پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | قبرس ترکیه را به ایجاد اختلال در پروازهای مسافربری در این کشور متهم کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 223598 // // //


قبرس ترکیه را به ایجاد اختلال در پروازهای مسافربری در این کشور متهم کرد

مقامات هواپیمایی کشوری قبرس می‌گویند پرواز هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه، فعالیت یکی از فرودگاه‌های این کشور را مختل کرده است.


قبرس ترکیه را به ایجاد اختلال در پروازهای مسافربری در این کشور متهم کرد

مقامات قبرسی چهارشنبه اعلام کردند پرواز پهپادهای ترکیه‌ای نزدیک فرودگاه «پافوس» پرواز کرده و موجب تغییر مسیر هواپیماهای مسافربری شده‌اند.

به نوشته وبگاه قبرسی «سایپرس میل»، پهپادهای ترکیه‌ای دائما نزدیک پافوس، منطقه‌ای که عملیات حفاری ترکیه در حال انجام است پرواز می‌کنند و در نتیجه کنترل‌کننده‌های هوایی بارها مجبور شده‌اند از هواپیمای دیگر درخواست کنند که یا در فرودگاه پافوس فرود آمده و یا با پرواز از این فرودگاه مسیر خود را تغییر دهند.

به گزارش برخی رسانه‌ای محلی، نوع این پهپادها «بیرقدار تی بی-2» است که در آگوست و ژوئن (خرداد و مرداد) پرواز‌های آن‌ها در منطقه یاد شده افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، ارتش ترکیه در سال ۱۹۷۴ و در واکنش به اقدامات یونان برای الحاق بخش‌هایی از قبرس به خود، با انجام یک عملیات نظامی بخشی از شمال قبرس را تحت کنترل خود درآورد. به دنبال حضور نظامی ترکیه در شمال قبرس، یونانی‌تبارهای قبرس در برابر عملیات نظامی ترکیه دست به مقاومت زدند و دو طرف وارد جنگ شدند اما در نهایت، یونانی تبارها و تُرک تبارها آتش‌بس کردند و از آن زمان این آتش‌بس برقرار مانده است.

به نوشته سایپرس میل، رئیس مرکز کنترل منطقه ای نیکوزیا در این زمینه گفت که پهپاد‌های ترکیه‌ای بین آنتالیا و پافوس پرواز می‌کنند، اما وضعیت تحت کنترل است.

این مقام سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری قبرس از پرواز یک تا دو پهپاد ترکیه‌ای در فاصله ۱۵ تا ۲۰ مایلی پافوس خبر داد. جمهوری قبرس اعلام کرده که این تخلفات را به سازمان‌های بین‌المللی گزارش کرده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه چندی قبل در پیامی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد عملیات نظامی این کشور در قبرس برای حفاظت از منافع قبرسی‌های تُرک‌تبار اعلام کرد که آنکارا در صورت لزوم آمادگی تکرار چنین عملیاتی را دارد.

در بخشی از بیانیه اردوغان آمده بود: «آن‌هایی که در آرزوی تغییر این واقعیت که قبرسی‌های ترک‌تبار بخش جدایی ناپذیر ملت ترکیه هستند،  متوجه خواهند شد که آرزوی باطلی در سر دارند.»

منبع : فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو