پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آخرین اخبار از پایان عملیات بازگشت حجاج

تاریخ خبر: // کد خبر: 224408 // // //


آخرین اخبار از پایان عملیات بازگشت حجاج

عملیات بازگشت حج سال 98، با بازگشت آخرین گروه از زائران خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و تهران به پایان رسید.


آخرین اخبار از پایان عملیات بازگشت حجاج

متوسط تأخیر در پروازها، ۱۹ دقیقه

سیاوش امیرمکری با اشاره به اینکه عملیات اعزام و پذیرش بیش از ۸۸ هزار و ۶۰۰ زائر ایرانی خانه خدا از ۱۷ تیر در ۱۹ فرودگاه بین المللی کشور آغاز شده بود گفت: ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با انجام ۷۶۰ سورتی پرواز در مدت دو ماه، بدون کوچکترین کمک از ناوگان‌های هوایی عربستان سعودی و سایر کشورها، موفق به انجام این عملیات سنگین و بی سابقه در کشور شد.

امیرمکری همچنین با اشاره به اینکه متوسط تاخیرها به طور کلی در حدود ۱۹ دقیقه بود گفت: با وجود رشد ۴ درصدی زائران و ۱۴/۵ درصدی پروازها نسبت به سال گذشته، با هماهنگی و همدلی دستگاه‌های مختلف اجرایی و انتظامی و امنیتی مستقر در فرودگاه‌ها، تاخیرها کاهش چشمگیری نسبت به سال قبل داشت و بسیاری از پروازها هم با تعجیل به فرودگاه‌های مقصد رسید.

وی از سهم ۲۶ درصدی ترمینال تازه افتتاح شده سلام در فرودگاه امام خمینی در جابه جایی حجاج بیت الله الحرام خبر داد و گفت: سایر حجاج از طریق ۱۸ فرودگاه تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران منتقل شدند.

وی افزود: در هفته نخست عملیات بازگشت، بدلیل برخی ناهماهنگی ها، برخی پروازها با تأخیر روبه رو شد که خوشبختانه با مدیریت صحیح و دقیق، و برنامه ریزی مجدد، مانع تسری تاخیرها به سایر پروازها شدیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به تاکیدات وزیر راه و شهرسازی در خصوص برنامه ریزی دقیق و اجرای زمان بندی شده عملیات حج گفت: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با تشکیل ستاد عملیات حج و به روز رسانی سامانه‌های ناوبری و هوانوردی خود، برای برقراری پروازهای ایمن و به هنگام، آمادگی کامل داشت و با سایر دستگاه‌های دخیل در عملیات حج، هماهنگی‌های لازم را در بالاترین حد ممکن به انجام رسانده بود.

نخستین بار، عربستان سعودی ضمن خودداری از کمک به جابه جایی حجاج ایرانی، از کمک سایر ایرلاین‌های ایرانی و خارجی به ایران ایر ممانعت و اعلام کرد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران باید فقط به کمک هواپیماهای خود این حجم از زائران را جابه جا کند در حالی که در سال‌های گذشته، حداقل ۵۰ درصد زوار خانه خدا با ناوگان سعودی جابه جا می‌شدند.

بسته شدن پرونده بازگشت حجاج / جزئیات ۷ پرواز پایانی حاجیان به فرودگاه‌های کشور

اصغر زاده گفت: پرونده بازگشت حجاج امروز با انجام ۷ پرواز از فرودگاه مدینه به فرودگاه‌های مشهد، تبریز، امام خمینی (ره) انجام می‌شود.

معصومه اصغرزاده سخنگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر از بازگشت تمامی زائران خانه خدا تا پایان امروز خبر داد و گفت: تا ساعت ۲۴ شانزدهم شهریور  ۸۶ هزار و ۹۶۳ حاجی به کشور بازگشته اند که از این تعداد ۳۸ هزار و ۲۹۲ نفر از فرودگاه جده و ۴۸ هزار و ۶۷۱ نفر از مدینه به ایران پرواز داشته‌اند.

او تاکید کرد: تعداد ۳۵۶ پرواز‌ بازگشت حجاج  تا شب گذشته  انجام شده که از این میزان ۱۵۷ پرواز از جده و ۱۹۹ پرواز از مدینه انجام شده است.

اصغر زاده اظهار کرد: امروز ۷ پرواز از فرودگاه مدینه به شهرهای مشهد، تبریز و تهران انجام می‌شود و پرونده بازگشت حجاج سال ۹۸ امشب تا بسته می‌شود.

سخنگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر توضیح داد: امسال میزان تأخیر در پرواز‌های حج بسیار کاهش چشمگیری داشته است به طوری که بسیاری از پرواز‌های حج با تعجیل انجام می‌شد. بسیاری از پرواز‌های برگشت حجاج امسال با تعجیل انجام شده است.

در نهایت گفتنی است، ۳۶۱ پرواز برگشت حجاج به کشور انجام شده که ۱۷۶ پرواز از فرودگاه جده و ۱۸۵ پرواز از فرودگاه مدینه بوده است.

پرواز برگشت حجاج در ۱۹ فرودگاه از جمله فرودگاه امام خمینی(ره)، اهواز، اصفهان، بیرجند، ارومیه، بندرعباس، بوشهر، تبریز، رشت، زنجان، زاهدان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد انجام شده است.

امسال بیشترین تعداد پرواز مربوط به فرودگاه امام خمینی(ره) با ۹۵ پرواز و کمترین آن مربوط به فرودگاه رشت با ۲ پرواز بوده است.

همچنین امسال ۹ فروند هواپیما از شرکت هواپیمایی ایران ایر تمامی پرواز‌های حج را انجام داده‌اند و امسال با رشد ۹۸ درصدی حجاج رو به رو بوده‌ایم.

متأسفانه امسال کشور عربستان اجازه نداد که شرکت‌های هواپیمایی دیگر در عملیات حج همکاری داشته باشند و کشور عربستان هم خود عملیات حج را بر عهده نگرفت، بنابر این شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تنهایی و با هواپیما‌های ملکی خود تمامی پرواز‌های حجاج را انجام دادند.

جدول پرواز بازگشته حجاج در هفدهم شهریور امسال

مدینه-مشهد

شماره پرواز شماره کاروان ساعت ورود به مشهد
۱۵۷۱
۱۹۱۸۵-۱۹۱۹۱
۱۵:۵۵

مدینه-تبریز

شماره پرواز شماره کاروان ساعت ورود به تبریز
۱۵۵۱
۱۱۰۳۸-۱۱۰۶۴
۰۷:۴۵
۱۵۶۷
۱۷:۴۵

مدینه-فرودگاه حضرت امام (ره)

شماره پرواز شماره کاروان ساعت ورود به فرودگاه حضرت امام (ره)
۱۵۵۵
۱۷۳۰۶-۱۷۳۱۵
۰۹:۳۰
۱۵۵۹
۱۷۲۹۳-۱۷۳۱۵-۳۵۰۳۳
۱۱:۳۰
۱۵۶۹
۱۷۲۹۳-۴۱۰۰۱
۰۲:۳۰ بامداد روز هجده ام شهریور
۱۵۶۳
۱۷۲۹۸-۴۹۰۰۱
۰۴:۱۵ بامداد روز هجده ام شهریور

شایان ذکر است خانواده حجاج گرامی برای دریافت اطلاعات مربوط به روز و ساعت پروازهای بازگشت حجاج به کشور می توانند به سایت haj.iranair.com مراجعه کنند، همچنین هواپیمایی جمهوری اسلامی “ایران هما” برای دسترسی حانواده های گرامی به اطلاعات پروازهای بازگشت حجاج به کشور ،شماره تلفن های پاسخگویی در مراکز استان ها ی خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و تهران را به شرح ذیل  اعلام  می کند.

ایستگاه پروازی شماره تلفن های پاسخگو
فرودگاه مشهد
۳۳۰۰۳۱۳۴-۳۳۰۰۳۲۳۰-۰۵۱
فرودگاه تبریز
۰۹۱۴۸۴۱۹۰۰۷-۰۹۳۵۲۱۳۱۸۲۰
فرودگاه حضرت امام (ره)
۴۶۶۲۵۱۵۱-۰۲۱- ۰۹۱۲۲۹۹۷۱۰۸ -۰۹۱۲۱۱۳۲۵۴۰

 

پایان بازگشت حجاج خراسانی

عملیات بازگشت حجاج خراسانی عصر یکشنبه با فرود آخرین پرواز آنان در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد پایان یافت.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی  گفت: عصر امروز با فرود پرواز شماره ۱۵۷۱ شرکت هواپیمایی هما، آخرین گروه زائران خراسانی در قالب ۲کاروان به تعداد ۲۵۴نفر وارد مشهد شدند و عملیات انتقال و بازگشت حجاج خراسانی پایان یافت.
محمدباقر قاسم زاده افزود: برای مراسم حج تمتع امسال حدود ۱۲هزار زائر از استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی از فرودگاه مشهد به خانه خدا اعزام شدند و پس از پایان مراسم حج از ۳۱مرداد ماه تا امروز حاجیان خراسانی در قالب ۷۹کاروان با ۴۶پرواز وارد فرودگاه مشهد شدند.
معاون هماهنگی امور زائران خراسان رضوی نیز  گفت: اعزام و بازگشت حاجیان بدون مشکل انجام شد.
محمد صادق براتی افزود: تسهیلات و تمهیدات ویژه ای برای انجام عملیات حج امسال اندیشیده و اجرایی شد که حاصل تجارب و انسجام کارگروه حج در فرودگاه مشهد بود.
پارسال نیز حدود ۱۲هزار زائر در قالب ۸۰کاروان از طریق فرودگاه مشهد عازم سرزمین وحی شدند.
فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که به طور میانگین روزانه ۱۸۰پرواز و در زمان اوج مسافرت‌ ها تا ۲۵۰پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می‌شود.

تمام حجاج اصفهان و چهارمحال و بختیاری به کشور بازگشتند

مدیرکل فرودگاه‌های استان اصفهان گفت: آخرین پرواز حجاج اصفهان و چهارمحال و بختیاری به تعداد ۲۳۳ نفر، پس از انجام مناسک در سرزمین وحی از طریق فرودگاه شهید بهشتی وارد ایران شدند.

حسن امجدی، از اتمام پروازهای بازگشت حجاج سال جاری خبر داد و افزود: پروازهای بازگشت حجاج به فرودگاه اصفهان که از روز دوشنبه بیست و هشتم مرداد سال جاری آغاز شده بود، روز گذشته به پایان رسید.

وی ادامه داد: در طول این مدت، هفت هزار و ۷۱۹ مسافر در قالب ۵۲ کاروان از استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری، با ۳۲ پرواز از سرزمین وحی وارد فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان شدند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان با اشاره به میانگین تعجیل ۵۵ دقیقه ای در ۵۳ درصد از پروازهای برگشت اظهار داشت: در مجموع عملیات رفت و برگشت حج تمتع امسال در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد ۱۸.۵ درصدی در تعداد پرواز، رشد ۱۶.۵ درصدی در تعداد مسافر و رشد ۷.۵ درصدی در میزان بار مسافر بودیم.

به گفته وی، امسال شمار زائران اعزامی از فرودگاه اصفهان به سرزمین وحی در مقایسه با سال گذشته دستِ‌کم یکهزار و ۵۰۰ تَن بیشتر بود.

امجدی اضافه کرد: با برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته و همکاری تمام واحدها و ادارات فرودگاهی و استانی، امسال فرآیند تحویل بار و بازرسی مسافر در بهترین شرایط و با کمترین مشکل و تاخیر صورت گرفت.

امجدی با ابراز خشنودی از روند اجرایی عملیات رفت و برگشت حجاج و قدردانی از عوامل مرتبط گفت: در طول برگزاری این عملیات با تشکیل کمیته حج، برگزاری جلسات متعدد و برنامه ریزی‌های مستمر سعی بر ارائه خدمات مطلوب به زائران و مستقبلین آنها داشتیم و تلاش چشمگیر کلیه عوامل و دست‌اندرکاران خدمت‌رسان موجب شد تا عملیات اعزام و بازگشت حجاج در سال ۱۳۹۸ به بهترین نحو ممکن در فرودگاه اصفهان انجام پذیرد.

۲۶ کاروان از استان اصفهان، مدینه قبل و ۲۳ کاروان مدینه بعد بودند.
سال گذشته پنج هزار و ۷۸۵ زائر در قالب ۴۵ کاروان از استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان عازم سرزمین وحی شدند.
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، اکنون به شهرهای نجف و بغداد عراق، کویت، دبُی امارات عربی متحده، استانبول ترکیه و تفلیس گرجستان و دوحه قطر پرواز مستقیم دارد.
همچنین علاوه بر شرکت‌های هواپیمایی فعال داخلی، شرکت‌های العراقیه، ترکیش، فلای دوبی و قطر ایرویز در جابهجایی مسافر، با این فرودگاه همکاری دارند.
فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی در شرق اصفهان دارای ۲ باند به طول چهار هزار و ۳۹۷ متر و عرض ۴۵ متر با ۱۰ جایگاه پذیرش انواع هواپیمای مسافربری و ترمینال پروازهای داخلی و خارجی است.

تمام حجاج آذربایجان‌شرقی و اردبیل به کشور بازگشتند

آخرین پرواز حجاج آذربایجان‌شرقی و اردبیل با ۲۶۷ حاجی و میزان ۸۰۷۰ کیلوگرم بار امروز یکشنبه ۱۷ شهریور وارد فرودگاه تبریز شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی از پایان موفق آمیز عملیات حج تمتع سال ۱۳۹۸ در فرودگاه تبریز خبر داد و گفت: پروازهای رفت و برگشت حج تمتع سال ۹۸ این فرودگاه بدون کوچکترین مشکلی انجام شد و طبق بررسی های انجام شده رضایت حداکثری زائرین و مستقبلین از نحوه خدمات رسانی در این فرودگاه تامین شد که این موضوع جز با همکاری مردم امکان پذیر نبود.

رامین آذری خاطرنشان کرد: عملیات اعزام حجاج استان آذربایجان شرقی و اردبیل از تاریخ ۳ مرداد آغاز شد و طی مدت ۷ روز  تعداد ۴۹۵۹ نفر از حجاج در قالب ۲۱ پرواز از فرودگاه شهید مدنی تبریز اعزام شدند.

آذری گفت: عملیات برگشت حجاج نیز از تاریخ ۱۲ شهریور آغاز شد و در مدت ۶ روز تعداد  ۴۹۵۳  نفر مسافر در قالب ۲۰ پرواز به شهر تبریز بازگشتند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان در رابطه با تدابیر اتخاذ شده در فرودگاه تبریز برای مدیریت هرچه بهتر عملیات حج امسال گفت: برنامه ریزی ها و هماهنگی لازم جهت انجام هرچه بهتر عملیات حج امسال از حدود ۲ ماه قبل از آغاز عملیات رفت اتخاذ شد که اقدامات متنوعی از جمله آسفال جاده دسترسی ترمینال حجاج، طراحی و رنگ آمیزی، تقویت و بهسازی سیستم سرمایش ترمینال حجاج، خط کشی پارکینگ خودروهای میدان حج را شامل می شد.

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز با هدف ارائه خدمات هوایی، پروازهای برنامه ای و غیر برنامه ای، آموزشی و نظامی برای مسافران، متقاضیان و سایر ارگان های کشوری، تحت نظارت ضوابط سازمان جهانی هوانوردی تأسیس شده است.

قدمت فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز به سال ۱۳۲۹ بر می گردد. وسه سال پیش از ساخت این فرودگاه و در سال ۱۳۲۶ دفتری با عنوان بیسیم هوایی در شهر تبریز فعالیت خود را آغاز کرد تا اینکه در سال ۱۳۲۹ با تغییر نام به ایستگاه هوایی، به یک باند پروازی مجهز شد و این مکان بعد از گذشت ۶ سال به دستگاه های ناوبری مجهز شده و از آن پس به نام فرودگاه تبریز نامیده شد.

پرواز حجاج از طریق این فرودگاه برای نخستین بار در سال ۱۳۵۶ آغاز شد و کمتر از بیست سال بعد، فرودگاه عنوان بین المللی را کسب کرد و از آن زمان به عنوان یک فرودگاه درجه یک و نیز یکی از چهار فرودگاه آسمان باز، خدمات هوایی خود را به پروازهای داخلی، خارجی و عبوری ارائه می دهد.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر // صدا و سیما // ایرنا (لینک 1)، (لینک 2) // باشگاه خبرنگاران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو