پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هوانوردی افغانستان در تلاش برای خروج از فهرست سیاه کشورهای اروپایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 208836 // // //


هوانوردی افغانستان در تلاش برای خروج از فهرست سیاه کشورهای اروپایی

اداره هوانوردی ملکی (غیرنظامی) افغانستان می‌گوید که تلاش دارد تا شرکت‌های هوایی افغانستان را از فهرست سیاه کشورهای اروپایی خارج کند.


هوانوردی افغانستان در تلاش برای خروج از فهرست سیاه کشورهای اروپایی

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۰ پرواز هواپیماهای افغانستان را به کشورهای اروپایی ممنوع و از سرگیری پرواز مجدد شرکت‌های هوایی به افغانستان را منوط به تصویب قانون هوانوردی کشوری، ایجاد اداره مستقل هوانوردی، وضع مقررات عملیات هوانوردی، آموزش پرسنل فنی و خدمه پروازهای شرکت‌های هوایی و بالابردن کیفیت حرفه‌ای کار خلبان‌ها و خدمه پرواز شرکت‌های هواپیمایی کرده بود.

ایجاد سیستم راهنمایی فنی پروازها، اقدام به نصب تجهیزات برای ایمنی پروازها، بهبود نظارت بر فعالیت خطوط هوایی و تضمین کیفیت ایمنی پروازها از دیگر شرایط اتحادیه اروپا برای اجازه دادن به پرواز شرکت‌های هواپیمایی افغانستان به اروپا است.

محمد قاسم وفایی‌زاده، رئیس اداره هوانوردی افغانستان امروز شنبه (۲۲ سرطان/تیر) گفت که افغانستان ۷۰ درصد شرایط و پیشنهادات سازمان بررسی بین‌المللی هوانوردی را تکمیل کرده است.

به گفته او تا زمانیکه بخش هوانوردی افغانستان مراحل بررسی سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی را تکمیل نکند، اجازه پرواز به اتحادیه اروپا را دریافت نخواهد کرد. آقای وفایی‌زاده گفت در فهرست سیاه بودن شرکت‌های هوایی افغانستان زمینه رقابت را از آنان گرفته است. به گفته او این تحریم‌ها فعالیت شرکت‌های هوایی افغانستان را حتی در کشورهای منطقه نیز محدود کرده است.

 
Image caption آقای وفایی‌زاده معتقد است که در فهرست سیاه بودن شرکت‌های هوایی افغانستان زمینه رقابت را از آنان گرفته است

 

درنشست امروز تفاهمنامه همکاری جستجو و نجات میان اداره هوا‌نوردی و پنج اداره دولتی دیگر به هدف مصونیت پروازها به امضا رسید. در سال‌های اخیر خطوط هوایی خصوصی و دولتی افغانستان با نوسان زیادی همراه بوده است. چند سال قبل شرکت‌های خصوصی صافی، پامیر و افق شرق از فعالیت باز ماندند و تنها شرکت خصوصی کام‌ایر و شرکت دولتی آریانا اکنون در این کشور فعالیت دارند.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که آنان در نظر دارند خطوط شرکت هوایی باختر را نیز دوباره فعال کند. در گذشته شرکت آریانا بیشتر پروازهای خارجی را انجام می‌داد و در سال ۱۳۴۵ خورشیدی دولت افغانستان شرکت هواپیمایی باختر را در کابل تاسیس کرد که پروازهای داخلی به این شرکت واگذار شد. این شرکت بعد از سال ۱۳۷۱ و آغاز جنگ‌های داخلی افغانستان از فعالیت باز ماند.

بر اساس آمار اداره هوانوردی افغانستان در سال گذشته حدود ۲.۸ میلیون مسافر توسط شرکت‌های داخلی و خارجی از افغانستان انتقال داده شده‌اند. در سه سال گذشته از طریق فضای افغانستان حدود ۹۰ هزار پرواز عبوری انجام شده که اداره هوانوردی این مقدار پرواز را افزایش چشم‌گیر می‌خواند.

 

منبع : با اندکی اضافات و تلخیص از فضای مجازی


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو