پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فرودگاهی که نه فراز دارد فرود

تاریخ خبر: // کد خبر: 230399 // // // // خبر مهم


فرودگاهی که نه فراز دارد فرود

فرودگاه «سهند» در جنوب آذربایجان شرقی، در سال های اخیر و به رغم راه اندازی های چندباره، در حال حاضر تنها نام فرودگاه را یدک می کشد و هیچ پروازی ندارد.


فرودگاهی که نه فراز دارد فرود

وجود زیرساخت های حمل و نقل به عنوان شاخص اساسی در توسعه هر منطقه‌ای بوده و از این رو فرودگاه ها نقش انکارناپذیری در عصر حاضر در این عرصه ایفا می کنند.

گسترش فرودگاه های کوچک و بزرگ به عنوان راهکاری موثر برای توسعه حمل و نقل هوایی با هدف تسریع در جابجایی مسافران و کاهش زمان مسافرت در کشورهای مختلف دنیا انجام می شود و در این راستا در کشورمان نیز تاکنون چند فرودگاه در شهرهای غیر از مراکز استانها ایجاد و راه اندازی شده است.

فرودگاه «سهند» مراغه نیز به عنوان یکی از این فرودگاه‌ها که برای برخورداری شهرستان های جنوب آذربایجان شرقی و غربی از ترانزیت و حمل و نقل مسافری احداث شده، هم اکنون در آستانه ۲۲ سالگی خاموش تر از هر زمان دیگری بوده و زمین این فرودگاه در حسرت فرود و پرواز هواپیماها است.

پروازهای این فرودگاه با تصمیمات غیرکارشناسی چندین بار مجدد برقرار شده اما بعد از مدتی به بهانه های مختلف از جمله خرابی هواپیما و یا عدم استقبال مسافران تعطیل شده و همین موضوع موجب سردرگمی مردم منطقه و شرکت های هواپیمایی شده است.

کمبود برخی زیرساخت‌های فرودگاهی از جمله وجود موانع پروازی، کیفیت باند پرواز، تجهیزات الکترونیکی مشکلات و موانعی بوده اند که هر چند در سال های گذشته با دوندگی زیاد مرتفع شده اند، اما در ادامه شاهد بروز مشکلات جدیدی در این فرودگاه بوده ایم.

از این منظر، مشکلاتی چون عدم ارتقا و نوسازی باند پروازی و تجهیزات ناوبری، زمینه ساز رکود مجدد در چند سال اخیر در فرودگاه «سهند» شده است.

عدم استقبال مردم از پروازها به دلیل تعطیلی‌های چندین باره، زمان های نامناسب پروازها و از همه مهم‌تر عدم تمایل شرکت های هوایی برای حضور در آن بوده است.

سال گذشته، پس از سه سال وقفه در پروازهای فرودگاه «سهند»، شرکت هواپیمایی تابان با یک فروند هواپیما نوید آغاز دوباره فعالیت این فرودگاه را داد، اما این بار نیز فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل هوایی، بر بال هواپیمای «تابان» سنگینی و آن را زمین گیر کرد و به رغم گذشت چند ماه، هنوز مشکل خرابی این هواپیما رفع نشده و فرودگاه همچنان در تعطیلی به سر می برد.

حضور و پیگیری های مسئولان شهرستانی و اداره کل فرودگاه های آذربایجان شرقی نیز برای اوج گیری دوباره پروازها در فرودگاه «سهند» نیز تاکنون راه به جایی نبرده که می توان بخشی از آن را در تحریم های یک جانبه علیه کشورمان در زمینه صنعت هوایی جستجو کرد.

نکته دیگری که می توان در مشکلات گریبانگیر فرودگاه «سهند» به وضوح مشاهده کرد، عدم استقبال مناسب مسئولان فرودگاه از جلب شهروندان به سوی صنعت هوایی بوده که نمونه بارز آن را می توان در سایت اینترنتی فرودگاه مشاهده کرد که فاقد هر گونه مطالب و اطلاعات به روز برای مسافران است.

مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی تیر ماه امسال با اشاره به اورهال (بازآماد کردن) هواپیمای مسافری شرکت هواپیمایی خدمات رسان در فرودگاه «سهند» گفت: پس از انجام تعمیرات لازم، به زودی پروازهای این فرودگاه از سر گرفته خواهد شد.

علی صفائی افزود: وجود برخی تحریم ها در زمینه تامین قطعات هواپیمایی از دلایل طولانی شدن روند تعمیر هواپیماهای مسافربری اختصاص بافته به فرودگاه «سهند» است و این امر در بسیاری از شرکت های هواپیمایی کشور نیز وجود دارد.

معاون عمرانی فرماندار مراغه نیز در این ارتباط گفت: با وجود مشکلات و موانع پیش روی صنعت هوایی، پیگیری های مسئولان شهرستانی برای فعالیت مجدد فرودگاه سهند ادامه دارد.

نقی مسکینی افزود: راه اندازی پروازها از این فرودگاه یکی از اولویت های اساسی در توسعه زیرساخت های حمل و نقل منطقه ای و نیز این شهرستان است.

با وجود چالش ها و موانع پیش روی فعالیت فرودگاه «سهند»، شاید عزم جدی مسئولان استانی و کشوری بتواند درد بی درمان رکورد این فرودگاه را علاج و از فرصت سوزی در این زمینه جلوگیری کند.

ساخت فرودگاه سهند در سال ۱۳۷۵ در زمینی به وسعت ۴۲ هکتار در حاشیه جاده مراغه – بناب آغاز شد؛ این فرودگاه از فرودگاه‌ های اقماری اداره کل فرودگاه‌ های آذربایجان ‌شرقی است.

فرودگاه «سهند» دارای سالن ترمینال به وسعت یک هزار و ۲۰۰ متر است که  از حدود ۶ ماه پیش به دلیل زمین‌گیر شدن هواپیمای مسافری فعال و عدم استقبال شرکت های هواپیمایی از برقراری پروازها، در حالت تعطیلی قرار دارد.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

منبع : ایلنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو