پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | توانایی کرمانشاه در قرارداد با عراق و اعزام زائر به عتبات عالیات/ انجام پرواز برخی حجاج ایلام و همدان از فرودگاه کرمانشاه

تاریخ خبر: // کد خبر: 204396 // // //


توانایی کرمانشاه در قرارداد با عراق و اعزام زائر به عتبات عالیات/ انجام پرواز برخی حجاج ایلام و همدان از فرودگاه کرمانشاه

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: دفاتر زیارتی استان کرمانشاه‌ برای کاهش هزینه‌های اعزام زائران به عتبات عالیات در قالب طرح‌ها و بسته‌های متنوع آمادگی دارند.


توانایی کرمانشاه در قرارداد با عراق و اعزام زائر به عتبات عالیات/ انجام پرواز برخی حجاج ایلام و همدان از فرودگاه کرمانشاه

حامد دارابی  اظهار داشت: با توجه به شرایط فعلی که رقابت جدی در ارائه خدمات مناسب به زائران حرف نخست را می‌زند، استان کرمانشاه آمادگی کامل برای انعقاد قرارداد با عراق و اعزام زائران به عتبات عالیات با کاهش قیمت قابل‌ توجه و افزایش کیفیت خدمات را دارد.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه براساس قانون بین‌المللی دستگاه‌های اداری نمی‌توانند در بحث اعزام توریست اقدام کنند گفت: براین اساس دو شرکت به نام عمره سعادت که متولی حج عمره  و دیگری شرکت شمسا که متولی اعزام زائران به عتبات عالیات بوده تأسیس شده است و شمسا زیر نظر سازمان حج و زیارت به انعقاد قرارداد با عربستان و عراق اقدام می‌کند.

وی عنوان کرد: از طریق دفتر حج و زیارت استان طرحی به سازمان حج و زیارت ارائه دادیم که شرکت مرکزی حج و زیارت کرمانشاه که متشکل از  18 دفتر زیارتی است توانایی انعقاد قرارداد با شرکت‌های عراقی برای هزینه هتل و کرایه حمل و نقل زائران و اعزام‌ها را دارد.

دارابی با بیان اینکه در صورت اعطای مجوز با اعزام‌های استانی ما این قول را به زائران می‌دهیم که  هزینه اعزام‌ها از شرکت شمسا کمتر و کیفیت ارائه خدمات هم افزایش یابد بیان کرد: زمانی که این مجوز را از ابتدای بهمن ماه سال 96 به ما دادند  در آن یک ماه یعنی از یکم تا 30 بهمن‌ماه به طور تقریبی 60 درصد آمار اعزام زائران عتبات عالیات استان کرمانشاه افزایش پیدا کرد.

وی افزود: به دلیل اینکه قیمت اعزام این مجموعه کرمانشاهی 300 هزار تومان کاهش پیدا کرد و از صفر تا صد خدمات از جمله کارکنان هتل، نوع  و نحوه پخت غذا از سوی عوامل کرمانشاهی بود سب کاهش قیمت‌ها و افزایش علاقه زائران شد اما سیاست‌ها اکنون به سمتی رفته که اعلام شده اعزام استانی فعلاً لغو شده است اما ما آمادگی داریم دوباره این اعزام‌ها از سر بگیریم.

 مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه اظهار کرد: اکنون شرکت شمسا دو طرح اعزام زائران به عتبات عالیات در قالب طرح عادی و ابرار دارد که این طرح ابرار همان طرح اعزام استانی ما است و در طرح ابرار حدود 200 تا 300 هزار تومان کاهش قیمت در اعزام‌ها داریم؛ اما حج و زیارت استان آمادگی اعزام زائران در قالب طرح ابرار را با کاهش 600 هزار تومانی قیمت دارد.

وی با بیان اینکه مشکلی که در این زمینه وجود دارد مشکلات ارزی است افزود: ارزی که به شرکت شمسا داده می‌شود ارز نیمایی است  اما اگر ما بخواهیم به این موضوع ورود پیدا کنیم بانک مرکزی ما را نمی‌شناسد و به ما ارز نمی‌دهد و از ما می‌خواهد ارز را از بازار آزاد تهیه کنیم که آن هم جرم و تخلف است.

دارابی بیان کرد: اگر بانک مرکزی متقاعد شود که به شرکتهای مرکزی استان‌ها که مجموعه تمامی شرکت‌های زیارتی در هر استان است ارز نیمایی بدهد به طور قطع اعزام‌های استانی از سر گرفته می‌شود.

پروازهای حجاج کرمانشاهی در روزهای 30 و 31 تیرماه انجام می‌شود

دارابی با اشاره به اینکه از سوی سازمان حج و زیارت‌ کشور میزان ارز همراه زائران ایرانی حج تمتع 200 دلار تعیین شده است گفت: از پنج سال گذشته ارز همراه زائران 200 دلار تعیین شده که با توجه به هماهنگی انجام شده با بانک عامل قبل از سفر در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه افزود: در شرایط کنونی توصیه ما به زائران این است که سوغاتی خود را از  عربستان خریداری نکنند و تمام وقت خود را صرف زیارت کنند زیرا اختلاف قیمت‌ها کاملاً محسوس است و بسیاری از کالاهای موجود در عربستان در ایران هم یافت می‌شود.

دارابی با اشاره به اینکه مدت اقامت حجاج در حج امسال 35 روز اعلام شده و تمامی پروازها توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر انجام می‌شود بیان کرد:  منتظر تأیید تاریخ پروازها از سوی عربستان هستیم و  تمامی تاریخ اعزام‌ها از سوی سازمان حج و زیارت مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه پروازهای حجاج کرمانشاهی در دو تاریخ  30 و 31 تیرماه انجام خواهد شد عنوان کرد: سه پرواز در تاریخ 30 تیرماه و دو پرواز دیگر در تاریخ 31 تیرماه انجام خواهد شد و ظرفیت هر پرواز 250 صندلی است.

انجام پرواز حجاج ایلام و همدان از طریق فرودگاه شهید اشرفی

 دارابی با اشاره به اینکه برای حج تمتع امسال 1150 نفر از استان کرمانشاه به سرزمین وحی اعزام می‌شوند افزود: هفت کاروان از استان کرمانشاه در قالب 890 زائر، یک کاروان 135 نفره از استان ایلام و یک کاروان 85 نفره از استان همدان از فرودگاه شهید اشرفی کرمانشاه اعزام سرزمین وحی می‌شوند.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال گذشته هزینه اعزام زائران استان به حج تمتع 16 میلیون و 500 هزار تومان بود عنوان کرد: در استان کرمانشاه سقف هزینه اعزام‌ها برای امسال 24 میلیون تومان است.

دارابی با اشاره به اینکه این اعزام‌ها در قالب هفت کاروان شامل سه کاروان اهل سنت و چهار کاروان تشیع انجام می‌شود اظهار کرد: تعداد زائران شیعه 500 نفر و اهل سنت نیز 400 نفر اعلام شده است و امسال شاهد افزایش ظرفیتهای اعزام به حج تمتع هستیم.

وی با بیان اینکه زائرانی که روز 30 تیرماه اعزام می شوند تاریخ برگشت آنها دوم و کسانی که تاریخ اعزام آنها 31 تیرماه بازگشت آنها سوم شهریورماه است گفت: به رسم مهمان‌نوازی کاروان ایلام و همدان را به صورت کامل اعزام می‌کنیم و شکسته شدن پرواز را تنها برای کاروان‌های کرمانشاه به جز کاروان اهل‌سنت در نظر می‌گیریم به این صورت که دو کاروان در پرواز رفت و برگشت تفکیک می‌شوند.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمانشاه افزود: تمامی کاروانهای اعزامی ما مدینه بعد هستند یعنی ابتدا وارد مکه و 30 روز در مکه و پنج روز نیز وارد مدینه و برگشت حجاج نیز از طریق فروردگاه مدینه انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: ما اعلام می‌کنیم در صورتی که کارخانجات صنعتی، پوشاک و غیره بتوانند این ظرفیت را ایجاد کنند که زائران ما خریدهای خود را از آنها انجام دهند و تخفیف‌هایی نیز برای زائران در نظر بگیرند، حج و زیارت کرمانشاه آمادگی همکاری با آنها را دارد.

وی اظهار کرد: مذاکرات حج با طرف سعودی در حج امسال به‌دور از روابط سیاسی حاکم بین ایران و عربستان صورت پذیرفت که عملیات حج امسال در فضای آرام و به‌دور از جریان‌های سیاسی انجام می‌شود.

اعزام 1200 زائر عتبات عالیات از استان کرمانشاه

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: 1200 زائر کرمانشاهی در قالب 32 کاروان از تاریخ 24 اسفندماه سال 97 تا 8 فروردین سال 98 به عتبات عالیات اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه زائران در نوروز با هزینه یک میلیون و 900 هزار تا دو میلیون به عتبات اعزام شدند عنوان کرد: ماهیانه 1200 نفر از سوی دفاتر حج و زیارت کرمانشاه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند.

دارابی با بیان اینکه 18 دفتر زیارتی مجوزدار در سطح استان برای اعزام زائران عتبات داریم، گفت: اعزام زائران به حج تمتع هیچ ربطی به دفاتر زیارتی ندارد و حج تمتع شخصی است و  دفاتر زیارتی تنها مجری سه اعزام حج عمره، سوریه و عتبات عالیات عراق هستند و در شرایط کنونی حج عمره تعلیق شده و تنها دفاتر زیارتی اعزام عتبات عالیات را انجام می‌دهند.

صدور ویزای انفرادی عتبات عالیات منوط به دریافت مجوز از کنسولگری

مدیرکل حج و زیارت کرمانشاه در رابطه با این موضوع که چرا ویزای عراق در استان کرمانشاه رایگان نیست گفت: پس از رایگان شدن ویزای عراق، کنسولگری این کشور در کرمانشاه اخذ ویزا را فقط به دفاتر گردشگری خاص سپرده است که این دفاتر با سوءاستفاده از انحصاری شدن این موضوع مبالغی بین 50 تا 60 هزار تومان از متقاضیان دریافت می‌کنند.

دارابی با اشاره به شکایات مردمی درباره دریافت مبالغ نامتعارف صدور ویزا افزود: سازمان حج و زیارت کرمانشاه در نامه‌ای آمادگی خود را برای اخذ ویزای انفرادی کشور عراق با یک چهارم قیمت فعلی یعنی 15 تا 20 هزار تومان آن هم با احتساب گرانی‌های اخیر به نمایندگی وزارت امور خارجه در غرب کشور اعلام کرد که هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم و پیگیری‌ها ادامه دارد.

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه از همکاری کنسولگری‌های عراق در استان‌های اهواز و خراسان رضوی با دفاتر حج و زیارت خبرداد و گفت: انتظار می‌رود مسئولان استانی نسبت به این مسئله و برقراری ارتباط بین دفاتر حج و زیارت و کنسولگری عراق جهت تسهیل در امر اخذ ویزای انفرادی سفر به عتبات عالیات پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه طبق قانون مجوز صدور ویزا به دو صورت است، بیان کرد: مجوز بند الف و ب در اختیار دفاتر گردشگری است که بحث اخذ ویزا برای کلیه کشورها به صورت انفرادی و بحث فروش بلیط هواپیما است.

دارابی با اشاره به اینکه بند پ ویژه دفاتر زیارتی است یعنی سازمان حج و زیارت که به صراحت قید کرده اعزام زائران به صورت گروهی به سه کشور عراق، عربستان و سوریه برعهده سازمان حج و زیارت است عنوان کرد: در ایام اربعین سازمان حج و زیارت به عنوان مسئول کمیته اعزام باید برای اخذ ویزای زائران اقدام کند که بنا به توصیه استاندار و رئیس جانشین ستاد اربعین برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های گردشگری از همکاری دفاتر گردشگری استان نیز بهره‌مند خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در مابقی ایام سال اگر خود ما هم بخواهیم ویزای انفرادی برای کشور عراق بگیریم باید به دفاتر گردشگری مراجعه کنیم افزود: این دفاتر گردشگری شیوه کارشان به این صورت است که تعدادی از فعالان شرکت‌های عراقی به ایران آمده و با تعدادی از دفاتر گردشگری ایرانی قرارداد بسته‌اند و در واقع این دفاتر مجری شرکتهای عراقی هستند.

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بعد از اینکه ویزای عتبات عالیات رایگان اعلام شد مردم به دفاتر سازمان حج و زیارت برای اخذ صدور ویزای انفرادی به مراجعه می‌کنند و ما اعلام کردیم که در ایام غیر اربعین به این موضوع ورود پیدا نمی‌کنیم گفت: همین موضوع باعث شد برخی از دفاتر گردشگری از این موضوع سوءاستفاده کنند و برای صدور ویزایی که باید بین 15 تا 20 هزار تومان هزینه داشته باشد از زائران بین 50 تا 60 هزار تومان دریافت می‌کنند.

وی افزود: زمانی که مراجعات به دفاتر سازمان حج و زیارت از سوی زائران استان زیاد شد ما به استانداری اعلام کردیم که همانطور که ما در ایام اربعین با دفاتر گردشگری همکاری می‌کنیم اکنون هم در ایام غیر اربعین دفاتر گردشگری با دفاتر سازمان حج و زیارت استان همکاری کنند زیرا مردم دفاتر حج و زیارت را به عنوان دفاتر امن می‌شناسند.

دارابی با اشاره به اینکه دفاتر گردشگری با این موضوع موافقت کردند و ما به کنسولگری نامه نوشتیم و آنها هم اعلام کردند که باید موافقت دفتر وزارت امور خارجه در غرب کشور را بگیرید افزود: ما اکنون پیگیر این موضوع هستیم و منتظریم کنسولگری عراق با وزارت امور خارجه رایزنی کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم مجوز اخذ صدور ویزای انفرادی به دفاتر سازمان حج و زیارت استان داده شود تا بخشی از مشکلات شهروندان حل شود بیان کرد: نماینده وزیر امور خارجه اکنون در حال پیگیری این موضوع است و امیدواریم این پیگیری هر چه سریعتر به نتیجه برسد تا ما بتوانیم در خدمت زائران باشیم و ذهنیت منفی برای زائران ایجاد نشود.

بازگشایی ‌مرز خسروی در انتظارنامه نخست‌‌وزیری عراق به سفارت ایران‌

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه با بیان اینکه تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است گفت: بازگشایی مرز خسروی در انتظار نامه کتبی نخست‌وزیر عراق به سفارت جمهوری اسلامی ایران است.

دارابی با پیش‌بینی بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران اربعین حسینی(ع) گفت: شورای امنیت ملی موافق بازگشایی مرز خسروی است اما در یک بند از موافقت‌نامه خود اعلام کرده که شرط بازگشایی مرز خسروی تأمین امنیت زائران ایرانی از سوی طرف عراقی است.

مدیرکل حج و زیارت‌ استان کرمانشاه با اعلام اینکه سازمان حج و زیارت ایران و عراق و سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق پیگیر بازگشایی مرز خسروی هستند افزود: دفتر نخست وزیری عراق موضوع تأمین امنیت زائران و بازگشایی مرز خسروی را به فرمانده عملیات بغداد بزرگ واگذار، و اعلام کرده است اگر فرمانده عملیات بغداد بزرگ تأمین امنیت را بپذیرد ما موافق بازگشایی هستیم.

دارابی با اشاره به اینکه فرمانده عملیات بغداد بزرگ نیز این موضوع را به فرمانده عملیات استان دیاله عراق به‌عنوان استان هم‌مرز کرمانشاه در آن سوی مرز محول کرده است ابراز کرد: آخرین اقدامی که انجام شده این است که فرمانده عملیات ارتش دیاله عراق با تأیید امنیت زائران در این استان، موافقت خود را با موضوع بازگشایی مرز به‌صورت کتبی اعلام کرده و آن را به فرمانده عملیات بغداد بزرگ ارجاع داده است.

مدیرکل حج و زیارت‌ استان کرمانشاه با اشاره به اینکه فرمانده عملیات بغداد بزرگ نیز تعیین تکلیف نهایی را به دفتر نخست وزیری عراق واگذار کرده است عنوان کرد: ما اکنون منتظر هستیم دفتر نخست وزیری کشور عراق موضوع تأمین امنیت زائران از مرز خسروی را به‌صورت مکتوب به سفارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کند.

وی با تصریح به اینکه استانداری کرمانشاه، سپاه، نمایندگی سازمان حج و زیارت کشور عراق، شورای امنیت ملی، اداره کل حج و زیارت استان آمادگی صددرصد خود را برای بازگشایی مرز خسروی اعلام کرده‌اند گفت: حج و زیارت کرمانشاه آمادگی کامل دارد تا در صورت بازگشایی مرز خسروی ظرف 48 ساعت بخشی اعظم از زائران عتبات عالیات را در این مرز پذیرایی کند.

مدیرکل حج و زیارت‌ استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: هنوز موافقت کتبی دفتر نخست‌وزیری عراق به سفارت جمهوری اسلامی ابلاغ نشده است و هر موقع این ابلاغ کتبی از سوی نخست‌وزیری عراق اعلام شود ما آمادگی کامل برای بازگشایی مرز خسروی را داریم و همه مسئولان استانی به‌طور جدی پای کار هستند.

دارابی با بیان اینکه امروز تردد زائران عراقی از مرز خسروی انجام می‌شود ادامه داد: مرز خسروی به 52 گیت خروجی و ورودی مجهز است و یکی از مجهزترین پایانه‌های مرزی کشور قلمداد می‌شود و از سوی دیگر مسیر دسترسی به این مرز در تمام جاده‌های استان کرمانشاه دوبانده بود و کیفیت بهتری نسبت به جاده مهران دارد.

مدیرکل حج و زیارت‌ استان کرمانشاه افزود: مسیر مرز خسروی به‌سمت بغداد نیز بسیار سرسبز و در طول مسیر باغ‌های فراوانی وجود دارد و در مجموع پایانه بی‌نظیری در سطح منطقه برای پذیرایی از مسافران ایجاد شده است که شهرستان قصرشیرین نیز دارای 14 هتل و مسافرخانه برای اسکان مناسب زائران است.

دارابی با ابراز اینکه برای قصرشیرین و استان کرمانشاه بازگشایی مرز خسروی از نظر اقتصادی بسیار قابل اهمیت است پیش‌بینی کرد: به‌طور قطع با بازگشایی این مرز تحولی در حوزه اقتصادی استان کرمانشاه ایجاد می‌شود.

منبع : تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو