پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزئیات اعزام کاروان های حج 98 در 29 تیرماه

تاریخ خبر: // کد خبر: 209817 // // //


جزئیات اعزام کاروان های حج 98 در 29 تیرماه

گزارش اعزام زائران ایرانی جهت انجام مناسک حج به عربستان در فرودگاههای کشور درحال انجام است.


جزئیات اعزام کاروان های حج  98 در 29 تیرماه

پایان عملیات رفت حجاج در فرودگاه گرگان
صبح امروز (29 تیر) با انجام شانزدهمین پرواز، عملیات اعزام زایران سرزمین وحی در فرودگاه گرگان به پایان رسید.  عملیات اعزام زایران استان که از دوشنبه (24 تیر) شروع شد، در مدت شش روز با 16 پرواز توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام و امروز (29 تیر) به پایان رسید. در این مدت 3989 زایر در قالب 26 کاروان عازم سرزمین وحی شدند. عملیات بازگشت زایران به فرودگاه گرگان نیز قرار است 29 مرداد تا 4 شهریور در قالب 16 پرواز انجام شود.
پایان عملیات رفت پروازهای حج تمتع در فرودگاه بیرجند
از 25 تا 29 تیر 2504 هزار زایر با 10 پرواز از فرودگاه بیرجند به سرزمین وحی اعزام شدند. هادی سلامی، مدیرکل فرودگاه های استان گفت: طبق برنامهریزیهای انجام شده، امسال علاوه بر کاروان های استان خراسان جنوبی دو کاروان از خراسان رضوی نیز از فرودگاه بیرجند اعزام شدند و در مجموع تعداد 2504 نفر زایر به همراه بیش از 47 تن بار توسط هواپیمای ایرباس 600-300 شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی راهی خانه خدا شدند.

سلامی با اشاره به اینکه پروازهای اعزام زایران خانه خدا از 25 تا 29 تیرماه انجام شد، افزود: با همکاری همه جانبه تمام واحدها و اداره های فرودگاهی و استانی، امسال فرآیند تحویل بار و بازرسی مسافر در بهترین شرایط و با کمترین مشکل و تاخیر انجام شد.

وی گفت: در مجموع پروازها نزدیک به دو ساعت تاخیر و 30 دقیقه تعجیل داشتند و فرودگاه بیرجند طی این ایام به صورت 24 ساعته خدمات رسانی به زایران و مردم استان را بر عهده داشت.

سلامی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسهیل ارایه خدمات و ارتقای سطح کیفیت خدمات فرودگاهی در عملیات حج گفت: با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری، این اداره کل در راستای ارایه خدمات مناسب به زایران به تجهیز و تامین امکانات فرودگاهی برای هرچه بهتر برقرار شدن این پروازها اقدام کرده است.

فرودگاه کرمان با اعزام نخستین زائران حج 98 به عملیات حج پیوست

نخستین گروه زائران حج تمتع سال 98 طی مراسمی با حضور دست‌اندرکاران حج از فرودگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی کرمان بدرقه شدند و به این ترتیب این فرودگاه وارد عملیات حج شد.

 آیین معنوی بدرقه حجاج بامداد امروز، 29 تیر 98، با حضور جمعی از مسئولان استانی و فرودگاهی و اصحاب رسانه در فرودگاه بینالمللی کرمان برگزار شد.

مدیرکل فرودگاههای استان کرمان با بیان اینکه همه کاروان‌های کرمانی امسال مدینه اول هستند، گفت: امسال 3687 زائر کرمانی در قالب 25 کاروان از 29 تیر تا 3 مرداد 98 با 15 سورتی پرواز ایرباس، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی به سفر معنوی حج تمتع مشرف میشوند.

علی قاسمزاده افزود: نخستین گروه از زائران حج تمتع دیار کریمان ساعت 7:00 صبح امروز با 256 زائر فرودگاه کرمان را به مقصد مدینه منوره ترک کرد و پرواز آنها ساعت 9:24 در فرودگاه مدینه به زمین خواهد نشست.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسهیل ارائه خدمات و ارتقای سطح کیفیت خدمات فرودگاهی توسط اداره کل فرودگاههای استان کرمان در عملیات حج امسال گفت: این اداره کل در راستای ارائه خدمات بهینه به زائران بیت الله الحرام، نسبت به تجهیز ترمینال خارجی، چک دستگاههای کمک ناوبری و کمک بازرسی، چک سیستمهای روشنایی وغیره و همچنین برگزاری جلسات هماهنگی حج با ادارات و ارگانهای مرتبط اقدام کرده است تا خدمترسانی هرچه بهتر به زائران رقم زده شود. قاسمزاده همچنین در پایان به اطلاعرسانی به موقع عملیات اعزام زائران در پرتال اداره کل شامل اقدامات و الزامات فرودگاهی، توصیههای بهداشتی – امنیتی، مسیرهای رفت و آمد حجاج و… برای راهنمایی بیشتر و بهتر زائران اشاره کرد.

آغاز اعزام حجاج از فرودگاه همدان به سرزمین وحی از سوم مردادماه

سرهنگ رضا جباری پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران گفت: با بکارگیری کارکنان مجرب و آموزش دیده در تلاشیم تا خدمتگزاران خوبی برای زائران استان همدان و کردستان به سرزمین وحی که از فرودگاه بین المللی همدان عازم این سفر معنوی هستند، باشیم.

وی افزود: به لحاظ حفظ صیانت و منزلت نظام و از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران پرچم دار مبارزه با مواد مخدر در جهان است و برای حفظ این ارزش، از زائران می‌خواهیم که از به همراه داشتن هرگونه مواد مخدر، قرص‌های کدئین دار و مسکن خودداری کنند.

رئیس پلیس فرودگاه استان همدان افزود: به علت عدم وجود کنسول گری جمهوری اسلامی در کشور عربستان و قوانین سخت گیرانه این کشور در بحث همراه داشتن قرص‌های ترامادول و متادون و دیگر مسکن‌های کدئین دار از زائران می‌خواهیم که از به همراه داشتن این داروها خودداری کنند.

وی بیان داشت: برابر ماده ۱۷ قانون مبارزه با موادمخدر در صورتی که از زائران، مواد مخدر کشف شود ضمن توقیف گذرنامه برای بار اول یک تا ۵ سال و برای باردوم ۵ تا ۱۵ سال ممنوعیت خروج از کشور لحاظ می‌شود.

وی گفت: به لحاظ عدم شناخت کافی پلیس عربستان از داروهای گیاهی مثل شیرین بیان که به لحاظ شکلی به مواد مخدر شبیه است از زائران خواست از به همراه بردن این داروها نیز خودداری کنند.

سرهنگ جباری از زائران خواست در گیت های بازرسی با به همراه داشتن مدارک هویتی به ویژه گذرنامه با مأموران بازرسی همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: حجاج می‌توانند با ارائه نسخه پزشک معالج و تائید پزشک سازمان حج و زیارت داروهای خاصی را که برای درمان بیماری خود مصرف می‌کنند را به همراه داشته باشند.

سرهنگ جباری به زائرانی که دارای اعتیاد به مواد مخدر هستند توصیه کرد: تا قبل از سفر با معرفی خود به کمپ‌های ترک اعتیاد و اخذ تائیدیه سلامت از معاونت بهداری نیروی انتظامی استان از فیوضات این سفر معنوی بهره کافی را ببرند.

وی افزود: زائران مدارک هویتی را در چمدان‌های خود قرار ندهند و آن را همیشه نزد خود به همراه داشته باشند و از امانت گرفتن بار همراه دیگران خودداری کنند چراکه مسئولیت آور خواهد بود.

سرهنگ جباری بیان داشت: با توجه به کمبود فضای پارک و مسائل امنیتی در محل فرودگاه، مراسم بدرقه زائران از درب منزل و یا اماکن عمومی انجام شود و طی هماهنگی‌های انجام شده زائران با اتوبوس به محل فرودگاه اعزام خواهند شد.

بیش از ۳۹ هزار زائر تا پایان شنبه وارد عربستان شدند

بر اساس تازه ترین آمار منتشره شده از سوی ستاد های مدینه  و مکه، تا پایان امروز شنبه (۲۹ تیرماه) ۳۹۰۹۴  نفراز زائران و کارگزاران حج ۹۸ وارد خاک عربستان می شوند. برپایه این گزارش، تا پایان امشب  ۲۴۶۱۹ زائر با ۱۱۲ پرواز به مدینه و ۱۱۱۲۴ با ۴۶ پرواز به فرودگاه جده منتقل می شوند. قرار است تا پایان عملیات حج ۳۶۱ پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر”هما” از ۱۹ ایستگاه پروازی به مقصد دو فرودگاه مدینه و جده انجام شود.

این گزارش حاکیست، ۶۸۱۶۲ ویزا نیز تا امروز برای زائران و عوامل حج دریافت شده که نشان دهنده صدور  ۷۹.۵ درصد از ویزاهای حج ۹۸ است.

امشب همچنین ۹۲۸۰ زائر ایرانی در قالب ۶۶ کاروان مهمان شهر پیامبر هستند و ۱۷۵۶ زائر درقالب ۱۲ کاروان نیز پس از اقامت پنج روزه در این شهر و زیارت بارگاه رسول گرامی اسلام (ص) و ائمه بقیع علیهم السلام ازآن خارج شده و با پوشیدن لباس احرام در مسجد شجره برای انجام اعمال عمره تمتع به مکه مکرمه مشرف شدند.

تعداد زائران حاضر در مکه مکرمه نیز تا پایان امشب ۲۶۴۲۱ نفر در قالب ۱۸۲ کاروان اعلام شده است که ۱۱۰۸۲ نفر از جده و  ۱۵۳۳۹ نفر از مدینه وارد این شهر مقدس شده اند. به گفته علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت که در مکه بسر می‌برد تاکنون عملیات حج ۹۸ در مکه و مدینه به خوبی انجام شده است و مشکل خاصی برای زائران وجود ندارد.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: شرکت فرودگاه ها // تسنیم // تین نیوز // خبرگزاری مهر // فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو