پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هشدار یک نماینده مجلس در خصوص خطر احتمالی انحصار ایرلاین‌ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 222674 // // // // //


هشدار یک نماینده مجلس در خصوص خطر احتمالی انحصار ایرلاین‌ها

سید حسین افضلی، نماینده محترم مجلس در خصوص گرانی بلیت هواپیما و خطرات احتمالی انحصار ایرلاین ها هشدار داد و بیان داشت که حتی تصویب لایحه افزایش 30 درصدی مالیات بر ارزش افزوده سوخت هواپیما، نمی تواند دلیلی بر گرانی های بلیت های پروازی باشد. افضلی معتقد است که قدرت خرید مردم با افزایش قیمت های پروازها، هیچ تناسبی نداشته و باید مورد بررسی قرار گیرد.


هشدار یک نماینده مجلس در خصوص خطر احتمالی انحصار ایرلاین‌ها

به گزارش ایرلاین پرس، سید حسین افضلی، نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش بی رویه قیمت بلیت هواپیما و خطرات احتمالی انحصار ایرلاین ها ، هشدار داد. وی در این خصوص عنوان نمود که، افزایش قیمت بلیت هواپیما، موضوعی مهم است که باید به شکل شفاف ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم تغییراتی برای کاهش نرخ‌ها اعمال شود. ممکن است که گرانی بلیت هواپیما به دلیل انحصار شرکت‌های هواپیمایی به وجود آمده باشد از همین رو باید دستگاه‌های نظارتی به ویژه وزارت راه و شهرسازی به این موضوع ورود کنند و دلایل گرانی بلیت هواپیما که در اکثر روزهای سال شاهد آن هستیم را به صورت شفاف و روشن اعلام کنند. آنچه در شرایط فعلی تردیدی درباره آن وجود ندارد، این است که قیمت بلیت هواپیما در متناسب وضعیت درآمدی مردم نیست و باید دید چه مساله‌ای باعث به وجود آمدن این شرایط شده است. استفاده و حمایت از بخش خصوصی کار بسیار خوبی است اما حاکمیت به ویژه در کشورهای پیشرفته، ضمن اینکه از شرکت‌های خصوصی حمایت می‌کند به‌شدت مراقب این است که انحصار به وجود نیاید.

در کنار آن اگر بخش خصوصی فعال می‌شود به دلیل آن است که مزیت‌هایی برای اقتصاد به همراه بیاورد و برای مثال در حوزه هوانوردی، رقابت ایرلاین‌ها باید منجر به کاهش قیمت بلیت هواپیما شود و آنچه امروز می‌بینیم قطعا برای خدمت‌رسانی به مردم پسندیده نیست. اگر چند شرکت هواپیمایی به هر دلیلی به گونه‌ای عمل کنند که قیمت‌ها بی‌رویه افزایش پیدا کند آنجاست که حاکمیت باید ورود کند. متاسفانه ما در اغلب روزهای سال شاهد قیمت‌های بالای بلیت هواپیما هستیم و این مساله باید متوقف شود. افزایش قیمت بلیت هواپیما در ایام پیک سفر امری طبیعی است اما امروز به‌ طور دائمی و هر روزه شاهد قیمت بالای بلیت هواپیما هستیم. باید توجه داشت که تمام مردمی که از حمل‌ و نقل هوایی استفاده می‌کنند تاجر و ثروتمند نیستند، بسیاری از مردم به دلایل شغلی، بیماری، تحصیلی و … ناچار هستند از هواپیما استفاده کنند…

قیمت بلیت هواپیما به هیچ وجه ، متناسب با معیشت مردم نیست. یکی از بحث‌هایی که مطرح شده و به عنوان دلیلی برای افزایش قیمت بلیت شمرده می‌شود، مطرح شدن افزایش 30 درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده سوخت هواپیما در لایحه پیشنهادی مجلس است که با وجود مخالفت کمیسیون عمران به صحن رسید. در ابتدا باید توجه داشت اینکه با موضوعی درکمیسیون‌ها مخالفت شود اما در نهایت به صحن برود و تصویب شود، امری طبیعی است از همین رو باید دلایل را شنید و متناسب با آن ، موضوع را قضاوت کرد اما باید دید که آیا گرانی که قرار است در پی افزایش مالیات بر ارزش‌افزوده سوخت هواپیما صورت بگیرد واقعا متناسب این افزایش است یا اینکه تنها یک بهانه برای افزایش بی‌رویه بیشتر بلیت هواپیما خواهد بود؟

توضیحات تکمیلی:

لازم بذکر است که بحث افزایش 30 درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده سوخت هواپیما و اثرات احتمالی آن روی افزایش قیمت بلیت پروازی، توسط اسعدی سامانی در چند روز پیش مطرح شد. از طرف دیگر ضرورت دارد که برای خوانندگان محترم تشریح شود که :

–  قیمت سوخت ، تنها یک سوم قیمت بلیط پروازی را تشکیل می دهد. با فرض افزایش 30 درصدی مالیات بر ارزش افزوده که 9 درصد از کل قیمت سوخت را تشکیل می دهد، مبلغ بسیار بسیار ناچیزی در حدود 3 درصد، بر مبلغ کلی سوخت اضافه می شود.

– سوخت تحویلی به پروازهای ایرلاین های ایرانی، بشدت پائین بوده و طبق شنیده ها زیر 1000 تومان(650 تومان) ، عرضه می گردد، لذا طرح مباحثی این چنین برای افزایش قیمت بلیت پرواز، مباحثی عموما انحرافی بوده و از اهمیت لازم برای بررسی برخوردار نیست.

اختصاصی ایرلاین پرس

مطالب اولیه با اندکی اضافات و تلخیص، برگرفته از روزنامه اعتماد


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو