پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هشدار هواشناسی گیلان نسبت به آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 204448 // // // //


هشدار هواشناسی گیلان نسبت به آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌ها

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در ساعات آینده گفت: به سبب ماهیت بارندگی‌های این فصل، امکان آب‌گرفتگی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها به‌ویژه در مناطق مرکزی و شرقی وجود دارد.


هشدار هواشناسی گیلان نسبت به آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌ها

محمد دادرس دقایقی پیش در رشت با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در ساعات آینده اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده تقویت تدریجی سامانه بارشی و خنک از بامداد امشب تا صبح سه‌شنبه در منطقه است.

وی با اشاره به کاهش محسوس دما در ساعات گذشته در گیلان افزود: در ساعات گذشته شهر منجیل با ۳۱ درجه سانتی‌گراد بالای صفر، گرم‌ترین نقطه استان و شهرهای ماسوله و دیلمان با ۱۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر سردترین نقطه استان بودند و شهر رشت نیز با دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر دومین مرکز استان خنک کشور بعد از اردبیل بود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به میزان بارندگی‌ها در چند ساعات اخیر در استان بیان کرد: تا این لحظه طبق گزارش‌های ایستگاه هواشناسی به ترتیب بندرانزلی با ۲۶ میلی‌متر، رودسر با ۲۱.۷ میلی‌متر، آستانه‌اشرفیه با ۱۳.۲ میلی‌متر، فومن با ۱۲.۴ میلی‌متر و رشت با ۱۰.۲ میلی‌متر بیشترین میزان بارندگی را در استان داشتند.

دادرس با اشاره به وضعیت آب‌وهوای استان در ساعات آینده تصریح کرد: از عصر فردا با تقویت سامانه در استان و شمالی شدن جریانات به‌تدریج شرایط برای ابرناکی، مه‌آلود بودن هوا، کاهش دما، رعدوبرق، تگرگ، وزش باد و بارندگی تا روز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به سبب ماهیت بارندگی‌های این فصل، امکان آب‌گرفتگی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها به‌ویژه در مناطق مرکزی و شرقی وجود دارد، گفت: گردشگران از استقرار و تردد در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و کانال‌های آب خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه به سبب پیش‌بینی وزش باد شدید، مردم از استقرار در زیر درختان، ابنیه فرسوده و داربست‌ها پرهیز کنند، افزود: مسؤولین و مردم تمهیدات لازم را جهت به حداقل رساندن خسارات، به عمل‌آورده و بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغ داری‌ها نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه در این مدت دریا مواج و برای فعالیت‌های دریایی مناسب نیست، بیان کرد: از فردا با تقویت ناپایداری‌ها، بارش در اکثر نقاط استان و به‌ویژه در نواحی مرکزی و شرقی از شدت بیشتری برخوردار است و امکان آب گرفتی معابر نیز وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه مردم از استقرار وسایل نقلیه و ماشین‌آلات در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند، تصریح کرد: کشاورزان و شالی‌کاران نسبت به تنظیم ورودی و خروجی آب در سطح مزارع و تمهیدات لازم منظور نمایند و هنگام وقوع رعدوبرق از استقرار در نواحی مرتفع و فضای باز خودداری کنند.

دادرس با تأکید بر اینکه مسؤولین اقدامات لازم را جهت مقابله با حوادث احتمالی به عمل بیاورند، گفت: بخش‌های مختلف اجرایی استان نظیر، مدیریت بحران، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، فرودگاه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل‌ونقل، پلیس‌راه و راهور، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها، مدیریت منابع آب و برق، سازمان آتش‌نشانی با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم را به عمل آوردند.

وی بابیان اینکه مسؤولین تمهیدات لازم را به عمل‌آورند، افزود: مسؤولین مربوطه توصیه‌های کارشناسی را صادر کنند و هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

منبع : فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو