پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چرا ایرلاین باید مدارک سفر مسافرین را کنترل کند؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 206126 // // //


چرا ایرلاین باید مدارک سفر مسافرین را کنترل کند؟

اما دلیل اصلی کنترل مدارک سفر توسط ایرلاین ریسک جریمه شدن توسط برخی از پلیس های مرزی کشورها می باشد. طبق قانون مسافر باید این جریمه ها را بپردازد منتها سلسله مراتبی است که پلیس ایرلاین را جریمه کرده و ایرلاین می تواند جریمه را از مسافر بگیرد، چون مسئول مستقیم مدارک سفر خود مسافر است.


چرا ایرلاین باید مدارک سفر مسافرین را کنترل کند؟

در حالت کلی ایرلاین جهت احراز هویت مسافر باید مدارک رو بررسی کند تا از بلیط خریداری شده توسط شخص دیگری سو استفاده صورت نگیرد. در پروازهایی که نیاز به داشتن ویزا نداریم کنترل مدارک در حالت کلی انجام می شود مثلا اعتبار پاسپورت در بدو ورود طبق قوانین تیماتیک (نه در سایت پلیس مهاجرت آن کشور). برای ایرلاین قوانین ابلاغی در تیماتیک و رویه ها مرجع است. پلیس مهاجرت موظف است از طریق مراجع ذی ربط مثل وزارت امور خارجه و ایرلاین حامل پرچم این قوانین را به بخش حقوقی یاتا جهت چاپ یا اضافه کردن در تیماتیک ارائه کند.

اما دلیل اصلی کنترل مدارک سفر توسط ایرلاین ریسک جریمه شدن توسط برخی از پلیس های مرزی کشورها می باشد. طبق قانون مسافر باید این جریمه ها را بپردازد منتها سلسله مراتبی است که پلیس ایرلاین را جریمه کرده و ایرلاین می تواند جریمه را از مسافر بگیرد، چون مسئول مستقیم مدارک سفر خود مسافر است.

حال این جریمه ها می توانند نقدی باشند و یا حتی منجر به قطع خط پروازی شرکت از طرف مقامات آن کشور شوند. بطور کلی مسئول مدارک خود مسافر است و اگر سفر کند و پلیس مقصد تشخیص دهد ورود ایشان مشکل دارد مسافر را بر می گرداند و اگر دلیل برگشت مسافر شامل جریمه شود ایرلاین می تواند جریمه و حتی هزینه هایی مانند هتل را از مسافر اخذ کند. به همین دلیل پلیس های مرزی فرمی تهیه می کنند و علت برگشت مسافر و جریمه و مقدار آن را طبق نامه ای رسمی درج می کنند.

اما اگر مسافری با مدرکی ناقص سفر کرد و برنگشت تکلیف چیست؟

اینجاست که اگر تعداد این موارد زیاد باشد بحرانی برای شرکت بوجود می آید و جهت رفع این بحران تیمی تشکیل می دهد تا جلوی این موارد گرفته شود چون مسافر دیگر بر نمی گردد تا هزینه ها را بپردازد و از همه مهمتر امکان قطع خط پروازی وجود دارد.

ایرلاین از کجا متوجه میشه مدرکی جعل هست یا ناقص است؟

پلیسهای هر کشور طبق سیستم خود مدارک رو چک می کنند. هر مدرک دارای چندین ایتم امنیتی می باشد که قطعا بعد از اموزش های لازم تشخیص جعل از اصل ان به راحتی انجام میشود. اگر مدرکی جعل باشد، به جهت اطلاع مسافر یا مقام ذی ربط عموما شفاهی اعلام میشود، اما هیچ وقت نامه ی جعل توسط ایرلاین صادر نمی گردد و ایرلاین مدارک مسافر را ضبط نمی کند اما از پرواز ممانعت به عمل می آورد و باید مدارک را به پلیس گذرنامه ی مستقر در فرودگاه تحویل دهد تا به دادگستری جهت بررسی ارائه شود و در این مورد قاضی فرودگاه و امور هوانوردی مرجع ذی صلاح جهت اعلام جعل و جزای آن، با بررسی ادله مربوط و استعلامات حکم صادر می کند.

اما استانداردهای ایکائو و رویه پیشنهادی یاتا در این زمینه چند پهلو نوشته شده اند تا شخص یا ارگانی از قانون سو استفاده نکرده و سهل انگاری را تقصیر دیگری نیاندازند، یعنی همه در قبال ان مسئول بوده و باید کنترل کنند تا خطا را به کمترین حالت خود برسانند.

امروزه عموما شرکتها و کشورهایی که از ویزای الکترونیکی استفاده می کنند و امکان پناهندگی در آن کشور وجود دارد به سیستم چک این ایرلاین این اجازه داده شده تا با سیستم پلیس مرزی مقصد لینک باشد و به محض وارد کردن مشخصات مسافر جهت صدور کارت پرواز پیغام Ok to Board بر روی صفحه نمایش چاپ می شود در غیر اینصورت سیستم اتوماتیک کارت پرواز چاپ نمی کند. البته اگر حتی مسافر چک این انلاین هم کرده باشد موقع سوار شدن یا مسئول بوردینگ یا تیم کنترل مدارک هم مدارک فیزیکی را چک می کنند هم تطبیق چهره می دهند.

همچنین گرفتن عکس یا کپی از مدارک سفر توسط ایرلاین به جهت آموزش نیست بلکه به عنوان مستندات جنبه دفاع از حق و حقوق مسافر و شرکت در قبال جریمه دارد. بارها اتفاق افتاده که مسافر توسط پلیس مرزی مقصد برگردانده و شرکت جریمه شده است. طبق روال هم شرکت باید هزینه را از مسافر بگیرد ولی گاها همین عکسها توانسته اند صحت سلامت سفر و مدارک مسافر را اثبات کنند تا مسافر و شرکت هیچکدام متضرر در قبال جریمه های سنگین پلیس های مرزی نشوند.

درصورتیکه آژانس یا کفیل ویزا را برای مسافر گرفته باشد (مثلا ویزای الکترونیکی دبی) و مسافر در این خصوص سندی داشته باشد که نسبت به اخذ ویزا آژانس یا کفیل ویزا را گرفته مسئولیت با مسافر نبوده و با آژانس یا کفیلی که ویزا اخذ کرده می باشد.(که طبق رویه ها یا مسافر باید قرارداد داشته باشد یا آژانس مهر خود را بر روی ویزای الکترونیک درج کرده باشد.)

 

منبع : با اندکی اضافات و تلخیص از کانال تلگرامی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو