داشت. در آن زمان هواپیما موتور نداشت و سبب کم وزنی آن شده بود که باد شروع به وزش کرده و هواپیما جابه‌جا و موجب می‌شود به اتوبوسی که در آن حوالی قرار داشت برخورد کند. وی در پاسخ به این پرسش که شایعه شده اگر اتوبوس در محل نبود، هواپیما با یک فروند هواپیمای دیگر برخورد می‌کرد هم عنوان کرد: اگر اتوبوس در محل پارک نبود، هواپیما به آشیانه شرکت ماهان برخورد می‌کرد، از سویی فاصله‌اش با آشیانه شرکت هواپیمایی تابان زیاد بود، پس این ماجرا صحت ندارد.

مدیر روابط عمومی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد تصریح کرد: طبق ضوابط موجود مسئولیت هواپیماهایی که به هر دلیلی به آشیانه شرکت‌ها منتقل می‌شوند، از همان لحظه به عهده شرکت مذکور است.

جعفری در پاسخ به این نکته که باتوجه به توضیحات داده شده می‌توان گفت کوتاهی عوامل نظارتی شرکت ماهان سبب بروز این اتفاق شده هم بیان کرد: ۱۰۰ درصد، طبق قوانین موجود در زمان توفان و یا موارد مشابه دیگر، اگر هواپیمایی داخل رمت پارک باشد، مسئولیت آن‌ها برای رعایت مسائلی مانند فاصله پارک دو هواپیما، بررسی سیستم ترمز لاستیک برای جلوگیری از تکان دادن هواپیما توسط باد و… با فرودگاه است؛ اما وقتی هواپیمایی تحویل آشیانه می‌شود دیگر فرودگاه وظیفه‌ای در این باره ندارد و باید شرکت‌ها وظایف نظارتی خود را به دقت انجام دهند.

 

**توضیح سازمان هواپیمایی درباره وقوع سانحه فرودگاه مشهد/ شدت باد غیر منتظره بود:

رضا جعفر زاده درباره سانحه روز گذشته برخورد یک فروند هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان با یک دستگاه اتوبوس در فرودگاه مشهد، اظهار داشت: این موضوع یک رویداد هوایی تلقی نمی‌شود و به دلیل اینکه شدت باد غیر منتظره بود، این برخورد رخ داد.وی ادامه داد: این هواپیما فاقد موتور بوده و در فضای فرودگاه مشهد پارک شده بود که البته جزو هواپیماهای خارج از رده نیست.مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشور افزود: علت جابه‌جایی هواپیما و برخورد آن با اتوبوس بالا بودن شدت باد بوده است.جعفرزاده گفت: بررسی‌ها درباره جزییات چگونگی این برخورد و میزان خسارت در حال انجام است.

***

گزارشات حاکی از آن است که در صورت عدم برخورد BAE ماهان با اتوبوس، این هواپیما به هواپیمای شرکت هواپیمایی سهند‌ آسیا که در جلوی آشیانه تابان پارک بوده برخورد می‌کرده و دو هواپیما در این سانحه آسیب می‌دیدند.

 

 

 

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: ایلنا // قدس آنلاین // کانال تلگرامی کن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو