پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | همکاری روسیه در برنامه‌های فضایی ملی بولیوی

تاریخ خبر: // کد خبر: 208610 // // //


همکاری روسیه در برنامه‌های فضایی ملی بولیوی

ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) و اوو مورالس (Evo Morales)، روسای جمهور روسیه و بولیوی، در بیانیه مشترکی بر اهمیت محافظت از فضا در برابر فعالیت‌های نظامی و همچنین دسترسی همه کشورها به تحقیقات و استفاده‌های صلح‌آمیز، بدون در نظر گرفتن میزان توسعه تاکید کردند.


همکاری روسیه در برنامه‌های فضایی ملی بولیوی

ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) و اوو مورالس (Evo Morales)، روسای جمهور روسیه و بولیوی، در بیانیه مشترکی بر اهمیت محافظت از فضا در برابر فعالیت‌های نظامی و همچنین دسترسی همه کشورها به تحقیقات و استفاده‌های صلح‌آمیز، بدون در نظر گرفتن میزان توسعه تاکید کردند. در بیانیه مشترک رهبران این کشورها پس از مذاکرات در مسکو، با اشاره به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر عدم استفاده از سلاح در فضا، بر اهمیت حفظ فضا در مقابل استقرار و استفاده از سلاح و در دسترس بودن آن جهت تحقیق و استفاده برای اهداف صلح‌آمیز به نفع همه کشورهای عضو، بدون در نظر گرفتن درجه توسعه علمی و اقتصادی، تاکید شده است.

تاکید پوتین و مورالس بر اهمیت صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های فضایی

در این بیانیه رهبران روسیه و بولیوی نگرانی خود را در مورد چشم‌انداز مسابقه تسلیحاتی در فضا و تبدیل آن به عرصه رویارویی نظامی ابراز نموده و خاطر نشان کردند که ممنوعیت استفاده از هر نوع سلاح در فضا و تدوین قوانین می‌تواند از تهدید جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی جلوگیری کند. علاوه بر این، دو رئیس جمهور بر اهمیت اساسی انطباق فعالیت‌ها در بیرون از جو با توافقنامه‌های موجود تأکید کرده و استفاده از فضا در جهت رسیدن به اهداف صلح‌آمیز و در راستای توسعه همکاری‌های بین المللی و درک متقابل را خواستار شدند.

آن‌ها همچنین بر اهمیت توسعه ساز و کارهای کنترل کمیته سازمان ملل متحد برای استفاده از فضا تاکید نمودند؛ ساز و کارهایی درازمدت که فعالیت‌های فضایی و ایمنی عملیات فضایی را تضمین می کند.

نخستین ماهواره مخابراتی بولیوی در شرکت علم و صنعت هوا-فضایی چین طراحی و در دسامبر ۲۰۱۳ از مرکز فضایی سیچوان (Sichuan) درجنوب غرب چین به فضا پرتاب شد.  ماهواره بولیوی برای احترام به قهرمان ملی قرن 18 که با استعمارگران اسپانیایی مبارزه کرد، ˈکاتاریا توپاک (Túpac Katari 1)  یا تی.کی ست-1 (TKSat-1) نام‌گذاری شده بود. این ماهواره به ۳۰ ترانسپاندر باندهای C،Ku،Ka مجهز بود. شرکت مخابراتی اینتل بولیوی (Entel Telecommunications) استفاده کننده اصلی این ماهواره است اما ارتش بولیوی از 2 تا 8 درصد از داده‌های این ماهواره بهره‌برداری می‌کند.

تاکید پوتین و مورالس بر اهمیت صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های فضایی

بنا به گفته زامبرانا کروز (Zambrana Cruz) مدیر اجرایی سازمان فضایی بولیوی (Agencia Boliviana Espacial به اختصار ABE) این کشور تصمیم دارد با کمک روسیه در جهت توسعه سامانه‌های فضایی شامل بهره‌برداری از ماهواره ارتباطاتی گام‌های مهمی بردارد؛ از جمله اینکه قصد دارد ماهواره تی.کی ست-۲ (TKSat-2) را با ارزش تخمینی ۲۰۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کند.

 

منبع : بااندکی اضافات وتلخیص از اسپاش

 

 


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو