پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کدام نقاط تبریز در روز اول جنگ بمباران شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 227640 // // //


کدام نقاط تبریز در روز اول جنگ بمباران شد

تبریز یکی از شهرهای ایران بود که در روز اول جنگ تحمیلی مورد تهاجمی هواپیماهای رژیم بعثی قرار گرفت.


کدام نقاط تبریز در روز اول جنگ بمباران شد

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، بین ساعت 14 تا 14/30 دقیقه اکثر فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی ایران مورد تهاجم هواپیماهای رژیم بعثی عراق قرار گرفت.

هواپیماهای عراقی روز 31 شهریور ماه 15 شهر ایران را مورد هدف قرار دادند که این شهرها عبارت بودند از تهران، تبریز، آبادان، همدان، دزفول، امیدیه، بوشهر، کرمانشاه، اصفهان، ارومیه، دهلران، ایلام، اهواز، مریوان و مهران که تقریباً تمامی پایگاه‌های هوایی و مناطق نظامی، مسکونی و صنعتی را شامل می‌شد.‌

انتخاب ساعت 14 برای حمله به دلیل تغییر شفیت کارکنان نیروی هوایی و پدافند بوده تا فرصت دفاعی ایران به حداقل رسد.

تبریز از روز اول جنگ مورد حمله قرار گرفت

تبریز طی 8 سال دفاع مقدس بارها مورد تهاجم نیروی هوایی عراق قرار گرفت. 31 شهریور 5 نقطه تبریز بمباران شد و تا تیر ماه سال 67 این شهر 76 بار مورد حملات هوایی دشمن بعثی قرار گرفته و در این حملات ناجوانمردانه بیش از 300 شهروند غیر نظامی تبریزی به شهادت رسیدند.

مهمترین مناطق بمباران شده تبریز در 8 سال دفاع مقدس، فرودگاه، پایگاه هوایی، پالایشگاه تبریز، دانشگاه تبریز، بیمارستان 29 بهمن و همچنین مناطق مسکونی در شهرک امام، خیابان امام، مارالان، عباسی و چند نقطه دیگر تبریز بود.

اما در اولین روز جنگ  31 شهریور کدام مناطق تبریز مورد تهاجم قرار گرفتند؟

فرودگاه، پالایشگاه، ایستگاه رادار، پایگاه هوایی و نیروگاه برق اهداف هواپیماهای عراقی در تبریز بودند.

حدود ساعت یک و 50 دقیقه 31 شهریور، 8 میگ عراقی، فرودگاه و چند نقطه حساس شهر تبریز  با 11 راکت مورد حمله قرار گرفت. در پی این حمله یک فروند هواپیمای مسافربری تهران – تبریز که قرار بود ساعت 2 بعد از ظهر در فرودگاه تبریز به زمین بنشیند تغییر مسیر داده و در اصفهان به زمین نشست.‌

 به نیروگاه برق تبریز خسارتی وارد نشده و بمب‌های ریخته شده به پالایشگاه تبریز نیز عمل نکردند. حمله به فرودگاه و پایگاه هوایی تبریز خسارت جزیی به باند فرودگاه وارد شده و منجر به شکسته شدن شیشه‌های ساختمان‌های اطراف شد. به رادار تبریز واقع در سردرود نیز خسارتی وارد نشده ولی بر اثر اصابت بمب در سردرود یک نفر به شهادت و چند نفر مجروح شده بود.


بمباران دانشگاه تبریز در 27 دیماه 1365 که 22 دانشجوی فنی در این حمله به شهادت رسیدند

تبریز به دلیل داشتن پایگاه هوایی با هواپیماهای اف 5 که در کمتر از 5 دقیقه قابل پرواز و عملیاتی هستند و همچنین سامانه موشکی هاواک که در زمان خود از پیشرفته ترین موشک های زمین به هوا بوده، دارای سامانه قوی دفاعی بوده و چند فروند هواپیماهای عراقی در طول 8 سال دفاع مقدس توسط پدافند این شهر سرنگون شدند.

اوایل دهه 90 شهرداری تبریز در اقدامی قابل توجه تمامی مناطق بمباران شده تبریز را شناسایی و یادمان‌هایی برای شناسایی محل بمباران شده و زمان حمله، احداث گردید، اما متاسفانه بعضی از این یادمان‌ها به دلیل عدم توجه تخریب شدند که می توان به جنب پایگاه هوایی تبریز و فرودگاه تبریز اشاره کرد.

انتهای پیام/40/60017/ر

منبع : فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو