پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها همچنان ممنوع است

تاریخ خبر: // کد خبر: 234622 // // //


استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها همچنان ممنوع است

با پیگیری‌های وزیر بهداشت و معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، طرح استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات که در جلسه مورخ ۱۳۹۸.۷.۲ مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.


استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها همچنان ممنوع است

به موجب طرح استفساریه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی، شمول عنوان اماکن عمومی مقرر در تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون یاد شده به قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری مورد سوال قرار گرفته بود که حسب نظر تفسیری مجلس، قهوه خانه‌ها، قهوه خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری از شمول عنوان اماکن عمومی خارج شده و احکام ناظر بر اماکن عمومی شامل این محل‌ها نخواهد شد.

در حالی که وفق مستندات و ادله ابرازی وزارت بهداشت به شورای نگهبان بر اهمیت و ضرورت رویکرد پیشگیرانه در برخورد با اثرات سوء مصرف انواع مواد دخانی تاکید شده و آمده است؛  به موجب بند (۲) سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری «اولویت پیشگیری بر درمان» و «کاهش مخاطرات و آلودگی های تهدید کننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی» از جمله سیاست‌های‌کلی نظام جهت تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین و مقررات و سیاست‌های اجرایی است.

روند رو به تزاید مصرف قلیان و مواد دخانی خصوصاً در سال‌های اخیر نگرانی‌های عمده‌ای را در بخش سلامت جامعه به وجود آورده است و چنانچه هیچ‌گونه اقدامی در زمینه ممنوعیت‌ عرضه قلیان و مواد دخانی صورت نپذیرد، پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده بیش از نیمی از جوانان به جرگه مصرف کنندگان مواد دخانی وارد شوند و این امر بی‌شک تبعات اجتماعی و بهداشتی عدیده‌ای را از طریق افزایش بار بیماری‌های مرتبط با مصرف دخانیات برای کشور در پی داشته و هزینه‌های درمان بیماری‌های ناشی از دخانیات را بر جامعه تحمیل خواهد نمود.

با این وصف، نظر تفسیری مجلس در خصوص تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و تجویز مصرف دخانیات در قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری علاوه بر اینکه قانونگذاری جدید بوده و در معیارهای تفسیر نمی‌گنجد، صراحتاً مغایر سیاست‌های کلی مزبور بوده و لذا مصوبه مجلس از این جهت نیز مغایر اصل یکصد و دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

بر این اساس شورای نگهبان با پذیرش مجموعه ادله ذکر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی طی نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی مصوبه مزبور را مورد تایید قرار نداده است. در نامه شورای نگهبان به رییس مجلس آمده است، از آنجا که طرح مذکور تفسیر نیست و قانونگذاری جدید محسوب می‌شود، مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی شناخته شد.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو