پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پروازهای عبوری مسیر افغانستان هم از ایران گرفته شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 208810 // // //


پروازهای عبوری مسیر افغانستان هم از ایران گرفته شد

با تشدید تنش میان هند و پاکستان در اوایل بهار امسال، دولت پاکستان حریم هوایی خود را مسدود کرد و به هیچ هواپیمایی اجازه عبور از فضای پاکستان را نداد.


پروازهای عبوری مسیر افغانستان هم از ایران گرفته شد

اداره هوانوردی غیر نظامی افغانستان اعلام کرده که کشور پاکستان فضایش را بعد از ۱۳۵ روز بر روی ترافیک هوایی گشوده است.

درخبرنامه این نهاد آمده است که دولت پاکستان عصر روز گذشته ساعت ۷:۱۱ با صدور یاداشت ( NOTAM ) اعلام کرد که فضای این کشور بر روی کلیه ترافیک هوایی غیرنظامی باز شده است.

اداره هوانوردی افغانستان از حل این مشکل استقبال کرده و گفته است که بسته بودن حریم هوایی پاکستان موجب اختلال در رفت و آمد هوایی منطقه شده بود و زیان مالی زیادی را به بخش هوانوردی افغانستان وارد کرد.

این نهاد افزوده که پس از این تمام پروازهای کابل-دهلی و کابل -ممبای از مسیرهای شرقی که از فضای پاکستان می‌گذرد، انجام خواهد شد.

سایت رسمی «پرواز رادار» نیز اعلام کرده که چند ساعت بعد از اینکه پاکستان فضایش را دوباره بر روی پروازهای غیر نظامی باز کرد، بعضی پروازها به مسیرهای قبل از بسته شدن حریم هوایی پاکستان در ۲۷ فیبروری (فوریه) بازگشته است. با تشدید تنش میان هند و پاکستان در اوایل بهار امسال، دولت پاکستان حریم هوایی خود را مسدود کرد و به هیچ هواپیمایی اجازه عبور از فضای پاکستان را نداد.

این تصمیم باعث شد که به حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ پرواز که روزانه از سایر کشورها از فضای افغانستان می‌گذشتند و بعد از خاک پاکستان عبور می‌کردند نیز مشمول ممنوعیت پرواز شود.با بسته ماندن حریم هوایی پاکستان، شرکت‌های هندی که به افغانستان پرواز داشتند، پروازهای خود را به حالت تعلیق درآوردند.

به دلیل بسته بودن فضای پاکستان، هواپیماهایی که از افغانستان می‌گذرند از مسیر ایران و سایر کشورها استفاده می‌کردند که باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیط شد.

برای حل این مشکل چند روز قبل اداره هوانوردی افغانستان اعلام کرد با بسته ماندن فضای پاکستان برای پروازهای عبوری از افغانستان، این کشور دو مسیر جدید پروازی ایجاد کرده‌است. در خبرنامه این نهاد آمده بود که دو خط پروازی جدید از غرب به شرق افغانستان و برعکس گشایش یافته که این دو خط امکان عبور از تاجیکستان به چین و آسیای شرقی را فراهم می‌کند.

 

منبع : با اندکی اضافات و تلخیص از تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو