پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آشنایی با انواع ویزاهای بلند مدت و کوتاه مدت

تاریخ خبر: // کد خبر: 206951 // // //


آشنایی با انواع ویزاهای بلند مدت و کوتاه مدت

در نوشته زیر با انواع ویزاهای بلند مدت و کوتاه مدت آشنا شوید.


آشنایی با انواع ویزاهای بلند مدت و کوتاه مدت

ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای توریستی

این ویزا به گروه‌های متفاوتی بنابر دلایل گوناگون دسته بندی می‌شوند: (ویزا کانادا نیز گروه‌های متفاوتی دارد)

۱. ویزای توریستی: یکی از ویزاهایی که متقاضی بسیاری دارد ویزای توریستی است. در این ویزا مانند ویزای کانادا افراد به طور محدود و فقط برای گردش وارد کشور مقصد می‌شوند.کسانی این این ویزا یا ویزا کانادا را دریافت کرده اند نمی‌توانند به منظور کار یا تحصیل وارد کشور شوند.

۲. ویزای اختصاصی: در این ویزا یا مانند ویزای کانادا بستگان یا دوستانی که در کشور مقصد زندگی می‌کنند برای شهروند مربوطه دعوت نامه می‌فرستند.ویزای اختصاصی یا Ptivate Visa بدین منظور صادر می‌گردد.

۳. ویزای پزشکی یا درمانی:افرادی که قصد دارند برای درمان یا معالجه به کشوری سفر و پرواز خارجی کنند باید ویزا پزشکی یا Visa for medical reasons را دریافت کنند.( برای ویزای کانادا نیز به این صورت است)

۴. ویزای تجاری و بازرگانی:شهروندانی که به قصد مبادلات تجاری سفر و پرواز خارجی می‌کنند باید ویزای تجاری یا همان Business Visa را دریافت نمایند.

۵. ویزای تبادل فرهنگی: این ویزا گاهی برای موارد خاصی مانند تحصیل و یا کار و اغلب برای قشر جوان که اهل سفر و پرواز خارجی هستند، صادر می‌شود.ویزای تبادل فرهنگی مانند ویزای کانادا برای تأمین کردن هزینه‌های سفر و پرواز خارجی صادر می‌شود.هدف این ویزا یا Cultural exchange Visa تشویق شهروندان برای تبادل فرهنگی در میان کشورهایی است که تفاهم نامه را امضا کرده اند.

۶. ویزای زیارتی یا Pilgrimage:شهروندانی که قصد دارند برای زیارت کردن به کشوری سفر کنند لازم است که این ویزا را دریافت کنند. از نمونه‌های این ویزا می‌توان به ویزای حج و اربعین اشاره کرد.

ویزاهای بلند مدت

این ویزاها مانند ویزای کانادا را نمی‌توان برای اقامت دائم درنظر گرفت اما در مقایسه با ویزاهای کوتاه مدت دارای اعتبار بیشتری هستند.

۱. ویزای تحصیلی:افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در کشوری دیگر را دارند باید به دنبال اخذ ویزا تحصیلی یا همان Student Visa باشند. قابل ذکر است که شهروندانی که برای کارهای تحقیقاتی قصد سفر و پرواز خارجی دارند باید به اخذ Research Visa بپردازند که زیرمجموعه ی ویزای تحصیلی می‌باشد. (برای ویزا کانادا نیز به این صورت است که کانادا جزو بهترین کشورها برای تحصیل است)

۲. ویزای کار موقت:اخذ این ویزا کمی مشکل است و اما در مقایسه با ویزای تجاری دارای اعتبار بیشتری است. شایان ذکر است که ویزای خبرنگاری زیر مجموعه‌ی این ویزا می‌باشد.Temporary worker visa یا Journalist visa از طرف سازمان‌های مربوطه برای افرادی که دنبال کار موقت و یا مأموریت در کشور مقصد هستند، صادر می‌شود.

۳. ویزای اقامت یا Residence:افرادی که قصد اقامت برای مدتی طولانی در کشور مقصد دارند باید برای دریافت این ویزا اقدام کنند. ( برای ویزای کانادا نیز به همین شکل است)

ویزاهای مهاجرتی

این ویزا یا Immigrant مربوط به زمانی است که افراد خواستار تغییر محل زندگی خود را دارند.ازدواج کردن با فردی که شهروند کشور مقصد است و همان تابعیت را دارد زیر مجموعه‌ی ویزای مهاجرتی است. به عنوان مثال برای مهاجرت به کانادا بایستی ویزا کانادا داشته باشید.

ویزاهای رسمی

ویزاهای Official یا رسمی مختص مقام‌های رسمی است که به منظور به انجام رساندن مأموریت خاص وارد کشور مقصد می‌شوند.

انواع ویزا بر اساس تعداد ورود و خروج

ویزای یک بار ورود یا Single:

حتی اگر ویزا همچنان تاریخ داشته باشد،به محض یک بار ورود و خروج به کشور مقصد ویزا باطل خواهد شد.

ویزای دوبار ورود یا Double:

شهروندان می‌توانند تا زمانی که ویزای آنها دارای اعتبار است دو بار به کشور مقصد وارد و خارج شوند.

ویزای چند بار ورود یا Multiple: دارندگان این ویزا می‌توانند به طور مکرر تا زمان داشتن اعتبار ویزا به کشور مربوطه وارد و خارج شوند.

ویزای صفر بار ورود یا ترانزیت فرودگاهی:

افرادی که قصد تعویض هواپیما در کشور مقصد را دارند می‌توانند این ویزا را دریافت کنند که به هیچ عنوان حق خروج از فرودگاه را ندارند. در حقیقت این ویزا مجوزی برای خروج از هواپیما، به سمت سالن ترانزیت رفتن و در نهایت سوار شدن برای کشور مقصد می‌باشد.

انواع ویزا بر اساس روش درخواست

کشورها مراحل مختلفی برای صدور ویزا دارند که به گروه‌های گوناگونی تقسیم می‌شود.

۱. کشورهای معاف کشورهایی هستند که شهروندان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا در آنجا سفر کنند.

۲.کشورهایی که قبل از سفر و پرواز خارجی باید اقدام به اخذ ویزا نمود مانند ویزای کانادا ؛اغلب کشورهای جهان این روش را برای شهروندان ایرانی تعیین نموده اند.پیش از سفر باید مدارک کامل را آماده کرد و سپی برای اخذ ویزا اقدام کرد.

۳.و یزا در بدو ورود یا Arrival:این ویزا نیازی به تعیین نوبت و یا مراجعه‌ی حضوری به مکان‌های ذی صلاح را ندارد. هنگامی که افراد در کشورهای مربوطه وارد می‌شوند هنگام پرداخت کردن وجه و گاهی اوقات ارائه ی مدارک مورد نیاز برچسب ویزا در پاسپورت آنها درج می‌شود.

۴. ویزای الکترونیک یاE-Visa:تمامی مراحل به صورت اینترنتی انجام می‌شود و کلیه‌ی اطلاعات به وسیله‌ی شماره‌ی گذرنامه دریافت شده صورت می‌گیرد.نکته‌ی دیگر اینکه تا قبل از سفر و پرواز خارجی هیچ گونه مهر و یا برچسبی در گذرنامه افراد درج نمی‌شود.

منبع :   با اندکی اضافات و تلخیص از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو