پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ۸ سال پاسکاری یک پروژه؛ توسعه فرودگاه خرم‌آباد در پی نبود اعتبار تعطیل شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 208811 // // // //


۸ سال پاسکاری یک پروژه؛ توسعه فرودگاه خرم‌آباد در پی نبود اعتبار تعطیل شد

طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد پس از گذشت ۸ سال پاسکاری بین استانداری لرستان و شرکت فرودگاه‌ها هنوز به سرانجام نرسیده است.


۸ سال پاسکاری یک پروژه؛ توسعه فرودگاه خرم‌آباد در پی نبود اعتبار تعطیل شد

مشکلات بی‌پایان فرودگاه خرم‌آباد سال‌هاست دغدغه مردم را در پی داشته است، لغو مکرر پروازها و تعطیلی گاه‌وبیگاه پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد امری عادی بوده و هراز چند گاهی به دلیل مسائل مختلف این تعطیلی رقم می‌خورد و هم‌اکنون نیز این پروژه تعطیل‌شده است.

با وجود اینکه فرودگاه خرم‌آباد 70 سال قدمت دارد و جز اولین فرودگاه‌های ساخته‌شده کشور محسوب می‌شود ولی گویا همچنان باید مسائل آن دامنه‌دار باشد و داشتن یک فرودگاه مجهز با هواپیماهای پهن‌پیکر و انجام پروازهای به‌موقع به یک رؤیا تبدیل‌شده است

طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد بااعتبار 52 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی در سال 92 آغاز شد، این طرح که شامل تطویل و تقویت باند، هم‌سطح سازی و زهکشی سطوح پروازی، بهسازی و توسعه اپرون و ساخت پاویون جدید بود باهدف توسعه حمل‌ونقل هوایی و فرود هواپیماهای پهن‌پیکر و فراهم شدن امکان پرواز حجاج بیت‎الله الحرام در استان انجام شد.

بازهم تعطیلی پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد رقم خورد

هوشنگ بازوند استاندار سابق لرستان در آذرماه سال 92 مطرح کرد طرح مطالعاتی توسعه باند، تجهیز فرودگاه و تأمین امکانات موردنیاز در فرودگاه خرم‌آباد در حال انجام است که با اجرایی شدن این عملیات، امکان پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر برای برقراری پرواز حجاج و همچنین پروازهای منظم سفر به عتبات عالیات و دیگر مقاصد داخلی غیر از تهران در فرودگاه خرم‎آباد فراهم خواهد شد.

باگذشت هشت سال از آغاز این پروژه هنوز تکمیل توسعه فرودگاه خرم‌آباد انجام‌نشده است و تاکنون مشکلات بسیاری ازجمله عدم نشست‌وبرخاست هواپیمای پهن‌پیکر در پیش رو قرارگرفته است؛ این در حالی است که در سایر استان‌ها توسعه و تجهیز فرودگاه‌ها بر عهده شرکت فرودگاه‌های کشور است و استان هیچ وظیفه‌ای در قبال تأمین هزینه توسعه فرودگاه ندارد.

عدم تکمیل پروژه توسعه فرودگاه پس از 8 سال

سید امین موسوی مدیر پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به اینکه توسعه فرودگاه‌ها در کشور وظیفه ذاتی شرکت فرودگاه‌ها است ولی توسعه فرودگاه خرم‌آباد مانند سایر استان‌ها نیست.

وی افزود: در زمان آغاز به کار توسعه فرودگاه خرم‌آباد بازوند استاندار سابق لرستان تقبل کرد از محل استانی این هزینه تأمین شود که کار بسیار اشتباهی بود چراکه عملاً ذی‌نفع اصلی توسعه فرودگاه‌ در هر استان شرکت فرودگاه‌ها است.

مدیر پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد عنوان کرد: این پروژه حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) تا این حد کارکرده و حدود 30 میلیارد تومان طلب دارد ولی از طرفی هیچ‌کس پاسخگو نیست.

وی بیان کرد: استاندارد لرستان پیگیراست ولی راه و شهرسازی پیگیر توسعه فرودگاه و کارهایی که استاندار کرده نیست، برای لرستان افت دارد که کنار دست کرمانشاه، اصفهان و اردبیل است ولی شرکت فرودگاه‌ها برای توسعه فرودگاه این استان‌ها خیلی هزینه می‌کند ولی چرا لرستان با این وضعیتش باید خود برای توسعه هزینه کند.

موسوی تصریح کرد: شرکت فرودگاه‌ها که متولی است چرا پیگیری نمی‌کند که این پروژه تمام شود و باعث شده دو الی سه مرحله این پروژه تعطیل شود؛  باوجوداینکه سیل در استان رخ داد و این‌قدر خرابی به بار آورد واقعاً در توان استان نیست  که برای این پروژه هزینه کند.

لغو پرواز مشهد

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت نمایندگان استان ولی چرا باید فرودگاه همچنان مشکل داشته باشد و پرواز مشهد کنسل شود، پرواز حجاج نیز که قرار بود چند سال قبل در استان انجام شود ولی این اقدام هنوز صورت نگرفته و باید حجاج به استان‌های دیگر بروند.

مدیر پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد گفت: برای استانی مانند لرستان که بااین‌همه مشکلات مواجه است این هزینه واقعاً سنگین است، قرارگاه خاتم تمام توان خود را گذاشت و بیشتر ازآنچه وظیفه داشت کارکرده ولی در این مدت که کارکردیم یک نفر نگفته چکار می‌کنید و طرف حساب شما کیست؟ واقعاً به‌عنوان مسئول اجرایی پروژه نمی‌دانم طرف حسابم استانداری، راه و شهرسازی و یا شرکت فرودگاه‌ها است؟ راه و شهرسازی که کامل خواب است، باوجوداین همه مشکل در استان یک نفر ضعیف آورده و مدیر کرده‌اند که فقط حضوروغیاب بقیه را رصد می‌کند.

عدم توجه شرکت فرودگاه‌ها به لرستان

وی اظهار داشت: فرودگاه یاسوج با اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها توسعه یافت حالا ما چرا باید از پول استان که به ریال به ریال آن نیاز داریم برای فرودگاهی هزینه کنیم که مربوط به شرکت فرودگاه‌ها است.

موسوی افزود: تاکنون خیلی پیگیری کردیم و بارها گفتیم جلسه برگزار و وزیر راه و شهرسازی را به استان بیاوریم و مجبور کنیم اعتبار این پروژه را تأمین و تحویل دهند ولی چهار الی پنج سال است این پروژه تکمیل‌نشده که جای تأسف دارد.

وی عنوان کرد: سه روز است که کار را تعطیل کردیم چون هیچ‌کس جوابگو نیست، استانداری می‌گوید شرکت فرودگاه‌ها مدعی است به استان ربطی ندارد، با شرکت فرودگاه‌ها صحبت کردیم گفتند به ما مربوط نمی‌شود، این وسط تکلیف ما چیست؟

عدم پیگیری مسئولان استان برای تکمیل پروژه

مدیر پروژه توسعه فرودگاه خرم‌آباد بیان کرد: راه و شهرسازی نیز می‌گوید من فقط کارفرما هستم، در این وسط ما نمی‌دانیم طرف حسابمان کیست، این پیگیری باید در سطوح پایین‌تر و توسط راه و شهرسازی انجام می‌شد ولی متأسفانه پیگیری نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: قرارگاه خاتم حدود 30 میلیارد تومان طلب دارد که معلوم نیست چه کسی باید این هزینه را بپردازد؛ مسئولان استان باید به وزیر بگویند این پروژه وظیفه شرکت فرودگاه‌ها است تا حداقل مبلغی بپردازند و کار را ادامه دهیم.

موسوی خاطرنشان کرد: بحث اصلی تعطیلی این است که پروژه زیر نظر شرکت فرودگاه‌ها برود و مسئولان استان پیگیری کنند از وظیفه لرستان خارج شود؛ چرا استان به خاطر موضوعی که 30 میلیارد پول است هیچ پیگیری نمی‌کند؟

با توجه به اینکه فراهم شدن زیرساخت و توسعه فرودگاه می‌تواند در رونق اقتصادی هر استان مؤثر باشد لازم است مسئولان کشوری توجه بیشتری به این استان داشته باشند؛ محرومیت استان لرستان بر کسی پوشیده نیست و باوجود رخ دادن سیلاب ویرانگر فروردین‌ماه امسال بر محرومیت این استان افزوده شد که تأمین برخی هزینه‌ها ازجمله هزینه توسعه فرودگاه از عهده آن خارج است و نیاز به نگاه ویژه وهمت مسئولان کشور دارد.

 

منبع : تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو