پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نقش کره‌شمالی در جنگ ۱۹۷۳ اعراب علیه اسرائیل

تاریخ خبر: // کد خبر: 214664 // // //


نقش کره‌شمالی در جنگ ۱۹۷۳ اعراب علیه اسرائیل

«در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ که به جنگ “یوم کیپور” نیز معروف است، نیروی هوایی اسرائیل به جای نیروی هوایی مصر از جنوب و نیروی هوایی سوریه از شمال در حقیقت با یک ائتلاف عربی به علاوه کره شمالی مواجه شد.»


نقش کره‌شمالی در جنگ ۱۹۷۳ اعراب علیه اسرائیل

نشنال اینترست نوشته است: در آن جنگ، اسکادران‌های جت‌های جنگنده از الجزایر، عراق، لیبی و کره شمالی پیش از اکتبر ۱۹۷۳ در مصر مستقر شدند که در این میان اسکادران میگ‌های ۲۱ کره شمالی برای دفاع از جنوب مصر در پایگاه “بئر عریضه” مستقر شد.

خلبان‌های میگ ۲۱ کره شمالی تا ششم دسامبر ۱۹۷۳ وارد جنگ با جنگنده‌های اسرائیل نشده بودند اما در روز شش دسامبر ۱۹۷۳ با دو هواپیمای اسرائیلی از اسکادران‌های ۶۹ و ۱۱۹ اسرائیل که در حال گشت زنی بر فراز خلیج سوئز بودند، درگیر شدند.

جنگ یوم کیپور یا جنگ اعراب و اسرائیل در ۱۹۷۳ جنگی بود که از ششم تا بیست‌وپنجم اکتبر ۱۹۷۳ میان سوریه و مصر (با حمایت چند کشور عربی دیگر) و اسرائیل اتفاق افتاد. این جنگ با حمله غافلگیرانه مصر و سوریه علیه مواضع نیروهای اسرائیلی در شرق کانال سوئز و ارتفاعات جولان آغاز شد، مناطقی که شش سال قبل در جنگ شش‌روزه به تصرف قوای اسرائیل درآمده بود و در نهایت با وجود پیروزی‌های اولیه اعراب دو طرف با پیشنهاد سازمان ملل برای آتش‌بس، موافقت کردند.

 

منبع : ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو