پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش عملیاتی هشت روزه پروازهای حج

تاریخ خبر: // کد خبر: 208554 // // //


گزارش عملیاتی هشت روزه پروازهای حج

بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران تا صبحِ هشتمین روز از عملیات حج، 15801 زائر خانه خدا از فرودگاه‎های کشور به سرزمین وحی اعزام شدند.


گزارش  عملیاتی هشت روزه پروازهای حج

هشتمین روز از عملیات حج؛ اعزام 3800 زائر خانه خدا از فرودگاه‎های کشور
بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران تا صبحِ هشتمین روز از عملیات حج، 15801 زائر خانه خدا از فرودگاه‎های کشور به سرزمین وحی اعزام شدند.  بر اساس این آمار تا صبح امروز، 24 تیر 98، که هشت روز از عملیات حج میگذرد طی 63 پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر، 15801 زائر از فرودگاههای فعال در اعزام زائران خانه خدا اعزام شدهاند.

بر همین اساس امروز دو فرودگاه اصفهان و گرگان به جمع این عملیات پیوستهاند که تا پایان این روز، به همراه فرودگاههای ساری، مشهد و امام خمینی (ره)، در قالب 15 پرواز دیگر حدود 3800 زائر را رهسپار فرودگاههای مدینه و جده خواهند کرد. گفتنی است، در طی این مدت پروازهای اعزام زائران خانه خدا در فرودگاههای زنجان، یزد و اهواز به پایان رسیده است.

نخستین پرواز حجاج ایرانی وارد فرودگاه جده شد

نخستین گروه از زائران مدینه بعد در فرودگاه جده مورد استقبال رئیس و اعضای مؤسسه مطوفی حجاج ایران، رئیس و اعضای ستاد مکه مکرمه و نماینده بعثه مقام معظم رهبری قرار گرفتند.

اکبر رضایی رئیس ستاد مکه مکرمه در حج تمتع ۹۸ گفت: عملیات تشریفات خروج زائران از فرودگاه جده به سهولت انجام شده است؛ زائران از طریق اتوبوس‌های بین شهری عازم شهر مکه مکرمه می‌شوند که عمر این ناوگان حمل و نقل نیز کمتر از ۵ سال است.

وی با بیان اینکه تسهیلات لازم برای انتقال زائران از جده به مکه مکرمه اندیشیده شده است، گفت: تلاش شده تا حد امکان عملیات انتقال زائران در ساعات گرم روز نباشد و به سلامت زائران توجه شده است.

رضایی با بیان اینکه اقامتگاه و استراحتگاه بین راهی (جده تا جحفه و مکه) اندیشیده شده است، گفت: زائران مدینه بعد که وارد فرودگاه جده می‌شوند باید ابتدا راهی جحفه شوند تا بعد از بستن میقات به سمت مکه حرکت کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه تردد برخی از کاروانهای مدینه بعد با ساعات شدید شدن گرمای هوا مصادف می‌شود، تسهیلاتی مانند راه اندازی استراحتگاه برای این افراد اندیشیده شده است.

رئیس ستاد مکه مکرمه توضیح داد: این استراحتگاه بین راهی ما بین مسیر جده به جحفه و در حدود ۳۰ کیلومتری دورتر از فرودگاه قرار دارد؛ کاروان‌هایی که در فاصله ۴ بامداد تا ۱۰ صبح وارد جده می‌شوند در طی مسیر در این استراحتگاه ساعتی را سپری خواهند کرد.

به گفته رضایی، راه اندازی این استراحتگاه که برخی از زائران در آن توقف کوتاهی می‌کنند برای رفاه حال آنها اندیشیده شده است و امیدواریم مورد رضایت عزیزان باشد.

وی به پروازهای صورت گرفته از ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها برآورد می‌شود که از امروز حجم کار شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) که مسئولیت انتقال زائران را به مدینه و جده عهده دار است افزایش قابل توجهی یابد.

رئیس ستاد مکه مکرمه خبر داد: در واقع اوج انتقال زائران ایرانی را طی روزهای آتی شاهد باشیم. عملیات انتقال زائران ایرانی به عربستان از ۱۷ تیرماه آغاز شده و تا ۲۴ مردادماه ادامه خواهد داشت.

برگزاری آیین بدرقه زایران خانه خدا در فرودگاه گرگان

بامداد امروز(24 تیر) با انجام اولین پرواز حج تمتع فرودگاه گرگان، آیین بدرقه زایران خانه خدا با حضور مسوولان استان گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه های گلستان، در این مراسم که با بدرقه 253 زایر خانه خدا به عنوان اولین کاروان اعزامی حجاج استان گلستان همراه بود، حجت الاسلام اصحابی، نماینده بعثه مقام معظم رهبری ضمن تشکر از عوامل فرودگاهی تاکید کرد که زایران باید قدر این لحظات ناب را بدانند چرا که حاجی پس از اتمام حج مانند نوزادی تازه متولد شده پاک و زلال است و باید سعی داشته باشید، معنویت و نورانیت حج را به عنوان سوغات بیاورید.

در ادامه، حاج آخوند میرزاعلی امام جمعه آق قلا و مشاور استاندار ضمن تشکر از تمام کارگزاران حج و تسهیل کنندگان سفر حجاج، با اشاره به اینکه تمام زایران، نمایندگان ایران اسلامی هستند گفت: زایران باید به گونه ای رفتار کنند که الگویی شایسته برای دیگران باشند.

گفتنی است؛ عملیات اعزام زایران خانه خدا از فرودگاه گرگان صبح امروز (24 تیر) آغاز شده و در قالب 16 پرواز با اعزام 4000 زایر تا 29 تیر ادامه دارد.

آغاز عملیات اعزام زایران سرزمین وحی از فرودگاه اصفهان

اعزام زایران بیت‌الله الحرام از فرودگاه اصفهان با برنامه ریزی انجام 31 سورتی از نخستین ساعات امروز، 24 تیر ماه آغاز شد. به گزارش روابط عمومی فرودگاه های اصفهان، حسن امجدی، مدیرکل فرودگاه های استان درباره اعزام نخستین گروه حجاج گفت: با پرواز امروز (24 تیر) 250 نفر از زایران اصفهانی به مقصد جده اعزام شدند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان اصفهان افزود: اعزام حجاج از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در قالب 31 سورتی ( 14 پرواز به جده و 17 پرواز به مقصد مدینه) انجام می شود. وی گفت: زایران اعزامی فرودگاه اصفهان از استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری هستند که عملیات اعزام در قالب 52 کاروان مشتمل بر 49 کاروان از اصفهان و سه کاروان از چهارمحال بختیاری انجام می‌شود و از این تعداد 28 کاروان مدینه قبل و 24 کاروان مدینه بعد هستند.

امجدی افزود: تعداد زایران اعزامی از اصفهان 7007 نفر به همراه 260 نفر از عوامل عملیات حج  و تعداد زایران اعزامی از چهارمحال و بختیاری 385 نفر به همراه 14 نفر عوامل حج است و در مجموع از فرودگاه اصفهان 7666 نفر شامل 7392 زایر و 274 نفر عوامل عملیات حج  به خانه خدا مشرف می شوند.

شروع عملیات حج فرودگاه زاهدان از 26 تیر

عملیات رفت پروازهای حج تمتع فرودگاه زاهدان 26 تا 29 تیر با اعزام بیش از 1600 زایر به سرزمین وحی انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه های سیستان و بلوچستان، حسن اعرابی مقدم، مدیرکل فرودگاه های استان در حاشیه جلسه هماهنگی حج تمتع سال 98 گفت: امسال 1649 زایر سیستانی و بلوچستانی در قالب 11 کاروان و با هفت پرواز از صبح چهارشنبه بیست و ششم تیرماه عازم سرزمین وحی می شوند. اعرابی مقدم افزود: تمام نیروهای عملیاتی، خدمات فرودگاهی، سپاه حفاظت هواپیمایی، پلیس فرودگاه، پلیس گذرنامه وغیره در آمادگی کامل برای برقراری این پروازها هستند. وی گفت: هفت پرواز از نوع ایرباس 310 و 306 متعلق به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از 26 تا 29 تیرماه وظیفه خدمت رسانی و حمل و نقل هوایی زایران را برعهده دارند.

نخستین گروه حجاج گلستانی به سرزمین وحی اعزام شدند

صبح دوشنبه ساعت ۶ و ۵۵ دقیقه نخستین گروه حجاج گلستانی از فرودگاه گرگان به سرزمین وحی اعزام شدند.این دو گروه متشکل از ۲۵۲ نفر از دو شهرستان علی آبادکتول و بندرترکمن به مقصد جده پرواز کردند و این پروازها تا ۲۹ تیرماه ادامه خواهد داشت.

در مراسم بدرقه اولین گروه، هادی حق شناس استاندار گلستان هم حضور داشت.مدیر حج و زیارت گلستان اعلام کرده بود که امسال حدود چهار هزار زائر از گلستان در قالب ۲۶ کاروان با ۱۶ پرواز عازم سرزمین وحی خواهند شد.

سیدعلی میرقاسم پور با بیان اینکه تمامی حجاج گلستانی مدینه بعد هستند، خاطرنشان کرد: امسال همه زائران گلستانی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به سرزمین وحی اعزام می شوند.

منابع: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران // خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2) // باشگاه خبرنگاران جوان // وزارت راه و شهرسازی // تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو