پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز هواپیما‌های سمپاش بر فراز مزارع نیشکر مورد هجوم ملخ

تاریخ خبر: // کد خبر: 223629 // // //


پرواز هواپیما‌های سمپاش بر فراز مزارع نیشکر مورد هجوم ملخ

قاسم آل کثیر ،معاون بهره برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان از سمپاشی و مبارزه با آفت ملخ در مزارع نیشکر استان با استفاده از پهپاد و هواپیمای سمپاش خبر داد.


پرواز هواپیما‌های سمپاش بر فراز مزارع نیشکر مورد هجوم ملخ

قاسم آل کثیر معاون بهره برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: ملخ‌ها از حدود ۲ ماه پیش به مزارع شرکت توسعه نیشکر حمله کردند و از همان ابتدا، برنامه‌ریزی پایش مزارع از سوی موسسه تحقیقات نیشکر و مدیریت حفظ نباتات استان و با کمک مدیریت‌های مطالعات کاربردی کشت و صنعت‌های نیشکری صورت گرفت.

او اظهار داشت: پس از مشخص شدن کانون‌های استقرار ملخ، بلافاصله عملیات کانون کوبی با پهپاد صورت گرفت، اما با گسترش آلودگی عملیات مبارزه ابتدا با یک هواپیما و سپس با ۲ هواپیما ادامه یافت که طی عملیات شبانه‌روزی موج اول حمله ملخ مهار شد.

آل کثیر تصریح کرد:، اما پس از تولید نسل بعدی آفت، موج دوم که گسترده‌تر بود آغاز شد و با آمادگی در مجموعه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، عملیات سمپاشی با سرعت و شتاب بیش تری ادامه یافت و هم‌اکنون نیز با بکارگیری تجهیزات زمینی، پهباد و هواپیما این مبارزه به طور جدی ادامه دارد.

معاون بهره‌برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اذعان داشت: براساس برآورد‌های انجام شده آلودگی در حدود ۱۰ هزار هکتار از کشت و صنعت‌های هفت گانه این شرکت گزارش شده و با بکارگیری مجموعه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری، عملیات مبارزه مدیریت می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: البته با وجود مبارزه مستمر، به دلیل تخم‌ریزی صورت گرفته توسط آفت، امکان هجوم مجدد تا پایان مهرماه وجود دارد و کشت وصنعت‌های نیشکری تا آن زمان در آماده‌باش کامل قرار دارند و سازمان جهاد کشاورزی نیز به حمایت خود در مبارزه با این آفت خطرناک ادامه می‌دهد.

قاسم آل کثیر در ادامه افزود: تاکنون نشست‌های مکرری برای هماهنگی و پشتیبانی عملیات سمپاشی هوایی با جهاد کشاورزی خوزستان برگزار شده و تلاش می‌شود در هماهنگی مستمر، نسبت به مبارزه و کانون کوبی و مدیریت آفت مذکور اقدام شود.

او ادامه داد: مجموعه مجتمع کشت و صنعت حکیم فارابی به عنوان پایگاه پشتیبانی عملیات، الگوی خوبی از مبارزه با آفت را پیش می‌برد و مدیریت و پرسنل این مجتمع تلاش‌های زیادی در این زمینه متحمل شده‌اند و در سایر کشت و صنعت‌ها نیز این مبارزه و مدیریت آفت، در هماهنگی کامل با هم در حال انجام است.

ورود آفت ملخ (دریایی) برای نخستین بار در ماه‌های اخیر در بهمن ماه پارسال در هندیجان گزارش شد و متعاقب آن عملیات پایش و مبارزه با این آفت مهلک در سطح بیش از ۶۰هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی از جمله اراضی نیشکری خوزستان آغاز شد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو