پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تجریه و تحلیل صورت های مالی ایرلاین ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 211301 // // // // // خبر مهم


تجریه و تحلیل صورت های مالی ایرلاین ها

طبق قانون تجارت کلیه شرکت های سهامی بایستی به صورت سالانه یک مجمع برگزار و در این “مجمع عمومی” صورت های مالی شرکت را که به تایید حسابرس رسیده است به “سهامداران” ارائه نمایند. خوشبختانه دو شرکت هواپیمایی “آسمان” و “کارون” به دلیل ثبت نام جهت سازمان بورس اوراق بهادار، اقدام به انتشار صورت های مالی حسابرسی شده در سامانه کدال (سایت بورس جهت انتشار گزارش ها و صورت های مالی) کرده اند. این دو شرکت مراحل پذیرش در بورس اوراق بهادار را شروع کرده اند و این موضوع باعث شفافیت بالایی خواهد شد.


تجریه و تحلیل صورت های مالی ایرلاین ها

طبق قانون تجارت کلیه شرکت های سهامی بایستی به صورت سالانه یک مجمع برگزار و در این “مجمع عمومی” صورت های مالی شرکت را که به تایید حسابرس رسیده است به “سهامداران” ارائه نمایند. این صورت های مالی شامل ترازنانه (وضعیت دارایی و بدهی شرکت) و “صورت سود و زیان” (میزان فروش و هزینه ها) در سال مالی است. صورت سود و زیان، میزان فروش شرکت و هزینه ها را به تفکیک سرفصل ها بیان می کند و نهایتا سود خالص شرکت را مشخص می نماید.

دسترسی به این صورت های مالی فقط برای سهامداران شرکت میسر است و چنانچه شرکت سهامی خاص باشد انتشار عمومی ندارد. اما شرکت های سهامی عام موظف به انتشار عمومی برای سهامداران (که هرکس می تواند باشد) هستند. صورت های مالی شرکت های هواپیمایی در ایران تا به حال انتشار عمومی نداشته اند چون سهامی عام نیستند و الزامی ندارند. این در حالی است که ، دسترسی به این صورت ها جهت بررسی وضعیت سوددهی صنعت، کارنامه مدیران و … بسیار مفید است.

خوشبختانه دو شرکت “آسمان” و “هواپیمایی نفت” به دلیل ثبت نام جهت سازمان بورس اوراق بهادار، اقدام به انتشار صورت های مالی حسابرسی شده در سامانه کدال (سایت بورس جهت انتشار گزارش ها و صورت های مالی) کرده اند. این دو شرکت مراحل پذیرش در بورس اوراق بهادار را شروع کرده اند و این موضوع باعث شفافیت بالایی خواهد شد.

تعاریف

در ادامه خلاصه گزارش های منتشر شده شرکت هواپیمایی نفت (کارون) ارائه می شود:

صورت های مالی شرکت کارون از سال 1392 تا 1396

صفحه سایت کدال مربوط به شرکت هواپیمایی نفت (کارون)

این جدول از صورت های مالی منتشر شده شرکت استخراج شده است. توجه شود سال مالی توسط شرکت تعیین می شود و اکثرا از ابتدای فروردین تا پایان اسفند است. رنگ قرمز بخش هزینه های شرکت را نشان می دهد. ستون درصد “نسبت به فروش” یعنی هر سرفصل چند درصد از فروش است. این پارامتر جهت مقایسه روند سودآوری شرکت در سال های مختلف، حاشیه سود و همچنین مقایسه یک شرکت با شرکت های دیگر بسیار سودمند است.

حال جدول مربوط به شرکت هواپیمایی آسمان تقدیم می شود:

صورت های مالی آسمان از سال 1392 تا 1395

صفحه سایت کدال مربوط به شرکت هواپیمایی آسمان

صورت های منتشره برای شرکت کارون تا پایان سال 1396 و شرکت هواپیمایی آسمان تا پایان سال 1395 می باشد، متاسفانه صورت های جدیدتر مربوط به گزارش های فصلی و جدید (سال 97 و …) هنوز منتشر نشده است. (از آنجایی که این شرکت ها در مراحل اولیه ورود به بورس هستند و هنوز پذیرش کامل انجام نشده، الزامی در این خصوص ندارند.)

جهت مقایسه صورت مالی شرکت هواپیمایی امارات هم در ادامه ارائه می شود:

صورت های مالی هواپیمایی امارات از سال 1392 تا 1395

مثلا طبق ترازنامه سال 1396 شرکت کارون دارایی های خالص شرکت حدود 72 میلیارد تومان است که مطابق صورت مالی منتشره شرکت حدود 3.6 میلیارد تومان سود خالص ایجاد کرده است. این نسبت خیلی مهم بوده و نشانه حاشیه سود و بهره وروی پایین صنعت است. که جذابیتی برای سرمایه گذاری ندارد.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از گروه تلگرامی خلبان عیسی خان اشتوداخ

 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو