پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ریشه سوانح در منیّت‌هاست/ ضرورتِ آموزش فرهنگ پرواز

تاریخ خبر: // کد خبر: 210189 // // //


ریشه سوانح در منیّت‌هاست/ ضرورتِ آموزش فرهنگ پرواز

در پی بحث‌هایی که درباره سوانح پروازی به ویژه سوانح امسال به وجود آمده است. علی عطارد خلبان پیشکسوت و مربی در گروه بحث و گفتگو مطلبی منتشر کرد.


ریشه سوانح در منیّت‌هاست/ ضرورتِ آموزش فرهنگ پرواز

در پی بحث‌هایی که درباره سوانح پروازی به ویژه سوانح امسال به وجود آمده است. علی عطارد خلبان پیشکسوت و مربی در گروه بحث و گفتگو مطلبی منتشر کرد که از نظر می گذرانید:

علت سوانح مشخص است ، بی فرهنگی و عدم آگاهی ما از این ورزش . ما این ورزش را فقط یک تیک اف کردن و ترمز چپ و راست زدن و در نهایت ترمال چرخیدن میدانیم . نه به محیط که در آن پرواز میکنیم آگاهیم ، نه وسیله پروازی را میشناسیم . نه درست مفهوم اس ای وی یا شبیه سازی را میدانیم ، بقدری همه در چشم هم چشمیه رفتن مسافت ، مسابقه ، بالاتر رفتن از بقیه گرفتار شدیم که هدف تغییر کرده و از پرواز را درست یادگرفتن به وسیله ای برای رو کم کنی یکدیگر تبدیل شده . البته رقابت صحیح باعث پیشرفت میشود و عالیست ، ولی اینجا ست که نداشتن فرهنگ یا ظرفیت به وسط می آید . وقتی حتی بین مربیان این رقابت برای بیرون دادن خلبانهای مسافت و مسابقه بده باب شده ، که خود من یکی از آنها هستم ، چه انتظاری میتوان داشت . قبل از یاد دادن مهارت باید ظرفیتِ داشتن این مهارت را در هنرجو بسازیم که سخت ترین قسمت آموزش است .
از طرف دیگر برای گرفتن گواهی ادونس فقط بیشتر به امتحان کتبی توجه میکنیم بی آنکه در نظر داشته باشیم که این خلبان باید بتواند دانسته های خود را به عمل تبدیل کند تا در زمان احتیاج جان او را نجات دهد . تا کی خودمان را گول بزنیم؟ تمام سوانح بخاطر منم های بی پشتوانه است .
ما دنبال یاد دادن و یاد گرفتن نیستیم ، دنبال منیّت هستیم ، دنبال گمشده ای هستیم که در این ورزش ، فکر می کنیم پیدا کردیم . از خودم شروع می کنم ، هدف اول من بیرون دادن خلبانهای مسافت و مسابقه است تا بتوانند برای من افتخار کسب کنند ، تا بتوانم بگویم فلان خلبان ماهر از گروه من است و در نتیجه همین طرز فکر را به هنرجو انتقال می دهم و انسانی مغرور با مهارت نسبتا خوب ولی مهارتی که با ظرفیت داشتن آن یکی نیست بیرون میدهم .
مانند کسی که قدرت دارد ولی ظرفیت داشتن این قدرت را هنوز بدست نیاورده است که در نهایت به ضرر خود و جامعه ای در آن است می شود . ما مربیان باید بتوانیم قبل از یاد دادن این فن ، فرهنگ این فن را در هنرجو بوجود آوریم و بعد به شما قول می دهم سوانح خیلی کمتر می شود . حرفهای من را اشتباه نگیرید ، باز هم تکرار میکنم رقابت باعث پیشرفت میشود ولی از نوع سالم آن . بیایید قبل از هرچیز فرهنگ این ورزش را در کشور جا بیاندازیم .
ارادتمند تمام عاشقان این ورزش

علی عطارد

 

منبع: کانال سروش پرواز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو