پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تخلفی در واگذاری هواپیمایی ایرتور صورت نگرفته است+جوابیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 216130 // // // //


تخلفی در واگذاری هواپیمایی ایرتور صورت نگرفته است+جوابیه

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی هر گونه تخلف در واگذاری ایران ایرتور به بخش خصوصی را تکذیب کرد.


تخلفی در واگذاری هواپیمایی ایرتور صورت نگرفته است+جوابیه

سیدجعفر سبحانی امروز در یک نشست خبری درباره حواشی مطرح شده درباره واگذاری ایرتور به بخش خصوصی، با تکذیب اظهارات پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس مبنی بر وجود تخلف در واگذاری ایران ایرتور گفت: واگذاری این شرکت کاملا منطبق با قوانین بوده و خریدار ایران ایرتور همه تعهدات خود در قبال واگذاری را انجام داده است.

سید جعفر سبحانی – مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی – درباره واگذاری ایران‌ایرتور اظهار کرد: سال ۱۳۸۹ با مصوبه هیات واگذاری، آن زمان ایران‌ایر تور با قیمت پایه هفت میلیارد تومان به مزایده گذاشته شد. در آن زمان قرار بود ۲۵ درصد نقد و مابقی به صورت اقساط سه ساله پرداخت شود.

وی در مورد خریداران گفت: یک شرکت چندمنظوره به نام هسایار و شرکتی دیگر به نام احیای صنایع خراسان در آن مزایده شرکت کردند و آن سهم را خریدند. آنها ۹۵ درصد این سهم را که قیمت پایه‌اش هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود، در مزایده ۴۸ میلیارد تومان خریدند.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: این شرکت‌ها ۲۵ درصد از حصه اولیه را پرداخت کردند اما در ادامه در انجام تعهدات خود ناتوان بودند.

وی افزود: سازمان خصوصی‌سازی در راستای دفاع از حق دولت از خریدار وکالت گرفته بود که اگر خریدار در انجام تعهدات کوتاهی کرد بتواند سهم دولت را استیفاء کند؛ لذا در خردادماه، شهریورماه و آذرماه سال ۱۳۹۳ و خردادماه سال ۱۳۹۴ سازمان خصوصی‌سازی چهار نوبت مزایده برای این سهم برگزار کرد و هیچ کس برای خرید آن نیامد، چرا که این شرکت حتی یک پرواز هم نداشت و بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته داشت. همچنین حدود ۹۰ میلیون دلار بدهی ارزی داشت، در نتیجه کاملا ورشکسته بود.

سبحانی ادامه داد: در مزایده پنجم یک بخش خصوصی واقعی این شرکت را خریداری کرد که ۴۰ درصد نقد و مابقی را در اقساط دو ساله قرار شد بپردازد. آن خریدار بلافاصله ۴۰ درصد را نقد واریز کرد و تمام اقساط را به موقع پرداخت کرد. این مزایده‌ها با قیمت ۳۴ میلیارد تومان که دولت از آن دو شرکت طلب داشت انجام شد.

مشاور رییس سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: وقتی یک شرکت را می‌فروشند بدهی‌ها و زیان انباشته را در کنار دارایی‌ها می‌بینند. نمی‌شد که از زیان انباشته و بدهی‌ها گذشت و فقط دارایی‌ها را دید.

سبحانی تاکید کرد: این‌که گفته شده خریدار این مبلغ را پرداخت نکرده کذب محض است و شرکت هم روال خود را می‌گذراند.

وی تاکید کرد: خریدار فعلی تعداد پرسنل را به ۱۲۰۰ پرسنل رسانده، هواپیمای جدید گرفته، ناوگان هوایی را توسعه داده و بدهی را پرداخت کرده است؛ آیا این کار بدی است.

سبحانی ادامه داد: متاسفانه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدون هیچ سند و مدرکی می‌گوید این شرکت ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش داشته است آیا ایشان حتی یک برگ صورت مالی این شرکت را دیده که چنین حرفی می‌زند. ما باید بدانیم که یک شرکت از دارایی‌ها و بدهی‌ها تشکیل شده است و هر دوی اینها را در قیمت‌گذاری با هم ببینیم. شرکت ایران‌ایر تور به دلیل زیان انباشته ۴۰۰ میلیارد تومان عملا ورشکسته و زمین‌خورده بود.

به گزارش ایسنا، پژمان‌فر – نماینده مجلس – به تازگی عنوان کرده که فقط عنوان ایران ایرتور هزار میلیارد تومان می‌ارزید، با قیمت ۳۴ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار کردند.


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو