پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | در مورد چارتر بیشتر بدانید

تاریخ خبر: // کد خبر: 218445 // // //


در مورد چارتر بیشتر بدانید

به جز آژانس ها، برخی از شرکت های خصوصی و یا ارگان های دولتی، برای کارمندان خود هتل و بلیط هواپیما را چارتر می نمایند. با خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان یا به اصطلاح چارتر نمودن هتل و هواپیما از نظر اقتصادی به نفع شرکت خواهد بود، زیرا تعدادی از کارمندان به دلیل شغلی که دارند باید مدام در حال سفر کردن باشند، که چارتر دقیقا همانند خرید به صورت کلی است.


در مورد چارتر بیشتر بدانید

از کلمه چارتر در برخی مکان ها همانند هتل‌ها هم استفاده می کنند. به این منظور که هنگامی یک آژانس تعدادی از اتاق های هتلی را برای مدت زمان مشخصی اجاره می کند، می گویند آن تعداد اتاق را چارتر کرده است.

به جز آژانس ها، برخی از شرکت های خصوصی و یا ارگان های دولتی، برای کارمندان خود هتل و بلیط هواپیما را چارتر می نمایند. با خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان  یا به اصطلاح چارتر نمودن هتل و هواپیما از نظر اقتصادی به نفع شرکت خواهد بود، زیرا تعدادی از کارمندان به دلیل شغلی که دارند باید مدام در حال سفر کردن باشند، که چارتر دقیقا همانند خرید به صورت کلی است.

تقسیم بندی چارتر بر طبق ظرفیت صندلی

۱- فول چارتر (Full Charter): فول چارتر به این معناست که تمامی صندلی‌ های یک هواپیما را چارتر می‌کند.

۲- سیت چارتر (Seat Charetr): زمانی که قسمتی از صندلی‌ های یک هواپیما را چارتر می کنند، سیت چارتر می گویند.

چارتر کننده: آژانسی که همه یا تعدادی از صندلی های یک هواپیما را چارتر می نماید.

چارتر دهنده: شرکت ایرلاینی که صندلی های یک هواپیما را اجاره خواهد داد.

دسته بندی چارتر بر اساس زمان

پرواز چارتر به صورت شناور: این نوع پرواز چارتر به این صورت است که چارتر کننده برای مدت زمان مشخصی چارتر کند. به طور مثال، یک آژانس مسافرتی برای ۳ ماه بهار صندلی های یک هواپیما را چارتر می نماید. که بلیط هواپیما رفت و برگشت آن را در این مدت باید به فروش برساند. در این مدل چارتر، بلیط برگشت محدودیت زمانی نخواهد داشت. به طور مثال برخی از ایرلاین های ایرانی صندلی های هواپیمای خود را در مسیر فرودگاه تا فرودگاه کشور دیگری را چارتر می دهد و در نتیجه تمامی تورهای برقرار در این مسیر بر روی پروازهای چارتر انجام خواهد شد.

پرواز چارتر به صورت Back To Back: در پرواز چارتر  Back To Back چارتر کننده باید خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان خود را در یک فاصله زمانی معین شده در بین زمان رفت و برگشت به فروش برساند. هنگامی که یک بلیط چارتر به مقصد دبی را خریداری می نمایید، آژانس مسافرتی به شما می گوید که تاریخ بلیط هواپیما برگشت باید حداکثر تا ۲ هفته پس از پرواز رفت شما باشد.

پرواز چارتر به صورت Block: در این پرواز چارتر، چارتر کننده باید هم بلیط رفت و هم بلیط برگشت را در تاریخی مشخص به فروش برساند. به طور مثال، هنگامی که جهت خرید بلیط هواپیما به آژانس مسافرتی مراجعه می کنید، آژانس به شما اعلام می نماید که در تاریخ ۱۰ شهریور بلیط رفت و ۱۶ شهریور بلیط برگشت چارتر را خواهند داشت و در تاریخ دیگری این پرواز با این مقصد را ندارند.

بررسی تفاوت بلیط سیستمی و چارتر

۱- فروشنده بلیط: اصلی ترین تفاوت در بین بلیط سیستمی و چارتر این می باشد که بلیط سیستمی برخلاف بلیط چارتر، توسط خود شرکت های ایرلاین یا نمایندگی های آنان به فروش می رسد.

۲- زمان بلیط: تفاوت بعدی در بلیط سیستمی و چارتر این می باشد که برنامه‌ پروازهای سیستمی از طرف ایرلاین در تمامی فصول معین شده خواهد بود و از هر زمانی که بخواهید، تاریخ، ساعت، قیمت پرواز و همچنین رسیدن هواپیما به مقصد از ماه های قبل مشخص شده است.

۳- بازگشت هزینه و ساعت پرواز: در پروازهای چارتر نمی توان ساعت و همچنین تاریخ پرواز را تغییر داد. هزینه هایی هم که پرداخت نموده اید تا حدودی بدون بازگشت می باشد، ولی در پروازهای سیستمی به این صورت نیست. اگر خواستید تاریخ و یا ساعت پروازتان را تغییر دهید، می توانید در پروازهای سیستمی این کار را انجام دهید. در صورت کنسل شدن مسافرت خود، می توانید بلیط را پس داده و با کسر جریمه، مبلغ را دریافت نمایید.

۴- قیمت مختلف خرید بلیط برای رده های سنی متفاوت: در پروازهای سیستمی، بلیط هواپیما بر طبق رده های سنی مختلف قیمت گذاری می شود. به این صورت که قیمت بلیط کودکان بین ۵۰ الی ۷۵ درصد بلیط بزرگسالان می باشد. قیمت بلیط برای نوزادان در پروازهای خارجی و داخلی، حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد قیمت بلیط بزرگسالان خواهد بود. ولی در پروازهای چارتر، قیمت بلیط تمامی افراد بیشتر از ۲ سال یکسان است.

چارترکنندگان معتبر و اصلی

آژانس های مسافرتی که جهت چارتر نمودن پروازها با ایرلاین ها قرارداد بسته و بلیط آن ها را می فروشند جز چارتر کنندگان اصلی هستند.

برخی از چارتر کنندگان خودشان جز طرفین اصلی قرار داد نبوده و مجددا پرواز را از چارترکنندگان اصلی، چارتر می نمایند. که در موارد بسیاری این مشکل برای مسافران پیش آمده و بلیط خود را از چارتر کنندگان اصلی تهیه ننموده اند که دچار بی برنامگی و همچنین آشفتگی در پروازشان شده اند.

اگر می خواهید دچار مشکلاتی همچون ساعت و تاریخ پرواز و یا حتی نبودن اسمتان در لیست پرواز نشوید، حتما بلیط هواپیما مورد نظر خود را از چارتر کنندگان معتبر و اصلی تهیه نمایید.

دلیل تخفیف‌ها و ارزان بودن بلیط چارتر

احتمالا در برخی از وب سایت ها با بلیط هواپیما ارزان و وسوسه کننده ای مواجه شده باشید. برای بیشتر مسافران این سوال پیش خواهد آمد که دلیل قیمت ارزان این بلیط ها چه خواهد بود؟

بلیط هواپیما ارزان در برخی از سفرها به این علت است که چارترکننده مبلغ بلیط های پرواز را قبلا پرداخته نموده و اگر این بلیط ها در مدت زمان مشخص شده به فروش نرسد، دچار ضرر مالی خواهد شد. پس به این علت، مخصوصا در روزهای پایانی حاضر است که بلیط های خود را به هر قیمتی به فروش برساند.

قیمت بلیط هواپیما چارتر، به زمان خرید بلیط هواپیما بستگی خواهد داشت. در فواصل زمانی که مسافرت های بیشتری انجام می شود (مانند تعطیلات رسمی) قیمت بلیط چارتر و سیستمی فرقی نخواهد داشت. ولی برای خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان، باید زمان پرواز نزدیکتری را انتخاب کنید چرا که هرچقدر که نزدیک به زمان پرواز باشید، بلیط ارزانتری را خریداری خواهید کرد.

نکاتی در خصوص خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان

۱- اگر می خواهید بلیط هواپیما ارزانی را خریداری نمایید، در لیست پروازهای چارتر اگر بلیط ارزانی را مشاهده نمودید بدون معطلی آن خرید بلیط هواپیما را انجام دهید. چون بلیط های ارزان سریعا فروخته می شوند.

۲- اگر بلیط ارزانی را در لیست پیدا نکردید و تاریخ سفر اهمیتی برایتان ندارد، می توانید در روزهای پایانی دنبال بلیط ارزان باشید. معمولا چند روز مانده به تاریخ پرواز، خواهید توانست بلیط ارزانتری را تهیه کنید.

۳- خرید بلیط لحظه آخری هواپیما، معمولا آژانس های مسافرتی این نوع بلیط را در زمان نزدیک به پرواز و همچنین فواصلی که مسافرت کمتری انجام می شود، با قیمت پایین تری به فروش می رسانند.

۴- نکته قابل توجه در خصوص بلیط برگشت است. اگر بلیط رفت خود را بسیار ارزان خریداری نموده اید، به قیمت بلیط برگشت خود هم توجه کنید. در بسیاری از موارد، مسافران بلیط رفت ارزانی را تهیه کرده‌اند، اما در خرید بلیط هواپیما برگشت با بلیط های بسیار گران قیمتی مواجه شده اند.

 

منبع :  بااندکی اضافات و تلخیص از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو