پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آخرین پرتاب موشک سایوز با اجزای اوکراینی

تاریخ خبر: // کد خبر: 219266 // // //


آخرین پرتاب موشک سایوز با اجزای اوکراینی

ناو سایوز ام.اس-۱۵ آخرین پرتاب این سفینه با موشکی است که بخشی از اجزای آن ساخت صنایع اوکراینی هستند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) ناو سایوز ام.اس-۱۵ آخرین پرتاب این سفینه با موشک نوع سایوز اف-گ خواهد بود که در ساخت آن از برخی قطعات و تجهیزات کارخانه‌های اوکراینی استفاده شده است.


آخرین پرتاب موشک سایوز با اجزای اوکراینی

 در دوران شوروی سابق، اوکراین یکی از مراکز اصلی ساخت سامانه‌های فضایی و موشکی از جمله سامانه ردیابی و اتصال کورس و یا موشک زنیت به شمار می‌رفت. به دنبال چالش‌های سال‌های اخیر و تیره شدن روابط سیاسی بین روسیه و اوکراین، روس‌ها تصمیم گرفتند وابستگی‌های خود به اوکراین را به حداقل برسانند و در راستای همین سیاست، کارشناسان فنی موشکی “روسکاسموس” بر روی استفاده از موشک سایوز با تجهیزات کاملا روسی تمرکز کردند و قرار است از این پس مدل دیگری از پرتابگر سایوز را بکار بگیرند که نیازی به قطعات و سامانه‌های اوکراینی ندارد و پرتاب سایوز ام.اس-۱۵ آخرین بهره‌برداری از موشک نوع سایوز اف.گ خواهد بود.

خدمه سایوز ام.اس-۱۵ شامل فضانورد روس اولگ اسکریپوچکا، جسیکا میر آمریکایی و اولین فضانورد امارات هزا المنصور هستند. سایوز ام.اس-۱۶ در ۲۰ مارس ۲۰۲۰ توسط موشک سایوز- ۲.۱آ مجهز به یک سامانه هدایت ساخت روسیه به فضا پرتاب خواهد شد.

از سال۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹، ۶۹ فروند موشک سایوز اف.گ به فضا پرتاب شد که یکی از آنها در اکتبر ۲۰۱۸ ناکام بود. سیستم کنترل این پرتابگر در دو شرکت اوکراینی در خارکف ساخته شده است. براساس برنامه روسکاسموس از سال ۲۰۲۰، موشک سایوز -۲.۱آ جایگزین آن می شود که از سال ۲۰۰۴ پرواز می‌کند. سیستم کنترل این پرتابگر جدید در شرکت تحقیق و تولید اتوماسیون فضایی در شهر یکاترینبورگ روسیه ساخته می‌شود.

تارنمای خبری ناسا اعلام کرد که پرتاب سایوز ام.اس-۱۵ برای ساعت ۱۶.۵۷ روز ۲۵ سپتامبر(بوقت مسکو) پیش‌بینی شده است و الحاق آن با ایستگاه فضایی بین‌المللی در ساعت ۲۳:۰۰ همان روز انجام می‌شود.

لازم به یادآوری است که در ژوئن سال ۲۰۱۸، آژانس فضایی روسیه و مرکز فضایی محمد بن راشد موافقتنامه‌ای را برای پرواز اولین فضانورد امارات به ایستگاه فضایی بین‌المللی امضا کردند. در سپتامبر سال ۲۰۱۸، آموزش دو نامزد فضانورد امارات، خلبان نظامی هزازا المنصوری و مهندس فنی سلطان النایادی، در مرکز آموزش فضانوردی مسکو آغاز شد.

 

منبع :  با اندکی اضافات و تلخیص از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو