پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تفسیر سوره فلق در محفل انس با قرآن کریم

تاریخ خبر: // کد خبر: 206873 // // //


تفسیر سوره فلق در محفل انس با قرآن کریم

به گزارش روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران، هفتاد و یکمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران امروز، سه‎شنبه 18 تیر، با سخنان رییس ستاد اقامه نماز این شرکت برگزار شد


تفسیر سوره فلق در محفل انس با قرآن کریم

هفتاد و یکمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران با تفسیر سوره فلق مبنی بر پناه بردن انسان به خداوند از شر آفریده هایش، تاریکی شب، افسونگران و حسودان برگزار شد.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، هفتاد و یکمین محفل انس با قرآن کریم مدیران و کارکنان ستادی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران امروز، سهشنبه 18 تیر، با سخنان رییس ستاد اقامه نماز این شرکت برگزار شد.

عباسی در این جلسه با اشاره به آیه های سوره فلق گفت: قل اعوذ برب الفلق (بگو پناه می برم به پروردگار سپیده دم)، من شر ما خلق (از شر آفریده هایش)، و من شر غاسق اذا وقب (و از شر تاریکی شب وقتی همه جا را فراگیرد)، و من شر النفاثات فی العقد (و از شر افسون گرانی که در گره ها می دمند) و من شر حاسد اذا حسد ( و از شر هر حسود وقتی که حسد ورزد).

وی با بیان اینکه در هر چیزی احتمال بروز شر وجود دارد و حتی در کمالات نیز احتمال خیر و شر هست، افزود: نفس علم خوب است ولی آفت آن غرور است که شر محسوب می شود، احسان نیز خوب است ولی آفتش منت گذاشتن است که شر می شود، عبادت نیز خیلی عالی است و آفت آن عجب است و آفت و شر شجاعت نیز ظلم و تهور است.

عباسی گفت: فلق چندین معنا دارد که یک معنی آن سپیده دم است. فلق در اصل به معنای شکاف بزرگ است و چون سپیده صبح، تاریکی شب را می شکافد فلق نام دارد.

وی افزود: معنی دیگر فلق نوزادان (موالید) است چون با شکافته شدن صلب پدران و رحم مادران، موالید و نوزادان موجود می شوند یعنی تولد موالید با شکافتن دانه و تخم و تکثیر سلول اتفاق می افتد و به دنبال آن معنی آیه وسیع می شود، یعنی پناه می برم به خدایی که همه چیز را آفرید و دنباله آن نیز با این مفهوم تناسب بیشتری پیدا می کند که فرمود(من شر ما خلق). معنی دیگر فلق نیز نام چاهی است که اهل جهنم از شدت حرارت آن به خدا پناه می برند.

رییس ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران همچنین گفت: غاسق قید زمان برای شب است، یعنی شب چون تاریک است و آگاهی و دید انسان در شب محدود و کوتاه می شود ضربه خوردن در شب بیشتر می شود.

منبع :  با اندکی اضافات وتلخیص از شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو