پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | واکنش سناتورهای روس به بازجویی از نماینده دوما در آمریکا

تاریخ خبر: // کد خبر: 231367 // // //


واکنش سناتورهای روس به بازجویی از نماینده دوما در آمریکا

چند مقام بلندپایه پارلمانی روسیه تأکید کردند: بازداشت و بازجویی از خانم “اینگا یوماشوآ” نماینده دوما در فرودگاه نیویورک، اقدامی زشت، تحریک‌‌آمیز، غیرقانونی و مغایر با اصول دیپلماتیک است و طرف روسی منتظر توضیح واشنگتن در این رابطه است.


واکنش سناتورهای روس به بازجویی از نماینده دوما در آمریکا

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه، بازداشت و بازجویی از “اینگا یوماشوآ” نماینده دومای دولتی این کشور در خاک ایالات متحده را وضعیتی بسیار زشت و غیرقابل قبول نامید.

پیش از این “آناتولی آنتونوف” سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرده بود که خانم یوماشوآ برای شرکت در اجلاس «گفت‌وگوی فورت راس» به این کشور آمده بود که در فرودگاه شهر نیویورک، وی را به اتاق جداگانه‌ای برده، کلیه مدارکش را گرفته شد و سپس ماموران اف.‌بی.آی به مدت یک ساعت از او سئوالات نامشخص و غیرقابل قبولی کردند. پس از آن به این نماینده دوما پیشنهاد شد تا گفت‌وگوها به صورت غیررسمی در کافه تریای فرودگاه ادامه پیدا کند. سفارت روسیه در واشنگتن یادداشت اعتراضی به وزارت امور خارجه ایالات متحده فرستاده و خواستار توضیح درباره این برخورد شده است.

کاساچوف در صفحه فیس بوک خود نوشت: «وضعیت بازداشت و بازجویی از یکی از همتایان ما و نماینده دومای دولتی در فرودگاه شهر نیویورک را چیزی جز اقدامی زشت و غیراخلاقی نمی توان نامید.» این سناتور یادآور شد که خانم یوماشوآ  را سالهاست که می‌شناسد. وی بعنوان هماهنگ کننده گروه دوما در روابط با نمایندگان کنگره آمریکا فعالیت داشته و تلاش زیادی برای گفت‌وگو با مقامات پارلمانی آمریکایی انجام داده و اکنون نیز در یک ماموریت انسان دوستانه و طرحی مردمی به ایالات متحده سفر کرده است.»

به گفته وی، سرویس‌های امنیتی آمریکایی به مقام افراد، ماموریت آنها، و ضعیت دیپلماتیک و قواعد مربوط به روابط بین دولت‌ها هیچ توجهی نداشته و هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند.

“فرانتس کلینتسویچ” عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است، آمریکا ممکن است بازداشت این نماینده دوما توسط ماموران اف‌بی‌آی را تصادفی نامیده و وانمود کند که اتفاق خاصی نیفتاده است. در حالیکه  این اقدام آمریکایی‌ها دقیقاً بی سابقه بوده و حتی در طول سال‌های “جنگ سرد” و زمانی که ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی با یکدیگر رویارویی سختی داشتند هم  چنین برخوردی رخ نداده بود.

به گفته وی، این مسئله در شرایطی اتفاق افتاده که همین هفته گذشته دولت آمریکا برای ده تن از اعضای هیئت نمایندگی روسیه برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک هم روادید ورود به خاک این کشور را صادر نکرده بود.

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در واکنش به این مسئله، اقدام ماموران امنیتی آمریکا در برخورد با این نماینده پارلمانی روسیه را اقدامی تحریک آمیز و کاملاً غیرقانونی دانسته و گفت: «ایالات متحده در سال 2016 ، جنگ دیپلماتی علیه روسیه را آغاز کرده و اقدامات در این رابطه همچنان ادامه دارد که مغایر با اصول دیپلماتیک است.

اسلوتسکی یادآور شد که خانم “اینگا یوماشوآ” در ترکیب کمیته امور بین الملل دومای دولتی قرار داشته و مانند تمامی نمایندگان دارای پاسپورت دیپلماتیک است. وی افزود: «تا آنجا که من اطلاع دارم سفارت روسیه در واشنگتن ازهم اکنون به این مسئله اعتراض کرده و ما انتظار داریم توضیحات قانع کننده در این باره از سوی دولت آمریکا بشنویم.»

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو